No:236/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 may 2024 12:51
30 may 2024-cü il tarixində nazir Ceyhun Bayramov Pakistan İslam Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Pakistanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə görüşüb.
İki nazir arasında təkbətək görüşdən sonra, geniştərkibli formatda nümayəndə heyətləri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə nazirlər Azərbaycan Respublikası ilə Pakistan İslam Respublikası arasında strateji tərəfdaşlığı yüksək qiymətləndirərək, qarşılıqlı səfərlərin və yüksək səviyyəli görüşlərin iki ölkə arasında bütün sahələrdə əlaqələrin daha da inkişafına xüsusi təkan verdiyini vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğalı zamanı, 44 günlük Vətən müharibəsində, eləcə də müharibədən sonrakı dövrdə Azərbaycana göstərdiyi güclü siyasi və mənəvi dəstəyə görə Pakistana minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov Cammu və Kəşmirlə bağlı Azərbaycan Respublikasının prinsipial mövqeyinin bu problemin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq sülh yolu ilə həllinin dəstəklənməsinə əsaslandığını vurğulayıb.
Tərəflər iki ölkə arasında energetika, informasiya texnologiyaları, əczaçılıq, ağır və yüngül sənaye, kimya, kənd təsərrüfatı, turizm, nəqliyyat, müdafiə, təhsil, humanitar və digər sahələrdə hərtərəfli əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb. İki ölkə arasında birbaşa uçuşların turizmin və insanlar arasında əlaqələrin inkişafına geniş töhvə verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Təhsil və humanitar sahədə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, hər iki ölkədə təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərən dil və mədəniyyət mərkəzlərinin mövcudluğu, təlim proqramları məmnunluqla qeyd olunub.
Nazirlər Azərbaycanla Pakistan arasında Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın əlaqələrin daha da dərinləşməsi və qarşılıqlı sərmayələrin artırılması baxımından vacibliyini qeyd ediblər.
Görüşdə tərəflər Azərbaycanın Pakistanla müvafiq beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə çərçivəsində əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini diqqətə çatdırıblar.
Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP) ev sahibliyinin müxtəlif sahələrdə, o cümlədən yaşıl enerji sahəsində əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaratdığı qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesi, post-münaqişə dövründə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, eləcə də mina təhdidi barədə geniş məlumat verib.
İkitərəfli görüşlərdən sonra, hər iki nazirin iştirakı ilə birgə mətbuat konfransı keçirilib, media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.

No:236/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar
30 May 2024 12:51
On 30 May 2024, Minister Jeyhun Bayramov met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar, within the framework of his official visit to the Islamic Republic of Pakistan.
Following the tête-à-tête meeting between the two ministers, a meeting between the delegations was held in an expanded format.
During the meeting, the ministers highly appreciated the strategic partnership between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Pakistan and emphasized that mutual visits and high-level meetings give a special impetus to the further development of relations in all fields between the two countries.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude to Pakistan for the strong political and moral support provided to Azerbaijan during the occupation of Azerbaijani territories by Armenia, during the 44-day Patriotic War, as well as in the post-war period.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the principled position of the Republic of Azerbaijan on Jammu and Kashmir is based on supporting the peaceful resolution of this issue in accordance with the norms and principles of international law and the relevant resolutions of the United Nations Security Council.
The sides emphasized the importance of comprehensive cooperation between the two countries in the fields of energy, information technologies, pharmaceuticals, heavy and light industry, chemistry, agriculture, tourism, transport, defense, education, humanitarian and other areas. It was brought to attention that direct flights between the two countries make a significant contribution to the development of tourism and people-to-people contacts.
The development of cooperation relations in the fields of education and humanitarian sphere, the existence of language and cultural centers operating in educational institutions in both countries, as well as training programs, were noted with satisfaction.
The ministers noted the importance of the Joint Intergovernmental Commission between Azerbaijan and Pakistan in terms of further deepening relations and increasing mutual investments.
During the meeting, the sides brought to attention that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with Pakistan within relevant international organizations, including the United Nations, the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation, the Economic Cooperation Organization, and the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia.
It was noted that Azerbaijan’s hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) creates new opportunities for cooperation in various fields, including green energy.
Minister Jeyhun Bayramov also provided extensive information on the peace process between Azerbaijan and Armenia, the restoration and reconstruction works carried out in the post-conflict period, as well as the mine threat.
Following the bilateral meetings, a joint press conference was convened with the participation of both ministers, and questions from media representatives were answered.