No:214/24. Nazir Ceyhun Bayramovun Qazaxıstan Respublikasının baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Murat Nurtleu ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
10 may 2024 13:10
10 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qazaxıstan Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Murat Nurtleu ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Qazaxıstan arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən irəli gələn məsələlər, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, habelə sülh prosesinin hazırkı durumu müzakirə olunub.
Azərbaycanın xüsusilə son dövrlərdə Mərkəzi Asiya ölkələri, o cümlədən Qazaxıstanla genişlənən yüksək səviyyəli münasibətlərdən məmnunluq ifadə olunub.
İqtisadiyyat, ticarət, investisiyalar, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar və s. istiqamətlər üzrə ikitərəfli tərəfdaşlıqla yanaşı, regional və beynəlxalq platformalar, xüsusilə Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın geniş perspektivlər vəd etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Cari ildə ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri ilə bağlı qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, COP29-un öz növbəsində əməkdaşlıq üçün yeni platforma olduğunu qeyd edib.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, imkan və çağırışlardan bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və Ermənistan arasında ikitərəfli sülh prosesinin irəliləməsi istiqamətində göstərdiyi dəstək və fəallığa görə Qazaxıstan tərəfinə təşəkkür edib. Delimitasiya komissiyaları arasında əldə olunmuş son razılığın fonunda bugünkü danışıqların da öz növbəsində prosesə töhfə verəcəyinə dair inam ifadə olunub.

No:214/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, Murat Nurtleu
10 May 2024 13:10
On 10 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, Murat Nurtleu, within the framework of his working visit to the Republic of Kazakhstan.
During the meeting, issues arising from the existing strategic partnership relations between Azerbaijan and Kazakhstan, the current situation in the region in the post-conflict period, as well as the current state of the peace process were discussed.
Satisfaction was expressed with the expanding high-level relations of Azerbaijan, particularly in recent times, with the Central Asian countries, including Kazakhstan.
Alongside bilateral partnership in the fields of economy, trade, investments, energy security, transport and communications and others, it was brought to attention that cooperation within regional and international platforms, particularly within the framework of the Organization of Turkic States, promises broad prospects.
Minister Jeyhun Bayramov, providing the other side with detailed information on the preparatory works related to the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) to be held in our country this year, noted that COP29, in turn, is a new platform for cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov, speaking about the current situation, opportunities and challenges in the region in the post-conflict period, expressed gratitude to the Kazakh side for its support and active engagement in advancing the bilateral peace process between Azerbaijan and Armenia. Against the backdrop of the latest agreement reached between the delimitation commissions, confidence was expressed that today’s negotiations will, in turn, contribute to the process.