No:255/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
21 iyun 2025 15:28
21 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İstanbul şəhərində keçirilən 51-ci sessiyası çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Özbəkistan müttəfiqliyinin siyasi, iqtisadi, nəqliyyat-kommunikasiyalar, humanitar və s. aspektləri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, Türk Dövlətləri Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə çərçivəsində çoxtərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş imkanların mövcudluğu qeyd edilib.
Regionda baş verən son inkişaflardan danışılıb, Yaxın Şərq bölgəsində artan gərginlik, xüsusilə İsrail-İran qarşıdurmasının narahatlıq doğurduğu diqqətə çatdırılıb.

No:255/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov
21 June 2025 15:28
On 21 June 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, within the framework of the 51st session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) held in the city of Istanbul.
During the meeting, political, economic, transport and communications, humanitarian and other aspects of the Azerbaijan-Uzbekistan alliance, as well as regional and international security issues of mutual interest were discussed.
It was noted that there are broad opportunities to expand multilateral cooperation within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement, the Organization of Turkic States, the Economic Cooperation Organization, and the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia.
Recent developments in the region were discussed, and it was noted that the increasing tension in the Middle East, particularly the Israel-Iran confrontation, is a cause for concern.