No:045/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirinin müavini cənab Ramiz Həsənovun Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnsan Hüquqları Şurasının 43-cü sessiyasının iclasının yüksək səviyyəli seqmentində bəyanatı
Cenevrə, 26 fevral 2020
Bu il Birləşmiş Millətlər Təşkilatı 75 illik yubileyini qeyd edir. Dözümsüzlük, nifrət motivli çıxışlar, miqrasiya, məcburi köçkünlük və iqlim dəyişikliyi kimi məsələlərin həlli BMT-nin yenə də əvəzolunmaz dəyərini və eyni zamanda daha güclü bir Təşkilata ehtiyac olduğunu nümayiş etdirir. Azərbaycan səmərəli BMT-nin tərəfdarıdır və İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı ilə əməkdaşlığın artırılmasına sadiqdir.
Son illərdə Komissarlıq ilə tərəfdaşlığımızı gücləndirmişik. Ölkəmiz İnsan Hüquqları Şurası ilə, o cümlədən xüsusi proseduralar mandatına sahib olanlar ilə fəal şəkildə iş aparır. Komissarlığın lazımi texniki yardımın göstərilməsi ilə bağlı vacib işinə dəstək olmaq üçün Azərbaycan bu il könüllü töhfələrini artıracaqdır.
Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının sədrliyi təşkilatın Bakıda keçirilən son Sammitində qəbul etdi. Sədrliyi dövründə Azərbaycan öz prioritetlərini Bandunq prinsipləri ətrafında quracaq və xüsusən də, bütün insan hüquqlarının universallığını, bölünməzliyini və qarşılıqlı asılılığını müdafiə edəcəkdir. Bütün insan hüquqlarının və əsas azadlıqların təşviqi və qorunması üçün konstruktiv bir yanaşmanın qəbul edilməsinin vacibliyini də vurğulayırıq və bu baxımdan bütün dövlətləri bir-biri ilə səmimi dialoqa və əməkdaşlığa yönəltməyə çağırırıq.
Hazırda Azərbaycanda demokratiyanın, qanunun aliliyinin daha da möhkəmləndirilməsinə, insan hüquqlarının təşviqi və qorunmasına yönəlmiş genişmiqyaslı və uzunmüddətli islahatlar aparılır. 9 fevral 2020-ci il parlament seçkiləri Azərbaycanın daha da demokratik inkişafı yolunda növbəti bir vacib addımı təşkil edir. Seçkilərdə bu günədək ən çox qeydə alınan namizəd oldu, o cümlədən qadın namizədlərin sayında ciddi artım baş verdi. Əvvəlki seçkilərdə olduğu kimi, Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü nəticəsində öz ərazisindən zorla çıxarılmış və bununla da öz doğma şəhərlərində səs vermək imkanına malik olmayan 700 min məcburi köçkünün seçki hüquqlarının təmin edilməsi üçün 523 seçki məntəqəsi yaradılmışdır. Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli Azərbaycan vətəndaşları səsverməyə Azərbaycan seçki orqanları tərəfindən dəvət edilmiş və onlardan bir qismi elektron səsvermə yolu ilə 9 fevral parlament seçkilərində iştirak etmişdir.
Dünən Ermənistan xarici işlər naziri yenidən Şuradan sui-istifadə edərək beynəlxalq hüququ, o cümlədən BMT Nizamnaməsini kobud şəkildə pozaraq, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ilhaqçı siyasətinə haqq qazandırmaq məqsədilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı bir çox saxta və yalan dolu fikirlər səsləndirdi. Məhz bu ilhaqçı siyasət münaqişənin əsl səbəbini təşkil edir.
Ermənistan, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü təsdiqləyən, Ermənistanın Azərbaycana qarşı güc tətbiq etməsini, ərazilərini işğal etməsini, mülki şəxslərə hücumlarını pisləyən, habelə bütün işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə və digər beynəlxalq təşkilatların sənədlərinə məhəl qoymur.
Bu gün Azərbaycan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ən qaranlıq səhifələrindən biri, getdikcə daha çox ölkənin tanıdığı Xocalı Soyqırımının 28-ci ildönümünü qeyd edir. 1992-ci ilin bu günü, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki bu kiçik şəhərin 613 sakini azərbaycanlı olduqlarına görə erməni hərbçiləri tərəfindən vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdir. Bu faktı sonradan Ermənistanın o vaxtkı prezidenti özü də etiraf etmişdir. Bu baxımdan Azərbaycan, Şuranı, onun mandat sahiblərini və Ali Komissarlığı 30 ilə yaxındır haqları pozulmuş azərbaycanlı məcburi köçkünlərin və qaçqınların insan hüquqlarının bərpası üçün prinsipial mövqe tutmağa və səmərəli tədbirlər görməyə çağırır.
Ermənistan qəsdən öz müqəddəratını təyinetmə prinsipini, yalnız Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni etnik qrupu üçün tətbiq etməyə çağırmaqla və bu bölgədəki bütün azərbaycanlıların Ermənistan tərəfindən didərgin salındığını qəsdən gizlətməklə təhrif edir. Buna görə də "Dağlıq Qarabağ xalqı" kimi bir anlayış yoxdur, eyni bölgədəki azərbaycanlı icması ilə yanaşı, Dağlıq Qarabağın erməni icması mövcuddur. Belə olduğundan, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsində qondarma "seçkilər" keçirmək beynəlxalq hüquq pozuntusudur. Keçmişdə bu cür seçkilər heç vaxt beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmamışdır və gələcəkdə də əsassız sayılacaqdır.
Ermənistanın münaqişənin sülh yolu ilə həllinə "sadiqliyi" barədə bəyanatlarına baxmayaraq, Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən həqiqi marağın olmaması münaqişənin həlli prosesinə mane olur. Son Münhen Təhlükəsizlik Konfransında Ermənistanın bu münaqişə ilə bağlı saxta iddialarına cavab olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti birmənalı şəkildə bildirdi ki, bu münaqişənin dinc danışıqlar nəticəsində əldə ediləcək istənilən həll yolu Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünü təmin etməlidir.
Dağlıq Qarabağ bölgəsi Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir və bu, beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bütün dünya tərəfindən qəbul edilir və Ermənistan hökuməti qonşularına münasibətdə özünə zərər verən siyasi gündəliyinin hər hansı perspektivinin olmadığını nə qədər tez anlayarsa, Ermənistan xalqı sülh və iqtisadi inkişafdan bir o qədər tez faydalana bilər.

No:045/20, Statement by H.E. Mr. Ramiz Hasanov, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the High Level Segment of the 43rd Session of the United Nations Human Rights Council
Geneva, 26 February 2020
This year the United Nations marks its 75th anniversary. Tackling issues such as intolerance, hate speech, migration, forced displacement and climate change demonstrates still irreplaceable value of the UN and at the same time the need for a stronger Organization. Azerbaijan advocates for an efficient UN and is committed to increased co-operation with the OHCHR.
In recent years we have strengthened our partnership with the Office. My country is also actively engaging with the Human Rights Council, including its special procedures mandate holders. In order to support the important work of the Office to deliver necessary technical assistance, Azerbaijan will increase the amount of its voluntary contribution this year.
Azerbaijan has assumed the Chairmanship of the Non-Aligned Movement at its recent Summit held in Baku. During its Chairmanship Azerbaijan will build its priorities around the Bandung principles and in particular will continue advocating for the universality, indivisibility and interdependence of all human rights. We also emphasize the importance of adopting a constructive approach to the promotion and protection of all human rights and fundamental freedoms, and in this regard encourage all States to focus on genuine dialogue and cooperation with each other.
Ambitious and long-ranging reforms are presently carried out in Azerbaijan aimed at further strengthening of democracy, rule of law, and promotion and protection of human rights. The parliamentary elections of 9 February 2020 constitute another important step towards further democratic development of Azerbaijan. The elections involved the highest number of registered candidates, including a significant increase in the number of women candidates. As it has been done also in previous elections, 523 polling stations were set up to ensure the voting rights of 700,000 IDPs forcibly expelled from their territories as a result of the Armenian aggression against Azerbaijan and thus deprived of a possibility to vote in their home towns. The Azerbaijani citizens of Armenian origin living in the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan were invited by Azerbaijani election authorities to vote, and a number of them have participated in the parliamentary elections of 9 February by e-voting.
Yesterday this Council was again abused by the Armenian foreign minister with many falsifications concerning the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and aimed at justifying Armenia’s annexationist policy towards Azerbaijan in blatant violation of international law, including the UN Charter. It is this policy that constitutes the real root cause of the conflict.
Armenia disregards the relevant UN Security Council Resolutions and documents of other international organizations, which reaffirm the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, and condemn the use of force by Armenia against Azerbaijan, the occupation of its territories, the attacks on civilians, and demand the immediate, complete and unconditional withdrawal of all occupying forces from the areas of Azerbaijan.
Today Azerbaijan commemorates the 28th anniversary of one of the darkest pages of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict – the Khojaly Genocide recognized by an increasing number of countries. It was on this day in 1992, that 613 residents of this small town in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan were brutally killed by Armenian military simply because they were Azerbaijanis – the fact that has been later admitted by the then president of Armenia himself. In this regard, Azerbaijan urges the Council, its mandate holders and the High Commissioner to take a principled stand and efficient actions for restoration of human rights of Azerbaijani IDPs and refugees which remain violated for almost 30 years.
Armenia deliberately misrepresents the principle of self-determination calling for its application only for Armenian ethnic group living in the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, and deliberately concealing the fact that all Azerbaijanis have already been expelled by Armenia from this region through the use of force. Therefore, there is no such notion as a “people of Nagorno-Karabakh”, but there is an Armenian community of Nagorno-Karabakh, alongside with the Azerbaijani community of the same region. Under these circumstances holding the so-called “elections” in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan violates the international law. Such elections have never been recognized by the international community in the past and will continue to be rejected.
Despite Armenia’s declarations of its “commitment” to peaceful resolution of the conflict, the apparent lack of genuine interest by the leadership of Armenia impedes the conflict resolution process. In response to the false allegations of Armenia on this conflict made at the recent Munich Security Conference, the President of the Republic of Azerbaijan unequivocally stated there that any solution to this conflict which will be achieved as a result of peaceful negotiation must provide preservation of internationally recognized territorial integrity of Azerbaijan.
The Nagorno-Karabakh region is an integral part of Azerbaijan, and this is based on the norms of the international law. The territorial integrity of Azerbaijan is acknowledged by the whole world, and the sooner the government of Armenia recognizes the lack of any prospect for its self-destructive political agenda towards its neighbours, the sooner the people of Armenia will be able to benefit from peace and economic development.