Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2010
İKT-yə üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirlərinin İllik Əlaqələndirici görüşündə Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun çıxışı
Nyu-York, 24 sentyabr 2010-cu il
Zati-Alilər, xanımlar və cənablar!
Mən ilk növbədə, Sizə cənab Sədr və hörmətli Baş katib Prof. İkmaləddin İhsanoğluna İKT-yə üzv dövlətlərin Xarici İşlər nazirlərinin İllik Əlaqələndirici görüşünü təşkil etdiyinizə görə öz minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Eyni zamanda mən Düşənbə şəhərində İKT Xarici İşlər nazirlərinin 37-ci iclasına uğurlu ev sahibliyi etməsinə və Nyu-Yorkda İKT qrupuna sədrliyi öz üzərinə götürməsinə görə Tacikistan Respublikasına öz minnətdarlığımı bildirirəm. Sizi tam əmin edirəm ki, fəaliyyətinizin həyata keçirilməsində Azərbaycan Sizinlə əməkdaşlığını davam etdirəcəkdir.
İslam Konfransı Təşkilatı BMT-dən sonra ikinci ən böyük dövlətlərarası təşkilat olaraq, BMT-in beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasında, İslamın dəstəklənməsində və müsəlman azlıqlarının bütün dünyada müdafiə edilməsində böyük rol oynayır.
Beynəlxalq təşkilatlarda və xüsusilə də BMT-də İKT üzv dövlətləri arasında həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi İKT üzv dövlətləri üçün birgə maraq kəsb edən məsələlərin həllində çox zəruridir. Bu xüsusda, BMT-də İKT-ın müvafiq qətnamələrinə dair birlik nümayiş etməkdən boyun qaçırma tendensiyasının qabağı qətiyyətlə alınasıdır ki, belə hal Ümmətin birgə maraqlarına zərbə vurur və təşkilatımızın imicinə mənfi təsir göstərir.
Fələstin və Əl-Qüds Əl-Şərif məsələləri İslam Ümməti üçün hələ də vacib olaraq qalır və beynəlxalq arenada İKT üzv dövlətlərindən vahid mövqe tələb edir. Biz Fələstin dövlətinə öz dəstəyimizi bir daha bəyan edirik və inanırıq ki danışıqların yeni raundu konstruktiv aparılaraq müstəqil və suveren Fələstin dövlətinin yaradılmasını nəzərdə tutan regionun problemlərinin həlli prosesinə öz töhfəsini verəcəkdir.
Biz qardaş Pakistanda yaranmış humanitar vəziyyətlə bağlı dərindən narahatıq. Bu ölkənin bir sıra bölgələri daşqınlara məruz qalmış, minlərlə insan həlak olmuş və ya evsiz qalmışdır. Bu baxımdan Pakistanda yaranmış bu humanitar fəlakətin qarşısını almaq məqsədilə biz İKT və müsəlman ölkələrinin tam potensialını istifadə edərək çox zəruri olan yardımı və dəstəyi göstərməliyik. Azərbaycan artıq bu qardaş ölkəyə humanitar yardım göstərmişdir. Son illərdə İKT və BMT çərçivəsində həyata keçirilən bir sıra İKT üzv ölkələrinə göstərilən yardım proqramlarında Azərbaycan fəal iştirakını davam etdirmiş və bundan sonra da bu səyləri davam olunacaqdır.
Azərbaycan həmçinin İraq, Əfqanıstan, Sudan, Somali və digər İKT-yə üzv dövlətlərin hökumətlərinin bu ölkələrdə sülh və təhlükəsizliyin bərpa edilməsi istiqamətdə səylərini dəstəkləyir.
İslam ölkələrinin maraqlarına güclü dəstək verən ölkə olduğumuzu nəzərə alaraq, hörmətli həmkarlarımı məlumatlandırmaqdan şərəf duyuram ki, BMT-in Baş Assambleyasının 2011-ci ildəki 66-cı sessiyası zamanı keçirilməsi nəzərdə tutulan seçkilərdə Azərbaycan 2012-2013 müddəti üçün BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvlüyünə namizədliyini irəli sürmüşdür. İKT-nin Təhlükəsizlik Şurasında təmsil edilməsi vacibliyindən irəli gələrək, Azərbaycanın namizədliyinin üzv ölkələr tərəfindən davamlı dəstəklənməsinə güvənirik.
Təəssüflə qeyd edilməlidir ki, dünyanın bir sıra ölkələrində İslamofobiyanın artması nəticəsində milyonlarla müsəlmanlara ağır mənəvi və psixoloji ziyan dəymişdir. Ciddi dözümsüzlük və ayrı-seçkilik halları və habelə son illərdə bəzi ölkələrdə İslamın hücumlara məruz qalması dinlərə qarşı böhtanların atılması və dini nifrətə təhrik edilməsi meyllərinə qarşı mübarizənin aparılmasına ehtiyacın olduğunu təsdiq edir. İfadə azadlığı bəhanəsi ilə bir dinə qarşı böhtanın atılması ayrı-seçkiliyin və dözümsüzlük yeni və müasir formasıdır. Sivil cəmiyyət olaraq, biz verilən azadlıqlardan beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş norma və parametrlər çərçivəsində ehtiyatla istifadə etməliyik. Biz bütün dinlərə qarşı böhtanların atılmasının qarşının alınması üçün ciddi beynəlxalq qaydaların yaradılması imkanlarının araşdırılması ilə bağlı İKT-nin səylərini dəstəkləyirik. Bu səylər İKT-nin müvafiq strukturları vasitəsilə əlaqələndirilməlidir. Həmçinin ayrı-ayrı ölkələr və beynəlxalq təşkilatlarla daha fəal dialoqun aparılması lazımdır.
Mən bir daha İslam Ümməti və İKT-nin Baş Katibinə Ermənistan Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsində Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədiklərinə görə dərin təşəkkürümü bildirmək istərdim. Azərbaycanın Ermənistanla davam etməkdə olan bu münaqişəsi nəticəsində ölkəmin iyirmi faizə yaxın ərazisi hazırda Ermənistanın işğalı altındadır, bir milyona yaxın azərbaycanlı doğma yurd-yuvalarından didərgin salınmış, İslam irsi də daxil olmaqla Azərbaycanın minlərlə mədəni və tarixi abidələri dağıdılaraq talan edilmişdir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə dair İKT-nin bir çox qərar və qətnamələri, İKT-nin üzv ölkələrinin dəstəyi Azərbaycan ərazilərinin işğal olunması faktını beynəlxalq ictimaiyyətə, xüsusən də BMT Baş Assambleyası və Təhlükəsizlik Şurasına çatdırmaqda yardımçı olmuşdur.
Azərbaycan Hökuməti bu uzadılmış münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının, Avropa İttifaqı və Avropa Parlamentinin qəbul etdiyi aidiyyəti üzrə sənədlər və qərarlar və BMT-in Təhlükəsizlik Şurası və İKT-nin müvafiq qətnamələrinin həyata keçirilməsi əsasında sülh yolu ilə həllinə sadiq olaraq qalır.
Mən həmçinin hörmətli həmkarlarıma Azərbaycanın 2014-cü ildə 13-cü İslam Zirvə Görüşünə ev sahibliyi etmək barədə təklifi ilə İKT-nin üzv ölkələrinə müraciət etməsi haqda məlumatı vermək istərdim. Bu cür mühüm İKT tədbirinin Bakıda keçirilməsinin əhəmiyyəti onun keçmiş SSRİ məkanında ilk İslam Sammiti olmasıdır. Bu tədbir Xəzər, Qara dəniz və MDB regionunda İKT-nin rolunu və təsirini artıracaqdır. Xarici İşlər Nazirlərinin Şurası, bəzi sahələr üzrə nazirlər səviyyəsində görüşlər də daxil olmaqla bir sıra İKT tədbirlərinə müvəffəqiyyətlə ev sahibliyi edən Azərbaycanın bu sahədə təcrübəsi və bizim Təşkilatın məqsədlərinə olan sadiqliyimizi nəzərə alaraq, mən Sizin hökumətlərinizdən bizim namizədliyimizi dəstəkləmənizi xahiş edirəm.
Son olaraq Baş Assambleyaya ən yaxşı arzular və uğurlu müzakirələr diləmək, İslam Ümmətinin uğuru üçün gördüyü əvəzolunmaz işlərinə görə İKT-nin Baş Katibi professor İkmaləddin İhsanoğluna öz dərin təşəkkürlərimi bildirmək istərdim.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at an Annual Coordination Meeting of the Foreign Ministers of the Member States of the OIC
25 September 2010 04:54
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at an Annual Coordination Meeting of the Foreign Ministers of the Member States of the Organization of the Islamic Conference
New-York, September 24, 2010
In the meantime, I would like to express my gratitude to the Republic of Tajikistan on a successful hosting of the 37th Session of the Council of Foreign Ministers in Dushanbe and on assumption of the Chairmanship of the OIC Group in New York. I assure you my country's full cooperation in facilitating your work.
The Organization of the Islamic conference as the second largest inter-governmental organization after the United Nations has made significant contribution to the UN efforts in maintaining international peace and security, in promoting Islamic causes and in protecting Muslim minorities through out the world.
Enhancement of solidarity among the OIC Member States in the international organizations, particularly in the framework of the United Nations, is of paramount importance in addressing the OIC Member States’ common pending issues. In this regard, the tendency to avoid abiding by the relevant OIC resolutions in the UN should be resolutely prevented as it damages the common interests of the Ummah and misrepresents the image of our Organization.
The Palestinian cause and the question of Al-Quds Al-Sharif still remain important for the Islamic Ummah and require a unified stand of the OIC Member States in international fora. We reaffirm our support to the Palestinian Government and we believe that new round of negotiations will be held in a constructive way so that to contribute to the process of resolving the problems of the region with a view to achieving the establishment of a sovereign and independent Palestinian State.
We are deeply concerned at the humanitarian situation in brotherly Pakistan. The flood affected several regions of the country and thousands of people died or became homeless. In this regard we have to realize the full potential of the OIC and the Muslim states to provide so badly needed aid and assistance to prevent humanitarian disaster in Pakistan. Azerbaijan has already provided humanitarian aid to this brotherly country and is ready to continue it. In recent years Azerbaijan has continued its active participation in humanitarian assistance programmers to a number of the OIC Member States carried out through the OIC and UN frameworks, and we will further continue these efforts.
Azerbaijan also supports the efforts undertaken by the Governments of Iraq, Afghanistan, Sudan, Somalia and other OIC Member States to restore peace and security in these countries.
As a strong supporter of Islamic countries cause, I am pleased to inform the distinguished colleagues that Azerbaijan has put forward its candidacy for a non-permanent membership of the UN Security Council, for the term of 2012-2013, at the elections to be held in 2011 at the 66th session of the UN General Assembly. Proceeding from the importance of representing the OIC in the Security Council we rely on the continued support by the Member States to the candidacy of Azerbaijan.
Islamophobia which is regretfully on the rise in a number of countries around the world has inflicted heavy emotional and psychological cost on millions of Muslims. Serious instances of intolerance, discrimination, and attacks against Islam in some countries in recent years confirm the need to combat defamation of religions and incitement to religious hatred. The defamation of a religion under the guise of freedom of expression is a new and contemporary form of discrimination and intolerance. As civilized societies, we must exercise our freedom with care and within the parameters of internationally accepted norms. We strongly support the OIC's efforts aimed at exploring the possibility of evolving a binding international framework to prevent the defamation of all religions. These efforts should be coordinated through appropriate OIC structures, and more active dialogue with individual countries and international organizations is needed.
Numerous OIC decisions and resolutions on the aggression of Armenia against Azerbaijan and support of the OIC Member States have been instrumental in addressing the occupation of the territories of Azerbaijan by the international community, in particular by the UN General Assembly and the UN Security Council.
I would also like to inform the distinguished colleagues that Azerbaijan has officially appealed to the OIC Member States with the proposal to host the 13th Islamic Summit in 2014 in Baku. Holding such an important OIC event in Baku will be the first Islamic Summit to be organized in the post-Soviet area, and will advance the role and influence of the OIC in the countries of the Caspian and Black Sea regions and the Commonwealth of Independent States. Considering experience of Azerbaijan in successfully hosting numerous OIC events, including Council of Foreign Ministers and several sectoral ministerial meetings as well as our commitment to the goals and objectives of the Organization I take this advantage to ask your Governments to support our candidacy.