No:365/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri ilə telefon danışığına dair məlumatı
19 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və Fransa Respublikasının Xarici İşlər naziri Jan İv Lö Drian arasında telefon danışığı baş tutdu. Tərəflər arasında bölgədə mövcud olan vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Ceyhun Bayramov atəşkəsin rəsmi elan olunmasından sonra ikinci dəfə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən humanitar atəşkəsin pozulması barədə Fransa Xarici İşlər Nazirinə məlumat verdi. O qeyd etdi ki, Azərbaycan mövqelərinin intensiv atəşə tutulması və Füzuli, Cəbrayıl və Hadrut bölgələri istiqamətlərində hücum cəhdləri açıq şəkildə Ermənistanın atəşkəs rejiminə əməl etmədiyini və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki mövqeləri yenidən ələ keçirməyi hədəf aldığını göstərir.
Nazir humanitar atəşkəsin pozmaqla bir daha Ermənistan Respublikasının beynəlxalq humanitar hüquq üzrə üzərinə götürdüyü beynəlxalq öhdəliklərə biganə olduğunu nümayiş etdirir.
Nazir Jean Yves Le Drian humanitar atəşkəsin tətbiq olunmasının vacibliyini vurğuladı və ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin himayəsi altında təxirə salınmadan mahiyyət üzrə danışıqların zəruriliyini qeyd etdi.
Nazir, bu hərbi cinayətə görə Ermənistan rəhbərliyinin məsuliyyət daşıdığını vurğuladı. Nazir Ceyhun Bayramov, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistanın bütün silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasının bölgədə sülhün təmin edilməsi üçün mühüm şərt olduğunu qeyd etdi.

No:365/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister for Europe and Foreign Affairs of the Republic of France Jean Yves Le Drian (En/Ru)
On October 19, 2020, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Foreign Minister of France Jean Yves Le Drian. The sides exchanged views on the current situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov informed the French Foreign Minister of the violation of humanitarian ceasefire by the armed forces of Armenia for the second time after the formal declaration of the truce. He noted that intensive shelling of the Azerbaijani positions and an attempt to attack in the directions of Fuzuli, Jabrayil and Hadrut regions openly shows that Armenia is ignorant of the ceasefire and aims to regain the positions in the occupied territories of Azerbaijan. Minister emphasized that violation of humanitarian ceasefire shows once again the disinclination of the Armenian Republic to its commitments under international humanitarian law.
Minister Jean Yves Le Drian stressed the importance of implementing the humanitarian ceasefire and noted the necessity of substantial negotiations without delay under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Armenia’s leadership bears responsibility for this war crime. He added that the withdrawal of all Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the related resolutions of the UN Security Council is necessary for ensuring peace in the region.