No:234/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
07 iyun 2025 15:18
7 iyun 2025-ci il tarixində nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər arasında Azərbaycan-Pakistan tərəfdaşlığından irəli gələn məsələlər, ikitərəfli, çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri müzakirə olunub.
Ali və yüksək səviyyədə qarşılıqlı səfərlərin artan dinamikasından məmnunluq ifadə olunub. Laçın şəhərində keçirilmiş Azərbaycan-Türkiyə-Pakistan Zirvə görüşü çərçivəsində aparılmış danışıqlardan irəli gələn məsələlər, o cümlədən 21-22 iyun tarixində İstanbulda keçiriləcək İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasına, habelə Azərbaycanın cari ilin iyul ayında ev sahibliyi edəcəyi İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə Toplantısına hazırlıq məsələləri nəzərdən keçirilib.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:234/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Mohammad Ishaq Dar
07 June 2025 15:18
On 7 June 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Mohammad Ishaq Dar.
During the telephone conversation, the sides discussed issues arising from the Azerbaijan–Pakistan partnership, as well as various aspects of the bilateral and multilateral cooperation agenda.
Satisfaction was expressed with the growing dynamics of mutual visits at the high and highest levels. Issues arising from the discussions held within the framework of the Azerbaijan–Türkiye–Pakistan Summit held in the city of Lachin, including preparations for the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) to be held in Istanbul on 21–22 June, as well as for the Summit of the Economic Cooperation Organization to be hosted by Azerbaijan in July of the current year, were reviewed.
During the telephone conversation, the sides also exchanged views on regional issues of mutual interest.