No:143/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 aprel 2024 19:09
2 aprel 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Ukraynanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vladislav Kanevskini diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycanla Ukrayna arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub və əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
İki ölkə və xalqlarımız arasında münasibətlərin tarixi təməllərə əsaslandığı, daim beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən ərazi bütövlüyü və suverenliyə hörmət əsasında inkişaf etdiyi xüsusilə qeyd olunub.
Görüşdə Ukrayna tərəfi Azərbaycanın Ukraynaya göstərdiyi humanitar yardımın ölkəsi üçün əhəmiyyətini vurğulayıb və buna görə minnətdar olduqlarını qeyd edib.
Səfir Kanevskiyə iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfəyə görə təşəkkür edilib, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulanıb.

No:143/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of Ukraine to Azerbaijan
02 April 2024 19:09
On 2 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Ukraine to the Republic of Azerbaijan, Vladyslav Kanevskyi, on the occasion of the completion of his diplomatic mission.
During the meeting, satisfaction was expressed with the current level of strategic partnership relations between Azerbaijan and Ukraine, and the importance of expanding cooperation was emphasized.
It was particularly noted that relations between the two countries and peoples are based on historical foundations and have consistently developed on the basis of respect for the norms and principles of international law, including territorial integrity and sovereignty.
During the meeting, the Ukrainian side emphasized the importance of the humanitarian assistance provided by Azerbaijan to Ukraine for their country and expressed their gratitude in this regard.
The meeting also included an exchange of views on other issues of mutual interest of a bilateral and regional nature.
Ambassador Kanevskyi was thanked for his contribution to the development of relations between the two countries and was wished success in his future endeavors.