No:443/22, Azərbaycan Respublikası xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin ABŞ-ın Ermənistandakı Səfirliyinin 23 sentyabr 2022-ci il tarixli açıqlaması ilə bağlı şərhi
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Ermənistandakı səfirliyinin bu ilin 23 sentyabr tarixində ölkənin ictimai televiziyasına verdiyi birtərəfli və real vəziyyəti təhrif edən açıqlaması ciddi təəssüf doğurur.
ABŞ səfirliyini bu kimi həssass məsələlərdə məsuliyyətli mövqe nümayiş etdirməyə, Ermənisanın xeyrinə olan birtərəfli bəyanatlardan çəkinməyə çağırırıq.
Bu qəbildən olan yanaşma regionda sülh gündəliyinin irəli aparılmasına xidmət etmir, əksinə Ermənistandakı revanşist və separatist meylli dairələrin həvəslənməsinə və beləliklə də bölgədə gərginliyin artmasına səbəb olur.
Eyni zamanda, bu kimi mövqe Ermənistan və Azərbaycan arasında normallaşma prosesində rol oynamağa çalışan ABŞ-ın neytrallığına və qərəzsizliyinə kölgə salır.

No:443/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding the statement of the US Embassy in Armenia dated September 23, 2022
Distorting and one-sided statement made by the US Embassy in Armenia on September 23, 2022 to the Public TV of Armenia is deeply regrettable.
We urge the US Embassy to take a responsible position on such sensitive issues and refrain from unilateral statements favoring Armenia.
Such an approach encourages the revanchist and separatist circles in Armenia, increases tension in the region, and thus does not serve to advance the peace agenda in the region.
This kind of position overshadows the neutrality and impartiality of the United States trying to play a role in the normalization process between Armenia and Azerbaijan.