No:176/24, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2024 19:48
19 aprel 2024-cü il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Qazaxıstan Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinin rəisi Emil Səfərov, Qazaxıstan nümayəndə heyətinə isə Qazaxıstan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq Xidməti Departamentinin direktoru Akatayev Bauırjan rəhbərlik edib.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinın və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin, Qazaxıstan tərəfindən isə Qazaxıstan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Miqrasiya Komitəsinin və Qazaxıstan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Miqrasiya Xidməti Komitəsi rəsmiləri iştirak edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycan üçün mühüm tərəfdaş ölkə olan Qazaxıstanla konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması imkanları barədə müzakirələr aparılıb.
Məsləhətləşmələr çərçivəsində tərəflər həmçinin Azərbaycan Respublikası ilə Qazaxıstan Respublikası arasında miqrasiya, təhsil və digər vacib sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində birgə tədbirlərin görülməsini vurğulayıblar.

No:176/24, Press release on consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan
19 April 2024 19:48
On 19 April 2024, the next round of consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan was held in the city of Baku.
The Azerbaijani delegation was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, while the Kazakh delegation was led by Bauyrzhan Akatayev, Director of the Consular Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.
Officials from the Ministry of Labor and Social Protection of the Population and the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan, as well as representatives from the Migration Committee of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population and the Migration Service Committee of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Kazakhstan, also participated in the meeting.
During the consultations, discussions were held on the current state and prospects for the development of consular cooperation with Kazakhstan, an important partner country for Azerbaijan, including the signing of new bilateral documents in this field and opportunities for the digitalization of consular services.
Within the framework of the consultations, the sides also emphasized the importance of undertaking joint measures to strengthen cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Kazakhstan in migration, education, and other important areas.
At the conclusion of the talks, the delegations of the two countries signed the protocol of the meeting.