No:169/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
8 aprel 2022-ci il tarixində Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Misir Ərəb Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib.
Səfir Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmid etimadnaməsinin surətini nazirə təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Azərbaycanda diplomatik fəaliyyəti müddətində ölkələrimiz arasında mövcud olan dost münasibətlərin inkişafına öz töhfəsini vermək üçün səylərini əsirgəməyəcəyinə əminliyini ifadə edən nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan tərəfinin də bu əməkdaşlığa öz töhfəsini verməyə hazır olduğunu deyib.
Ölkəmizə səfir təyin olunmasından məmnunluğunu ifadə edən səfir Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmid Azərbaycan ilə Misir arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən iqtisadiyyat, turizm və s. əməkdaşlığın uğurla həyata keçirildiyini söyləyib. O, mövcud münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.
Görüşdə Azərbaycan və Misir arasında tarixi və ənənəvi dostluq əlaqələrinin inkişafı, iqtisadiyyat, elm-təhsil, enerji, turizm, hava nəqliyyatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
İki ölkənin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində sıx əməkdaşlığı məmnunluqla vurğulanıb və bu əməkdaşlığın gələcəkdə genişləndirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası və bu xüsusda, Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, habelə azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən minatəmizləmə və yenidən quruculuq işləri ilə bağlı məlumat verib. Nazir, həmçinin bölgənin gələcək sülh və əmin-amanlıq çərçivəsində inkişafı ilə bağlı Azərbaycanın baxışlarını həmsöhbəti ilə bölüşüb.
Səfir Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmidi Misirin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman dəstəklədiyini xatırladaraq, Azərbaycana həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işlərində uğurlar arzu edib və bu xüsusda, səfir azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən quruculuq layihələrinə Misir şirkətlərinin maraq göstərdiyini bildirib.
Görüş zamanı səfir Hişam Mohamed Nağı Abdel Həmidi iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münadibətilə Misir rəhbərliyi adından təbrik məktublarını nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.

No:169/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Arab Republic of Egypt to the Republic of Azerbaijan
On April 8, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador of the Arab Republic of Egypt to the Republic of Azerbaijan.
Ambassador Hisham Mohamed Nagy Abdel Hamid presented a copy of his credentials to the Minister.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the ambassador on his appointment and wished him success in his work. Expressing confidence that he will spare no effort to contribute to the development of friendly relations between the two countries during his diplomatic mission in Azerbaijan, Minister Jeyhun Bayramov said that the Azerbaijani side is also ready to contribute to this cooperation.
Expressing satisfaction with his appointment as Ambassador to Azerbaijan, Ambassador Hisham Mohamed Nagy Abdel Hamid said that cooperation between Azerbaijan and Egypt was successfully implemented in a number of areas, including economy, tourism, etc. He said he would spare no effort to further develop existing relations.
The sides exchanged views on the development of historical and traditional friendly relations between Azerbaijan and Egypt, expansion of cooperation in economy, science and education, energy, tourism, air transport and other fields.
The sides noted with satisfaction the close cooperation between the two countries within international organizations, including the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement, and stressed the importance of further expanding this cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the post-conflict situation in the region, the implementation of trilateral statements and steps taken by Azerbaijan in this regard, as well as demining and reconstruction work in the liberated areas. The Minister also shared Azerbaijan's views on the future peaceful development of the region.
Reminding that Egypt has always supported the territorial integrity of Azerbaijan, Ambassador Hisham Mohamed Nagy Abdel Hamid wished Azerbaijan success in its restoration and reconstruction work, noting that Egyptian companies are interested in reconstruction projects in the liberated territories.
During the meeting, Ambassador Hisham Mohamed Nagy Abdel Hamid presented congratulatory letters on behalf of the Egyptian leadership to Minister Jeyhun Bayramov on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Mutual agreement was expressed to continue political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries.