No:114/24, Nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarının müdafiə məsələləri üzrə köməkçisi Ruven Menikdivela ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
14 mart 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov XI Qlobal Bakı Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarının müdafiə məsələləri üzrə köməkçisi Ruven Menikdivela ilə görüşüb.
Görüşdə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı (BMTQAK) ilə əməkdaşlıqdan irəli gələn məsələlər, habelə regionda cari vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin humanitar nəticələrinin aradan qaldırılması, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmiş vətəndaşlarımızın həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində BMTQAK ilə həyata keçirilən birgə layihələrin əhəmiyyətini qeyd edib.
Qarşı tərəf postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri ilə bağlı məlumatlandırılıb.
Vətəndaşlarımızın işğaldan azad olunmuş ərazilərə ləyaqətli qayıdışının təmininə istiqamətlənən "Böyük Qayıdış" proqramının ölkəmiz üçün əsas prioritetlərdən biri olduğunu qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, bir sıra istiqamətlərdə BMTQAK ilə əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlı olduğumuzu diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri ilə bağlı qarşı tərəfi məlumatlandıraraq, COP29 çərçivəsində BMTQAK ilə bir sıra birgə tədbirlərin təşkilinin mümkün olduğunu bildirib.
Ruven Menikdivela Azərbaycanın qaçqın və məcburi köçkün problemi ilə mübarizədə nümunəvi ölkələrdən biri olduğunu qeyd edərək, bu istiqamətdə hazırkı postmünaqişə dövründə BMTQAK-ın məcburi köçkünlərin qayıdışı çərçivəsində mümkün dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu diqqətə çatdırıb.

No:114/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Assistant High Commissioner for Protection of the United Nations High Commissioner for Refugees Ruven Menikdiwela
14 March 2024 17:15
On 14 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Assistant High Commissioner for Protection of the United Nations High Commissioner for Refugees Ruven Menikdiwela, who is on a visit to the Republic of Azerbaijan to participate in the XI Global Baku Forum.
During the meeting, issues arising from cooperation with the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), as well as the current situation in the region were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted the importance of joint projects implemented with UNHCR aimed at eliminating the humanitarian consequences of the former Armenia-Azerbaijan conflict and improving the living conditions of our citizens who became refugees and internally displaced persons as a result of Armenia’s aggression against Azerbaijan.
The counterpart was informed about the current situation in the region in the post-conflict period, as well as the restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation.
Minister Jeyhun Bayramov, noting that the “Great Return” program aimed at ensuring the dignified return of our citizens to the territories liberated from occupation is one of the main priorities for Azerbaijan, brought to attention that we are interested in continuing cooperation with UNHCR in a number of directions.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side about the preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) and stated that it is possible to organize a number of joint events with UNHCR within the framework of COP29.
Ruven Menikdiwela, noting that Azerbaijan is one of the exemplary countries in addressing the refugee and internally displaced persons issue, brought to attention that UNHCR is ready to provide possible support in the current post-conflict period in the context of the return of internally displaced persons.