No:162/24, Xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayevin Yunanıstana işgüzar səfərinə dair mətbuat məlumatı
12 aprel 2024 16:49
10-12 aprel tarixlərində xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev Yunanıstana işgüzar səfərdə olub.
Səfər vaxtı nazir müavini Fariz Rzayev IX Delfi İqtisadi Forumunda BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının sessiyasına (COP) dair panel müzakirələrdə iştirak edib.
Çıxışında F.Rzayev 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək COP29-a hazırlıq və görüləcək işlərdən, habelə Azərbaycanda ətraf mühitin mühafizəsi, alternativ enerji mənbələrinin inkişafı istiqamətində atılan addımlardan danışıb. F.Rzayev, həmçinin ölkəmizin işğaldan azad olunan ərazilərinin yaşıl enerji zonası elan edildiyi, bölgənin enerjiyə olan tələbatının, o cümlədən "ağıllı şəhər" və "ağıllı kənd" konsepsiyaları əsasında yenidən qurulan yaşayış məntəqələrinin yaşıl enerji ilə təmin olunduğu barədə məlumat verib.
Səfər çərçivəsində F.Rzayev eləcə də Yunanıstanın hökumət rəsmiləri və parlament üzvləri ilə də görüşüb. Görüşlərdə ikitərəfli və çoxtərəfli formatda əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, regional və beynalxalq gündəlikdə dayanan məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

No:162/24, Press release on the working visit of Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev to Greece
12 April 2024 16:49
From 10 to 12 April, the Deputy Minister of Foreign Affairs, Fariz Rzayev, paid a working visit to Greece.
During the visit, Deputy Minister Fariz Rzayev participated in panel discussions on the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP) at the 9th Delphi Economic Forum.
In his speech, F. Rzayev spoke about the preparations and ongoing work for COP29 to be held in Azerbaijan in November 2024, as well as the steps taken in Azerbaijan in the field of environmental protection and the development of alternative energy sources. F. Rzayev also informed that the territories liberated from occupation have been declared green energy zones, and that the energy needs of the region, including settlements being rebuilt based on the “smart city” and “smart village” concepts, are being met through green energy.
Within the framework of the visit, F. Rzayev also held meetings with government officials and members of parliament of Greece. During the meetings, views were exchanged on the current state and development prospects of cooperation in bilateral and multilateral formats, as well as on issues on the regional and international agenda.