Mətbuat şərhi 03 oktyabr 2017
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının yaradılmasını nəzərdə tutan 2009-cu il Naxçıvan Razılaşmasının imzalanmasından etibarən, 3 oktyabr tarixi Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Günü kimi qeyd edilir.
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (Türk Şurası) ortaq tarix, ortaq dil, ortaq kimlik və ortaq mədəniyyət kimi dörd təmələ əsaslanır və üzv dövlətlər arasında əməkdaşlıq və həmrəyliyin inkişafı baxımından mühüm regional platformadır.
Azərbaycan Respublikası Türk Şurasına üzv qardaş dövlətlərlə ikitərəfli və çoxtərəfli tərəfdaşlıq münasibətlərinə yüksək dəyər verir və üzv dövlətlər arasında qarşılıqlı etimadın gücləndirilməsi, regionda və onun hüdudlarından kənarda sülhün qorunub-saxlanılması, ortaq maraqları əhatə edən hərtərəfli və səmərəli regional və ikitərəfli əməkdaşlığın təşviqi, ticarət və sərmayələr üçün münbit şəraitin yaradılması da daxil olmaqla, təşkilatın məqsəd və məramlarına sadiqdir.
3 oktyabr Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Günü münasibətilə Türk Şurasına üzv dövlətləri və təşkilatın Katibliyi səmimiyyətlə təbrik edirik.

No:281/17, Statement on the 3rd of October - Turkic Speaking States Cooperation Day
The 3rd of October, since the signing of Nakhchivan Agreement in 2009, which established the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, is celebrated as the Turkic Speaking States Cooperation Day.
The Cooperation Council of Turkic-Speaking States has been founded on four main pillars as common history, common language, common identity and common culture and serves as important regional platform for advancing cooperation and solidarity among its members.
The Republic of Azerbaijan highly values its bilateral and multilateral partnership with the brotherly Member States of Turkic Council and remains strongly committed to the objectives of the Organization, such as strengthening mutual confidence among the Member States, maintaining peace in the region and beyond, promoting effective regional and bilateral cooperation in all areas of common interest, creating favorable conditions for trade and investment.
On the occasion of the 3rd of October - Turkic Speaking States Cooperation Day, we extend our most sincere congratulations all Member States and Secretariat of Turkish Council.