No:368/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
15 sentyabr 2025 21:03
15 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən Fövqəladə Ərəb-İslam Sammiti çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşüb.
Görüş zamanı strateji müttəfiqlik səviyyəsindəki Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin bütün sahələrdə dinamik inkişafından məmnunluq ifadə edilib, bu əlaqələrin təməlində iki ölkənin dövlət başçıları arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin və sıx təmasların dayandığı vurğulanıb.
İqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, nəqliyyat, energetika, mədəniyyət və humanitar sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üzrə aparılan birgə fəaliyyətlər və layihələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Beynəlxalq və regional təşkilatlar, o cümlədən BMT, Türk Dövlətləri Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin cari ilin oktyabr ayında ev sahibliyi edəcəyi Türk Dövlətləri Təşkilatının növbəti Zirvə Toplantısına hazırlıq işləri barədə həmkarına məlumat verib.
Təhlükəsizlik məsələləri və regional inkişaflar, o cümlədən Yaxın Şərqdəki qarşıdurmadan narahatlıq ifadə edilib, artan gərginliyin diplomatik yollarla həll edilməli olduğuna dair həmfikirlik bildirilib.

No:368/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Baxtiyor Saidov
15 September 2025 21:03
On 15 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Baxtiyor Saidov within the framework of the Extraordinary Arab-Islamic Summit held in the city of Doha, the capital of the Qatar.
During the meeting, satisfaction was expressed with the dynamic development of Azerbaijan-Uzbekistan relations at the level of strategic alliance in all areas, and it was emphasized that these relations are based on the friendship and brotherhood relations and close contacts between the heads of state of the two countries.
An exchange of views was held on joint activities and projects carried out to further expand bilateral cooperation in the fields of economy, trade, investments, transport, energy, culture and humanitarian sphere.
An exchange of views was held on issues of mutual support and cooperation within international and regional organizations, including the United Nations, the Organization of Turkic States, the Non-Aligned Movement, the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia, the Organisation of Islamic Cooperation and the Economic Cooperation Organization.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the preparations for the next Summit of the Organization of Turkic States to be hosted by our country in October of the current year.
Concern was expressed over security issues and regional developments, including the confrontation in the Middle East, and a common understanding was expressed that the growing tension should be resolved through diplomatic means.