No:317/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstan Prezidenti Mixeil Kavelaşvili ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
22 iyul 2025 19:05
22 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidenti Mixeil Kavelaşvili ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Gürcüstan strateji tərəfdaşlığının gündəliyində duran məsələlər, ikitərəfli əlaqələrin müxtəlif sahələrdə inkişaf perspektivləri və regional təhlükəsizlik məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan və Gürcüstan arasında enerji, nəqliyyat, ticarət, investisiyalar, ekologiya və humanitar sahələri əhatə edən genişmiqyaslı əməkdaşlığın dinamik inkişafı və bu əməkdaşlığın regionda sabitlik və tərəqqiyə verdiyi töhfə vurğulanıb.
Qlobal və regional çağırışlar fonunda iki ölkənin suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə qarşılıqlı hörmət və dəstəyə əsaslanan münasibətləri yüksək qiymətləndirilib. Bu xüsusda, Cənubi Qafqazda sülh və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün səylərin vacibliyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq prosesi, habelə Ermənistanla normallaşma prosesi barədə məlumat verib.

No:317/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of Georgia Mikheil Kavelashvili
22 July 2025 19:05
On 22 July 2025, within the framework of his official visit to Georgia, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the President of Georgia, Mikheil Kavelashvili.
During the meeting, views were exchanged on issues on the agenda of the Azerbaijan–Georgia strategic partnership, prospects for the development of bilateral relations in various fields, and regional security matters.
The dynamic development of comprehensive cooperation between Azerbaijan and Georgia, covering energy, transport, trade, investment, environmental, and humanitarian fields, and its contribution to regional stability and prosperity were emphasized.
In the context of global and regional challenges, the relations between the two countries based on mutual respect for and support of sovereignty and territorial integrity were highly appreciated. In this regard, the importance of efforts to strengthen peace and cooperation in the South Caucasus was noted.
Minister Jeyhun Bayramov also provided information on the reconstruction and development process in the liberated territories, as well as on the normalization process with Armenia.