No:429/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Albaniya Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfiri Besart Kadia ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 oktyabr 2024 16:15
29 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Albaniya Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfiri Besart Kadia ilə görüşüb.
Albaniyanın Azərbaycanda ilk rezident səfiri təyin olunan Besart Kadia etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir yeni təyin olunmuş səfiri təbrik edib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Albaniya arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycan və Albaniya arasında müxtəlif sahələr, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, investisiyalar, humanitar, turizm və s. istiqamətlər üzrə mövcud əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu, xüsusilə ölkəmizin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən strateji enerji və nəqliyyat layihələrinin münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verdiyi bildirilib.
Bir sıra regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində iki ölkənin qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı, dəstək və həmrəyliyinin birgə təşəbbüslərin irəlilədilməsi, habelə ölkələrimiz əleyhinə atılan addımların qarşısının alınması baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:429/24, Press release on the meeting between Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Besart Kadia, Ambassador of the Republic of Albania
29 October 2024 16:15
On 29 October 2024, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan had a meeting with Besart Kadia, Ambassador of the Republic of Albania to our country.
Besart Kadia, Albania's first resident ambassador to Azerbaijan, presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated the newly appointed Ambassador and wished him success in his future endeavor.
During the meeting, matters stemming from current bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Albania were discussed.
Satisfaction with existing cooperation in various fields, particularly in political, economic, energy security, transportation and communication, investments, humanitarian, tourism, and other directions was expressed, and it was also mentioned that strategic energy and transportation projects implemented at our country's initiative have made an important contribution to the development of relations.
In terms of promotion of joint initiatives, as well as importance of preventing actions taken against our countries, importance of mutually beneficial cooperation between our countries within the framework of a number of regional and international organizations, support and solidarity was emphasized.
During the meeting, Azerbaijan’s COP29 presidency, as well as the negotiation process were discussed.