No:114/26, Nazir Ceyhun Bayramovun İsveçrə Konfederasiyasının federal xarici işlər naziri İqnasio Kasis ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
12 mart 2026 22:59
12 mart tarixində İsveçrə Konfederasiyasının federal xarici işlər naziri İqnasio Kasis Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazirlər beynəlxalq və regional təhlükəsizlik məsələləri, Yaxın Şərqdə mövcud vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Mövcud gərginliyin daha da artmasının yolverilməz olduğu vurğulanaraq, böhranın dialoq və diplomatik vasitələrlə həllinin vacibliyi qeyd edilib.
İsveçrə naziri ölkəmizə qarşı İran tərəfindən həyata keçirilmiş dron hücumu ilə bağlı ölkəmizlə həmrəyliyini ifadə edib. O, həmçinin İran ərazisindən İsveçrə vətəndaşlarının təxliyəsinə göstərilən dəstəyə görə ölkəmizə təşəkkür edib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər həmçinin Azərbaycan ilə İsveçrə arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivlərini müzakirə ediblər. Bu çərçivədə aprel ayında Xarici İşlər Nazirlikləri arasında keçiriləcək siyasi məsləhətləşmələrin əhəmiyyəti vurğulanıb.

No:114/26, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Federal Councillor and Head of the Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation, Ignazio Cassis
12 March 2026 22:59
On 12 March, the Federal Councillor and Head of the Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation, Ignazio Cassis, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The Ministers exchanged views on international and regional security issues, as well as on the current situation in the Middle East.
Emphasizing that further escalation of the existing tensions is unacceptable, the importance of resolving the crisis through dialogue and diplomatic means was noted.
The Swiss Minister expressed his solidarity with our country regarding the drone attack carried out by Iran against our country. He also expressed his gratitude to our country for the support provided in the evacuation of Swiss citizens from the territory of Iran.
During the phone call, the sides also discussed the current state and prospects for the development of the bilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Switzerland. Within this framework, the importance of the political consultations to be held between the Ministries of Foreign Affairs in April was emphasized.