Mətbuat şərhi 24 avqust 2019
Sual: Ermənistan KİV-in yaydığı məlumata görə, avqustun 22-də bu ölkənin hökuməti "tanınmamış Qarabağda seçkiləri izləmək üçün ilk dəfə olaraq xarici QHT-lərə vəsait ayırdı". Üstəlik, bu "görünməmiş bir qərar" kimi qələmə verilir. Onların təbirincə, "Ermənistan hökuməti həmişə demokratiya üçün pul istəmək rolunda olubsa, indi isə donor rolunda çıxış edir". Bununla əlaqədar nə deyə bilərsiniz?
Cavab: Erməni mediasının yaydığı bu məlumatla bağlı öncə xatırlatmaq istərdim ki, Azərbaycan ərazilərini işğal edən Ermənistan ilk dəfə deyil ki, bu ərazilərdə "seçkilər" və ya "referendum" adlandırdığı müxtəlif tamaşalar təşkil edir. Onların nəticələrinə görə, beynəlxalq ictimaiyyət yekdilliklə Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə edir, qanunsuz rejimin, eləcə də onun tərəfindən keçirilən hər hansı bir "seçkilər"in tanınmaması ilə bağlı prinsipial mövqeyini hər dəfə bəyan edir.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində “seçkilər”in izlənməsi üçün vəsait ayıran Ermənistan hökuməti bir daha ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsinə və ona bitişik inzibati rayonlarına nəzarəti həyata keçirdiyini etiraf etmiş olur və bununla da 2015-ci ildə Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə qəbul etdiyi qərarın müvafiq müddəalarının doğru olduğunu təsdiqləyir.
Nəhayət, Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qondarma "yerli idarəetmə orqanlarına seçkiləri" demokratiyanın göstəricisi kimi təqdim etmək cəhdləri heç bir məntiqə sığmır. Dünya birliyi  azərbaycanlı əhalinin kütləvi qırğınlarını, etnik təmizlənməsini və yüz minlərlə məcburi köçkünün təməl hüquqlarının pozulmasını pisləyir. Bütün bu beynəlxalq deliktlərə görə cavabdehlik daşıyan Ermənistan heç bir halda demokratiyanın qasidi statusuna iddia edə bilməz.
Ermənistan hökuməti Azərbaycanın işğal olunmuş Qarabağ bölgəsinə "demokratiya ixracı"nın yalançı görüntüsünü yaratmaq üçün boş yerə cəhdlər etmək əvəzinə, öz vətəndaşlarının aktual problemləri barədə düşünməlidir. Bundan əlavə, bu ölkənin hərəkətləri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün danışıqlar prosesinin irəliləməsi məntiqinə zidd olmamalı və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin qanunsuz işğalı əsasında yaranmış status-kvo vəziyyətinin qorunub saxlanılmasına xidmət etməməlidir.

No:229/19, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan answers the media question (En/Ru)
Question: According to Armenian media, on August 22, the government of this country “for the first time allocated funds to foreign non-profit organizations to monitor elections in unrecognized Karabakh”. Moreover, it has been described as an "unprecedented decision." Like, "the Armenian government has always been in the role of asking for money for democracy, and now - in the role of the donor." What could you say in this regard?
Answer: Regarding this information of the Armenian media, it should be reminded that Armenia, occupying the territories of Azerbaijan, is not the first time organizes various kinds of shows there, which it calls “elections” or “referendum”. Upon the outcome of these shows, the entire international community invariably declares its principled position regarding support for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, non-recognition of the illegal regime, as well as any "elections" held by it.
By allocating funds for monitoring the “elections” in the occupied territories of Azerbaijan, the Armenian government once again recognizes its effective control over the Nagorno-Karabakh region and the adjoining administrative districts of our country, thus confirming the relevant conclusion of the European Court of Human Rights contained in its 2015 judgment on the case of “Chiragov and others versus Armenia”.
And finally, attempts to present the so-called “local government elections” in the occupied territories of Azerbaijan as an indicator of democracy do not hold water. The entire world community condemns the acts of mass killing of the Azerbaijani population, ethnic cleansing and violation of the fundamental rights of hundreds of thousands of internally displaced persons. Armenia, which is responsible for all these international torts, can in no way claim the status of a proponent of democracy.
The Armenian government, instead of futile attempts to create a false appearance of "exporting democracy" to the occupied Azerbaijani Karabakh, should think about the pressing problems of its own citizens. In addition, its actions should not go against the logic of advancing the negotiation process to resolve the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and serve to preserve the status quo based on the illegal occupation of internationally recognized territories of Azerbaijan.