No:418/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidanla görüşünə dair mətbuat məlumatı
18 oktyabr 2024 17:44
18 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İstanbul şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidanla görüşüb.
Görüşdə, Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyindən irəli gələn məsələlər, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, habelə qlobal təhlükəsizlik problemləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov qardaş Türkiyə Respublikasına 3+3 formatının növbəti görüşünə ev sahibliyinə, görüşün təşkilatçılığı və səmimi qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edib. Bölgədə və dünyada sürətlə dəyişən təhlükəsizlik vəziyyətinin fonunda bu kimi məşvərət mexanizmlərinin əhəmiyyətinin daha da artdığı, bölgəmiz üçün ortaq təhdidlərlə mübarizədə əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub. Bu istiqamətdə, Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyinin, regional və beynəlxalq platformalar çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və həmrəyliyin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə ətraflı məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov, sülh prosesinin qarşısında duran çağırışların hələ də qalmaqda olduğunu bildirib. Ermənistan konstitusiyasında ölkəmizə qarşı ərazi iddialarının davam etdirilməsinin, habelə Ermənistan tərəfindən bu istiqamətdə sistematik işlərin görülməsi yerinə, problemin gözardı edilməsinin narahatlıq mənbəyi olaraq qaldığı diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin həmkarını BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyimiz, görülən hazırlıq işləri barədə məlumatlandırıb.
Türkiyənin qardaş Azərbaycanın bölgədəki sülh və quruculuq səylərini hər zaman dəstəklədiyi, habelə prosesin tezliklə yekunlaşmasına dair ümidvarlıq ifadə olunub.

No:418/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Hakan Fidan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye
18 October 2024 17:44
On 18 October 2024, within the framework of his working visit to Istanbul, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan had a meeting with Hakan Fidan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye.
At the meeting, topics pertaining from the Azerbaijan-Türkiye alliance, cooperation within the framework of regional and international organizations, the post-conflict situation in the region, as well as global security problems were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov expressed gratitude to the Republic of Türkiye for hosting, organizing, and demonstrating such warm hospitality during this year's 3+3 format meeting. It was mentioned that the rapidly changing regional and global security scene has made these consultation mechanisms even more important, and that cooperation is essential to overcome our region's common challenges. The significance of the Azerbaijan-Türkiye alliance, mutual support, and solidarity on regional and international platforms was highlighted in this regard.
Speaking comprehensively about the post-conflict situation and reality in the region, as well as the normalization process between Azerbaijan and Armenia, Minister Jeyhun Bayramov stated that the challenges in front of the peace process still remain. It was brought to attention that the continuation of territorial claims against our country in the Armenian constitution, as well as the fact that Armenia ignores the problem instead of doing systematic work in this direction, remains a source of concern.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his colleague about our presidency to the 29th Conference of the Parties of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) and the preparation process.
Türkiye’s consistent support to the peace and reconstruction efforts of brotherly Azerbaijan in the region, as well as the hope for soonest conclusion of the process was expressed.