No:191/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Əlcəzairin xarici işlər və xaricdəki milli icma naziri Əhməd Attaf ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
30 aprel 2024-cü il tarixində nazir Ceyhun Bayramov Qətər Dövlətinə işgüzar səfəri çərçivəsində Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının xarici işlər və xaricdəki milli icma naziri Əhməd Attaf ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov bu il Azərbaycan ilə Əlcəzair arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Görüşdə tərəflər beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT, Qoşulmama Hərəkatı və İƏT çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə edərək, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində namizədliklərə və təşəbbüslərə qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Tərəflər həmçinin enerji və digər sahələrdə əlaqələrin inkişafının vacibliyini vurğulayaraq, bu xüsusda yüksək səviyyəli səfərlərin və siyasi məsləhətləşmələrin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Nazir həmçinin parlamentlərarası əlaqələrin inkişafının əhəmiyyətini qeyd edərək, Əlcəzair-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupu üzvlərinin cari ilin 22-25 aprel tarixlərində Azərbaycana səfərini yüksək qiymətləndirib.
Tərəflər enerji sektorunda ikitərəfli əlaqələrin əhəmiyyətini qeyd edərək, bu istiqamətdə əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Bu il ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) yeni əməkdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkan yaratdığı vurğulanıb.

No:191/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and National Community Abroad of the People’s Democratic Republic of Algeria, Ahmed Attaf
30 April 2024 16:26
On 30 April 2024, within the framework of his working visit to the State of Qatar, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and National Community Abroad of the People’s Democratic Republic of Algeria, Ahmed Attaf.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov extended his congratulations on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Algeria this year.
The sides expressed satisfaction with the current level of cooperation within international organizations, particularly the United Nations, the Non-Aligned Movement, and the Organization of Islamic Cooperation, and emphasized the importance of continuing mutual support for candidacies and initiatives within these frameworks.
The parties also highlighted the importance of developing relations in the energy sector and other areas, noting in this regard the significance of high-level visits and political consultations.
The Minister further underlined the importance of enhancing inter-parliamentary relations and commended the visit of members of the Algeria–Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group to Azerbaijan on 22–25 April this year.
The sides emphasized the importance of bilateral relations in the energy sector and the need to further expand cooperation in this direction.
It was noted that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by Azerbaijan this year, creates favorable opportunities for new areas of cooperation.