No:082/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Avstriyanın Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə federal naziri Beate Maynl-Rayzinger arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
06 mart 2026 00:12
5 mart 2026-cı il tarixində Avstriyanın Avropa və beynəlxalq məsələlər üzrə federal naziri Beate Maynl-Rayzinger Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı, nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə İranın dron hücumları barədə ətraflı məlumat verib.
Avstriya naziri Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qarşı dron hücumlarını qətiyyətlə pisləyib, ölkəmizlə həmrəy olduğunu bildirib.
Nazir Beate Maynl-Rayzinger İranda olan Avstriya vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının ərazisindən istifadə edilməklə təxliyyəsinə yaradılmış şəraitə görə ölkəmizə təşəkkür edib.

No:082/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Federal Minister for European and International Affairs of Austria Beate Meinl-Reisinger
06 March 2026 00:12
On March 5, 2026, the Federal Minister for European and International Affairs of Austria, Beate Meinl-Reisinger, held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the phone call, Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information about the drone attacks carried out by Iran.
The Austrian Minister strongly condemned the drone attacks against Azerbaijan and expressed solidarity with our country.
The need to prevent further escalation of the situation in the Middle East, enhance diplomatic efforts, and respect the norms and principles of international law within this framework was highlighted.
Minister Beate Meinl-Reisinger expressed gratitude to Azerbaijan for providing arrangements for the evacuation of Austrian citizens in Iran through Azerbaijani territory.