No:024/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın İctimai Televiziyaya müsahibəsi zamanı irəli sürdüyü iddialarla bağlı şərhi
26 yanvar 2025 13:53
25 yanvar tarixində Ermənistan Baş nazirinin İctimai Televiziyaya verdiyi müsahibədə guya regional eskalasiyaya rəvac vermək məqsədilə separatçı rejimin nümayəndələrinə qarşı psixotrop maddələrin tətbiq olunması ilə bağlı səsləndirdiyi iddiaların heç bir əsası yoxdur və tamamilə gülüncdür.
Təqsirləndirilən şəxslərin bütün hüquq və vəzifələri lazımi qaydada təmin olunub və izah edilib, bütün məhkəmə prosesi və ifadələri qeydə alınıb. Azərbaycanda məhbuslara qarşı qəddar rəftarla bağlı iddialar müstəqil şəkildə, o cümlədən Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi tərəfindən araşdırılıb və bu iddiaların yalan olduğu təsbit edilib.
Ermənistan tərəfindən belə bir bəyanatın verilməsinin, bu ölkənin siyasi rəhbərliyinin bir zamanlar Azərbaycana qarşı təcavüz aktı və siyasətini davam etdirmək naminə bütün vasitələrlə açıq şəkildə dəstəklədikləri şəxslərin hazırda müharibə cinayətləri törətməkdə ittiham olunması ilə əlaqədar davam edən məhkəmə prosesi ilə bağlı nə qədər əsəbi olduğunu nümayiş etdirdiyi aydındır.
Üzdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıdığını iddia edən Ermənistan Baş nazirinin ölkəmizin ərazilərində saxladığı qondarma rejimi təbliğ etdiyini və 2 sentyabr 2023-cü il tarixində, nümayəndələrinin Azərbaycan tərəfindən məsuliyyətə cəlb edilməsindən bir neçə həftə əvvəl, separatçı xunta rejimini qondarma "müstəqillik" münasibətilə təbrik etdiyini heç kim unutmayıb.
Ermənistanın işğalçı və təcavüzkar ölkə kimi dövlət məsuliyyəti və bir sıra qanunsuz əməlləri danılması mümkün olmayan faktdır. Beləliklə, bu əməllərdə təqsirləndirilən şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunması, siyasi manipulyasiya ilə xələl gətirilə bilinməyəcək qədər haqq işidir.

No:024/25, Commentary by Aykhan Hajizada, MFA Spokesperson, on allegations made by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia during his interview to Public TV
26 January 2025 13:53
Claims by the Prime Minister of Armenia during his interview to Public TV dated 25 January, about alleged use of psychotropic substances against representatives of separatist regime aiming at inciting regional escalation, has no ground and is a pure mockery.
All the rights and duties of the accused people are duly ensured and explained, and the court proceedings and testimonies were recorded. Allegations of ill-treatment against prisoners in Azerbaijan had been investigated independently, including by the International Committee of the Red Cross, and had been found to be false.
Obviously, such a statement from the Armenian side demonstrates how nervous are the political establishment of Armenia about the ongoing trial against the people accused of war crimes once they openly supported by all means to sustain the act and policy of aggression against Azerbaijan.
No one has forgotten that the Prime Minister of Armenia, who had ostensibly declared that it recognized the territorial integrity of Azerbaijan, were propagating the puppet regime it kept in Azerbaijani territories and congratulated the separatist junta regime on the so-called “independence” on 2 September 2023, several weeks before its representatives were brought into justice by Azerbaijan.
Armenia’s state responsibility and other illegal actions as an occupying and aggressive country is a fact that cannot be denied. Thus, holding perpetrators accountable is a just cause that cannot be undermined by political manipulations.