No:189/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Livan Respublikasının xarici işlər və diaspora naziri Abdallah Bouhabib ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
Cari ilin 30 aprel tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qətər Dövlətinə işgüzar səfəri çərçivəsində Livan Respublikasının xarici işlər və diaspora naziri Abdallah Bouhabib ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycan və Livan arasında ikitərəfli münasibətlərin gündəliyində duran məsələlər, o cümlədən siyasi, iqtisadi, humanitar, mədəniyyət və s. sahələrdə əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. XİN-lər arasında siyasi məsləhətləşmələrin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Azərbaycan ilə Livan arasında beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov regionda baş verən son proseslər, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, eləcə də 4 kəndimizin işğaldan azad edilməsi ilə nəticələnən razılaşma barədə həmkarına məlumat verib.

No:189/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and Emigrants of the Republic of Lebanon, Abdallah Bouhabib
30 April 2024 14:58
On 30 April 2024, within the framework of his working visit to the State of Qatar, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, held a meeting with the Minister of Foreign Affairs and Emigrants of the Republic of Lebanon, Abdallah Bouhabib.
During the meeting, the sides exchanged views on issues on the agenda of bilateral relations between Azerbaijan and Lebanon, including opportunities for cooperation in political, economic, humanitarian, cultural and other fields. The importance of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs was emphasized.
The importance of cooperation between Azerbaijan and Lebanon within international organizations, particularly the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement, was noted.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about recent developments in the region, the Azerbaijan–Armenia normalization process, as well as the agreement that resulted in the liberation of four Azerbaijani villages from occupation.