No:349/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT Baş katibinin terrorla mübarizə üzrə müavini Vladimir Voronkov ilə görüşünə dair məlumatı
23 sentyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyası çərçivəsində BMT Baş katibinin terrorla mübarizə üzrə müavini Vladimir Voronkov ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və Terrorçuluğa qarşı Mübarizə Komitəsi arasında əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər və terrorçuluğa qarşı mübarizədə birgə fəaliyyət üzrə fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Bayramov, ölkədə Qabaqcıl Sərnişin Məlumatı (API) və Sərnişin Adlarının Qeydiyyatı (PNR) sistemlərinin inkişaf etdirilməsində Azərbaycanın əlaqədar qurumlarına göstərdiyi texniki dəstəyə görə BMT-nin Terrorçuluğa qarşı Mübarizə Komitəsinə təşəkkürünü bildirdi.
Həmçinin Azərbaycana qarşı son təcavüzü zamanı Ermənistanın xarici terrorçu döyüşçülərdən istifadə etməsi barədə qarşı tərəfə məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov bu xüsusda, xaricdə yaşayan erməni icma üzvləri tərəfindən Azərbaycanın suveren ərazilərində terror fəaliyyətini maliyyələşdirmək üçün qeyri-kommersiya təşkilatlarından sui-istifadə etməsini diqqətə çatdırdı.
Vladimir Voronkov terrorçuluğa qarşı mübarizədə Azərbaycanın müsbət təcrübəsini təqdir etdi və bu təcrübənin digər ölkələrlə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğuladı.
Tərəflər eyni zamanda, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:349/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the UN Under-Secretary-General for Counter-Terrorism Vladimir Voronkov
On September 23, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the UN Under-Secretary-General for Counter-Terrorism Vladimir Voronkov within the framework of the 76th session of the UN General Assembly.
During the meeting, the sides discussed issues of cooperation between Azerbaijan and the Office of Counter-Terrorism and exchanged views on joint activities in the fight against terrorism.
Minister Bayramov thanked the UN Office of Counter-Terrorism for its technical support to the relevant agencies of Azerbaijan in the development of Advanced Passenger Information (API) and Passenger Name Record (PNR) systems in the country.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his interlocutor about Armenia's use of foreign terrorist fighters during the recent aggression against Azerbaijan, noting that members of the Armenian community living abroad abused non-profit organizations to finance terrorist activities in Azerbaijan's sovereign territories.
Vladimir Voronkov praised Azerbaijan's positive experience in the fight against terrorism and stressed the importance of sharing this experience with other countries.