The Washington Times - Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın bir hissəsidir. Bu əsasda Ermənistanla müharibəyə son qoyula bilər (qeyri-rəsmi tərcümə)
23 oktyabr 2020 06:45
Oktyabrın 16-na keçən gecə Azərbaycanın ikinci şəhəri olan Gəncəyə Ermənistan tərəfindən “Skud” raketləri atıldı. Gecə saatlarında və təxliyəyə ilə bağlı əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən, hücum edilərək evlər və günahsız ailələr hədəf alındı. On dörd mülki şəxs həlak oldu; digər 40 nəfər ağır yaralandı.
Bu ikinci hücum üçüncü ola bilərdi. Hərbi kəşfiyyat keçən həftə Ermənistan tərəfindən bir raket batareyasının şəhəri vurmaq məqsədilə Azərbaycan ilə sərhədə doğru gətirildiyini bildirmişdi. Ermənistan Müdafiə Nazirliyindən xüsusi icazə tələb olunaraq planlaşdırılan hücum - əvvəlki kimi - yalnız ölkə rəhbərliyinin birbaşa əmri ilə həyata keçirilə bilər.
Raket batareyasını məhv etməkdən başqa bir seçim yox idi. Yalnız, hərbi hədəfi vurmaq və məqsədyönlü şəkildə uzun mənzilli “Skud” raketi ilə günahsız mülki insanları hədəf almaq arasında böyük bir fərq var. Gəncə işğal altındakı Dağlıq Qarabağdan 60 km məsafədə yerləşir, bu bizim müharibəyə qayıtmağımızın səbəbidir.
Bu münaqişənin necə təqdim edildiyi və reallıqda necə olduğu arasında da bir fərq var. Buna sərhəd mübahisəsi deyilir; hətta bəzilərinin görmək istədiyi kimi, rəqib dünya gücləri arasındakı proksi müharibə kimi qələmə verilir. Əslində isə bu Azərbaycan ərazisində baş verən müharibədir. Bu müharibə, Ermənistanın işğalı və iyirmi ildən çoxdur ki, Dağlıq Qarabağı və onun ətrafındakı yeddi ərazini işğal etməsindən qaynaqlanır. Gəncə şəhərinə davamlı şəkildə edilən hücumlar isə onu göstərir ki, bu müharibə artıq Azərbaycan ərazilərinə yayılır, hansı ki münaqişə zonası deyil və heç vaxt da olmayıb.
Azərbaycanın 20% ərazisinin qanunsuz işğalı ilə nəticələnən 1988-94-cü illərin müharibəsindən bəri sülh yolu ilə geri qaytarılması üçün ölkəmiz 30 ilə yaxın danışıqlar apardı. Çox məyusedici bir haldır ki, beynəlxalq ictimaiyyət beynəlxalq hüququn aliliyinin tətbiq edilməsində uğursuzluq ilə nəticələnən işğalçı ölkəyə rahatlıq verən bir yanaşmanı qəbul edib.
Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ikinci bir Ermənistanın - qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nın heç bir gələcəyi yoxdur. Bu fikir deyil, həqiqətdir: Bu Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının ardıcıl şəkildə qəbul edilmiş dörd qətnaməsi vasitəsilə beynəlxalq hüquqda təsbit edilmişdir.
ABŞ-dan Rusiyaya kimi, hətta Ermənistanın özü də - hər bir ölkə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün qanuniliyini və Dağlıq Qarabağı onun ayrılmaz tərkib hissəsi kimi tanıyır. Bundan əlavə olaraq, Azərbaycan sülh əldə edildiyi təqdirdə Dağlıq Qarabağa mümkün olan ən yüksək muxtariyyət verilməsi barədə öhdəliyini dəfələrlə bildirmişdir.
Beləliklə, separatçılarla danışıqlar aparacaq heç bir məsələ yoxdur: legitim olaraq Dağlıq Qarabağı ev adlandıra bilən hər bir şəxsin ehtiyacı nəzərə alınmalı - istər erməni etnik mənsubiyyətinə, istərsə də 1988-94-cü illərin müharibəsi dövründə evlərindən didərgin düşmüş bir milyona yaxın azərbaycanlı qaçqın – və Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi eyni torpaqda və sülh şəraitində birlikdə yaşamaq üçün bir yol tapmalıdır.
Bu mümkündür. Azərbaycanda, eyni zamanda, sünni və şiə, yəhudi və ortodoks xristian - azərbaycanlılar, ruslar, ləzgilər, avarlar, talışlar, gürcülər, çaxurlar və digər millətlər yaşayır. İşğal olunmuş ərazilər istisna olmaqla 30.000 erməni Azərbaycanı vətən adlandırır. Bu ölkə nə monolit bir etnos, nə də tək dinin olduğu bir məkan deyil.
Lakin, indiki vaxtda, Ermənistanın hazırkı hökuməti destruktiv gündəliyini irəli sürməyə davam edir. Atəşkəs ilə bağlı Moskvada baş tutmuş son danışıqlar zamanı, onların diplomatları danışıqların on birinci saatında hər hansı bir razılaşma imzalanmadan əvvəl separatçıların danışıqlar masasına oturmalarını israr etdilər. Bu, Azərbaycan və ev sahibliyi edən ölkə tərəfindən rədd edildi. Hər bir halda, maliyyələşdiriciləri artıq əks tərəfdə oturduğu halda proksilərlə danışmaq üçün heç bir səbəb yoxdur
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan tərəfindən son dəqiqələrdə edilən cəhd qaçılmaz olanı dayandırmaq idi. Bunun, müxalifət liderləri və jurnalistlərin həbslərinin kəskin artması fonunda ölkəsindəki idarəetmədə olan uğursuzluğundan yayınma cəhdi olduğunu düşünürük. Münaqişədən əvvəl bu rəhbərliyin seçki vədlərini yerinə yetirməsi üçün cağırışlar sürətlə artmaqda idi.
Bu şahidi olduğumuz, onun qarşıdurmanı genişləndirmək motivasiyasıdır. Hazırda Paşinyan Amerikada, xüsusilə də Ermənistan-Amerika və dünya diasporasında bunu həqiqətə uyğun olmayan bir şəkildə həyatı bir təhlükə kimi qələmə verməyə çalışır; yalnız Ermənistan dövlətinə deyil, hər yerdə olan bütün ermənilərə qarşı.
Azərbaycan isə Ermənistanla qonşu olaraq sülh və firavanlıq içində yaşamaq istəyir. Bütün ümumi çətinliklərimiz Ermənistanın təcavüzü, işğalı və sülh üçün mümkün olan yeganə şərtə, qoşunlarını torpaqlarımızdan çıxartmağa, riayət etməməsindən qaynaqlanır. Fərqli yaşamağı öyrənməliyik.
Yalnız biz əvvəldə də, yolun sonunda da doğru olanlardan başlayırıq: Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın bir hissəsidir. Bu əsasda bu müharibəyə son qoya bilərik və barışıq yolunu tuta bilərik.

The Washington Times - Nagorno-Karabakh is part of Azerbaijan. On that basis, war with Armenia can be ended
During the night of Oct. 16, Armenian Scud missiles were launched on Azerbaijan’s second city, Ganja. Conducted under darkness, with no prior warning to allow for evacuation, the attack targeted homes and innocent families. Fourteen civilians lost their lives; another 40 were seriously injured.
This second attack could have been the third. Last week, military intelligence reported an Armenian missile battery moving to the border with Azerbaijan to strike the city. Requiring special authorization from the Armenian defense ministry, the planned attack — like the last — could only come via direct orders from the country’s leadership.
There was no option but to destroy the missile battery. However, there is a difference between striking a military installation on the one hand, and purposely targeting innocent civilians with long-range Scuds on the other. Ganja is 60 km from occupied Nagorno-Karabakh, the reason for our return to war.
There is also a difference between the reporting of this conflict and what it really is. It has been called a border dispute; even, as some wish it to be, a proxy war for competing global powers. As a matter of fact, this is a war in Azerbaijan’s territory. It has been triggered by Armenia’s invasion and more than two-decade long occupation of Nagorno-Karabakh and its seven surrounding territories. With the repeated targeting of Ganja, it now extends to Azerbaijani territory, which is not — and never has been — a conflict zone.
Since the 1988-94 war that resulted in illegal occupation of 20% of Azerbaijan, my country has negotiated for nearly 30 years for its peaceful return. It is disappointing that the international community has adopted an attitude close to appeasement of the occupier by failing to enforce the rule of international law.
There is no future for a second Armenia — the so-called ‘Republic’ of Nagorno- Karabakh — within the internationally designated borders of Azerbaijan. This is fact, not opinion: It has been enshrined in international law through four successive United Nations Security Council resolutions.
From the United States to Russia, even Armenia itself — every country recognizes the legality of Azerbaijan’s territorial integrity, and Nagorno-Karabakh’s indissoluble place within it. Moreover, Azerbaijan has repeatedly stated its commitment to grant Nagorno-Karabakh the highest possible autonomy once and when peace is achieved.
So with the separatists, there is nothing to negotiate: save the need for all of those who can legitimately call Nagorno-Karabakh home — whether of Armenian ethnicity or the near one million Azerbaijani refugees evicted from their homes during the 1988-94 war — to find a way to coexist and live together on the same land and in peace as an integral part of Azerbaijan.
This is possible. Azerbaijan is already a mix of Sunni and Shia, Jew and Christian Orthodox — of Azerbaijanis, Russians, Lezgins, Avars, Talishs, Georgians, Tsakhurs and many others. Some 30,000 Armenians — excluding the occupied territories — call Azerbaijan home. It is not a place of monolithic ethnicity, nor single religion.
Yet, for now at least, the current government of Armenia keeps pushing its destructive agenda. During recent ceasefire negotiations in Moscow, their diplomats insisted, at the eleventh hour, that the separatists should sit at the negotiating table before any agreement was signed. This was rejected by Azerbaijan and our hosts. In any case, there is no reason to speak with proxies when their funders are already seated opposite.
The last-minute attempt by Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan was about stalling the inevitable. We suspect it a diversion from his failure in governance at home, where arrests of opposition leaders and journalists had dramatically increased. Before the conflict, challenges were fast mountingagainsthis administration to deliver on their election promises.
This is his motivation in expanding the confrontation we are witnessing. Now, Mr. Pashinyan is seeking to draw in America, particularly, and the Armenian-American and worldwide diaspora to make this falsely appear as an existential threat; not just to the state of Armenia but to all Armenians everywhere.
Azerbaijan, though, wishes to live together with Armenia as neighbors in peace and prosperity. All of our common troubles stem from the Armenian invasion, occupation, and refusal to comply with the only possible condition for peace: to remove their troops from our lands. We must learn to live differently.
But we start at the beginning with what will remain true at the end: Nagorno-Karabakh is part of Azerbaijan. On that basis we can end this war — and take the path to peace.
https://www.washingtontimes.com/news/2020/oct/22/nagorno-karabakh-is-part-of-azerbaijan-on-that-bas/