No:208/20, Helsinki Yekun Aktının imzalanmasının 45-ci ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
1 avqust Helsinki Yekun Aktının imzalanmasının 45-ci ildönümü günüdür. 45 ildən sonra Akt və orada təsbit olunmuş dövlətlərarası münasibətləri idarə edən on prinsip qaydalara əsaslanan Avropa nizamının təməli olaraq qalmaqdadır. Onlar heç bir şəkildə yenidən müzakirə, baxılma və ya şərh edilmə mövzusu ola bilməzlər.
Dövlətlərin bir-birlərinə və onların vətəndaşlarına münasibətini tənzimləyən on prinsip, gərginliyin azalmasında əvəzsiz rol oynadı və bütün dövlətlərin bir-birlərinin suverenliyinə, xüsusilə də hər bir dövlətin hüquqi bərabərlik, ərazi bütövlüyü, azadlıq və siyasi müstəqillik hüququna hörmət etməli olduğu ATƏT məkanında əməkdaşlıq və bölünməz bir təhlükəsizlik üçün zəmin yaratdı.
Yekun Akt ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış səhədlərə qarşı təhdid və ya gücdən istifadə edilməməsini dövlətlərarası münasibətlərin əsası kimi müəyyən edir.
Akt ərazi bütövlüyü, dövlətlərin sərhədlərinin toxunulmazlığı və güc tətbiq edilməməsi prinsiplərini elə kodlaşdırır ki, bu prinsiplərin ərazi bütövlüyü təməl normasının əsasında formalaşdığı və buna görə də beynəlxalq hüquq çərçivəsində bir-biri ilə ayrılmaz şəkildə bağlı olduğu vurğulanır. Akt dövlətlərin ərazilərini beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq hərbi işğal obyekti və ya digər birbaşa və ya dolayı güc tədbirləri və ya belə tədbirlər vasitəsilə ərazilərin əldə edilməsini qadağan edir. Helsinki Yekun Aktına əsasən heç bir işğal və ərazilərin əldə edilməsi qanuni qəbul edilmir.
Helsinki Yekun Aktının on Prinsipi bir-birini tamamlayır və onlar bir-birini nəzərə almaqla tam, bərabər və qeyd-şərtsiz tətbiq olunmalıdır. Səbəbsiz deyildir ki, Akt bərabər hüquqlar və xalqların öz müqəddəratını təyin etmə hüquqlarını beynəlxalq hüququn normalarına, xüsusən də dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmət ilə birmənalı olaraq şərtləndirir.
Helsinki Yekun Aktının təməl prinsiplərinin xüsusilə münaqişənin həlli kontekstində yanlış şərh edilməsi və ya selektiv şəkildə tətbiqi, münaqişənin nizamlanmasına mane olur və ATƏT məkanına inam və etimadın pozulmasına gətirib çıxarır. Bu kontekstdə təməl prinsiplərinin tətbiqində ikili standartların hər hansı təzahürünün aradan qaldırılması hər zamankından daha vacibdir. ATƏT dövlətləri tərəfindən tənzimlənən bütün münaqişələr, istisnasız olaraq, Helsinki Yekun Aktında təsbit edilmiş beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında, zərər çəkmiş dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri çərçivəsində suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə tam hörmət əsasında həll edilməlidir.
Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdiyi ilk günlərdən etibarən suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə birbaşa təhlükə ilə üzləşmişdir və buna görə də ATƏT-ə və xüsusən də Helsinki Yekun Aktında əksini tapmış prinsip və öhdəliklərinə xüsusi əhəmiyyət verir. Bu Akt 1993-cü ildə qəbul edilmiş BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi (822, 853, 874 və 884) ilə yanaşı, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həll edilməsi üçün əsas təşkil edir.
Azərbaycan Respublikası Helsinki Yekun Aktının imzalanmasının 45-ci ildönümünü təntənəli şəkildə yad edir və öz suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və beynəlxalq sərhədlərinin toxunulmazlığını bərpa etmək səylərində Akta güvənməkdə davam edir. Azərbaycan Helsinki Yekun Aktının bu fundamental prinsiplərinin müdafiəsində ATƏT iştirakçı dövlətlərin dəstəyinə və həmrəyliyinə arxalanır.

No:208/20, Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the 45th anniversary of the signing of the Helsinki Final Act
August 1 marks the 45th anniversary of the signing of the Helsinki Final Act. After 45 years, the Act and the ten principles (the “Decalogue”) guiding inter-State relations enshrined therein continue to be the foundation of the rules-based European order. They can in no way be a subject for re-negotiation, revision, or more so re-interpretation.
The ten principles governing the conduct of States towards each other and their citizens have played an indispensable role in diffusing tensions and laid the ground for cooperative and indivisible security in the OSCE area, where all states must respect each other’s rights inherent in and encompassed by sovereignty, in particular the right of every State to juridical equality, territorial integrity and to freedom and political independence.
The Final Act puts the obligation to refrain from the threat or use of force against the territorial integrity and internationally recognized borders at the core of the inter-State relations. The Act codified the principles of territorial integrity, the inviolability of frontiers of States, and the non-use of force in such a way as to emphasize that they are consequential principles generated by the foundational norm of territorial integrity and are hence inextricably linked under international law. The Act prohibits making the territories of States the object of military occupation or other direct or indirect measures of force in contravention of international law, or the object of acquisition by means of such measures or the threat of them. Under the Helsinki Final Act, no such occupation and acquisition will be recognized as legal.
The ten Principles of the Helsinki Final Act complement each other and must be applied in their entirety, equally and unreservedly, taking into account each other. It is not without a reason, in this regard, that the Act unequivocally conditions equal rights and right to self-determination of the peoples with the respect for the norms and principles of international law, in particular those relating to the territorial integrity of States.
Misinterpretation or selective application of the founding principles of the Helsinki Final Act, in particular, in the context of conflict resolution impedes the settlement of the conflict and further contributes to an erosion of trust and confidence in the OSCE area. In this context, it is imperative more than ever to denounce any manifestation of double standards in the application of the founding principles. All conflicts dealt with by the OSCE, without exception, must be resolved exclusively on the basis of the norms and principles of international law, as enshrined in the Helsinki Final Act, in full respect for the sovereignty and territorial integrity of the affected States within their internationally recognized borders.
Azerbaijan, since the very first days of its regained independence, has been faced with a direct threat to its sovereignty and territorial integrity and therefore, attaches particular importance to the OSCE and all its principles and commitments, in particular those enshrined in the Helsinki Final Act. The Act, along with the four United Nations Security Council Resolutions adopted in 1993 (822, 853, 874, and 884), constitutes the basis for a peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
The Republic of Azerbaijan commemorates this solemn occasion of the 45th anniversary of the signing of the Helsinki Final Act and continues to rely on the Act in its efforts to restore its sovereignty, territorial integrity, and inviolability of frontiers. Azerbaijan counts on the support and solidarity of OSCE participating States in defense of these fundamental principles of the Helsinki Final Act.