No:180/26, BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) 82-ci sessiyası çərçivəsində sülh və iqlim dayanıqlılığı mövzusunda yüksək səviyyəli tədbirə dair mətbuat məlumatı
22 aprel 2026 15:31
22 aprel tarixində Banqkok şəhərində BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) 82-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə sülh və iqlim dayanıqlılığı mövzusunda yüksək səviyyəli tədbir keçirilib.
“Heç kəsi arxada qoymamaq” şüarı ilə Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı (BMqT) və UNESCAP Katibliyinin dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin nazirləri, yüksək səviyyəli dövlət nümayəndələri və beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri çıxış ediblər.
Tədbirdə əsas məruzəçi qismində çıxış edən XİN-in Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Elşad İskəndərov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə ölkəmiz tərəfindən kiçik ada dövlətlərinə xüsusi diqqət və qayğının göstərildiyini vurğulayıb.
Səfir Azərbaycanın liderliyi ilə COP29-da iqlim maliyyəsi sahəsində qəbul edilmiş tarixi qərarların ilk növbədə məhz iqlim dəyişmələrinə həssas olan bu ölkələr üçün xüsusi əhəmiyyətini qeyd edib.
Ölkəmizin kiçid ada dövlətlərinə beynəlxalq texniki yardım, iqlim dayanıqlılığı və bacarıqların artırılması sahələrində dəstək göstərdiyini bildirən natiq, bu səpkidə COP29 Azərbaycan sədrliyinin uğurlu təşəbbüslərindən biri olan Bakı İqlim və Sülh Fəaliyyəti Mərkəzinin (Bakı Mərkəzi) cari ildə kiçik ada ölkələri ilə əməkdaşlıq planlarından danışıb.
Tədbirdə çıxış edən Tonqanın daxili işlər naziri, həmçinin Maldiv, Tuvalu, Marşal Adaları, Fici, Mikroneziya və Samoanın hökumət nümayəndələri ölkəmizin qlobal çağırışların həlli sahəsindəki liderliyini yüksək qiymətləndirib, eyni zamanda ölkələrinə göstərilən dəstək və diqqətə görə Azərbaycan rəhbərliyinə təşəkkürlərini ifadə ediblər.
Eyni zamanda qeyd edilib ki, COP29-un vacib təşəbbüslərindən olan Bakı Mərkəzi platforması çərçivəsində irəli sürülən və sülhə töhfə verən uğurlu iqlim təşəbbüsləri iqlim risklərinə həssas ölkələr üçün beynəlxalq əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və dayanıqlı maliyyələşmə mexanizmlərinin səfərbər olunması baxımından əhəmiyyətli imkanlar yaradır. Bu çərçivədə Mikroneziya və Marşal Adalarının nümayəndələri Bakı Mərkəzi ilə əməkdaşlıq etmək məqsədilə müraciət ünvanlayıblar.
UNESCAP-ın 82-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycan sədrliyinin ilk yüksək səviyyəli dialoqu olan bu tədbirin əhəmiyyətini vurğulayan UNESCAP-in icraçı katibinin müavini Li Yanq və BMqT-nin nümayəndəsi çıxışlarında təmsil etdikləri təşkilatların Azərbaycanın liderliyi ilə kiçik ada dövlətlərinə iqlim dayanıqlılığı və davamlı inkişaf sahələrində həyata keçirilən konkret təşəbbüslərə dəstək ifadə ediblər.

No:180/26, Press release on a high-level event on peace and climate resilience held within the framework of the 82nd session of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP)
22 April 2026 15:31
On 22 April, a high-level event on peace and climate resilience took place in the city of Bangkok within the framework of the 82nd session of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), organized by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
At the event convened under the motto “Leaving no one behind” with the support of the International Organization for Migration (IOM) and the UNESCAP Secretariat, ministers of small island developing states, high-level state representatives and representatives of international organizations delivered speeches.
Ambassador-at-Large of the Ministry of Foreign Affairs Elshad Iskandarov, speaking as the keynote speaker at the event, emphasized that special attention and care are given by our country to small island states upon the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
The Ambassador noted that the historic decisions adopted in the field of climate finance at COP29 under Azerbaijan’s leadership are of particular importance primarily for these countries that are vulnerable to climate change.
The speaker, stating that our country provides international technical assistance, climate resilience and capacity-building support to small island states, spoke about the cooperation plans of the Baku Climate and Peace Action Hub (Baku Hub), which is one of the successful initiatives of the COP29 Azerbaijan Presidency, with small island countries in the current year.
At the event, the Minister of Internal Affairs of Tonga, as well as government representatives of Maldives, Tuvalu, Marshall Islands, Fiji, Micronesia and Samoa, highly appreciated our country’s leadership in addressing global challenges and expressed their gratitude to the leadership of Azerbaijan for the support and attention shown to their countries.
At the same time, it was noted that the successful climate initiatives contributing to peace, put forward within the framework of the Baku Hub platform, which is one of the important initiatives of COP29, create significant opportunities for countries vulnerable to climate risks in terms of deepening international cooperation and mobilizing sustainable financing mechanisms. Within this framework, representatives of Micronesia and the Marshall Islands addressed applications in order to cooperate with the Baku Hub.
Emphasizing the importance of this event, which is the first high-level dialogue of Azerbaijan’s chairmanship within the framework of the 82nd session of UNESCAP, Deputy Executive Secretary of UNESCAP Li Yong and the representative of IOM, in their speeches, expressed support of the organizations they represent for concrete initiatives implemented under Azerbaijan’s leadership in the fields of climate resilience and sustainable development for small island states.