No:042/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Belarus Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Dmitri Pineviç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
10 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Belarus Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri Dmitri Pineviçi qəbul edib.
Belarus Respublikasının Azərbaycan Respublikasında yeni səfiri təyin olunan Dmitri Pineviç etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib. Nazir yeni təyin olunmuş səfiri təbrik edib, ona diplomatik missiyasında uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Belarus arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər müzakirə olunub.
Tərəflər Azərbaycan və Belarus arasında strateji tərəfdaşlığın inkişaf perspektivlərini, həmçinin ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın müxtəlif aspektlərini müzakirə ediblər.
Dövlətlərarası əlaqələrin gücləndirilməsi üçün yüksək səviyyəli təmasların, qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq platformalarda aparılan dialoqların mühüm rolu qeyd edilib.
Bu baxımdan ötən ilin 17 may tarixində Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenkonun Azərbaycana dövlət səfəri çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərə getməsinin ölkələrimiz arasındakı strateji tərəfdaşlığın yüksək göstəricisi olduğu vurğulanıb.
Azərbaycan və Belarus arasında müxtəlif sahələr, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticari, elmi, təhsil, mədəniyyət, turizm və digər istiqamətlər üzrə mövcud əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu, xüsusilə Azərbaycan və Belarus arasında iqtisadi və ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsinə dair atılan addımların ikitərəfli münasibətlərin inkişafına mühüm töhfə verdiyi qeyd olunub.
İqtisadiyyat, ticarət və investisiya sahələrində əməkdaşlığın istiqamətində Azərbaycan Respublikası və Belarus Respublikası arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə hökumətlərarası komissiyanın rolunun vacibliyi önə çəkilib.
Ölkələrimizin regional və beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən BMT, MDB, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində sıx əməkdaşlıq etdiyi və bu təşkilatlar daxilində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Səfir Dmitri Pineviç ölkəmizdə diplomatik missiyasına başlamaqdan məmnunluq duyduğunu ifadə edərək, səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirib. O, iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylər göstərəcəyini qeyd edib.
Görüş çərçivəsində həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

No:042/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Republic of Belarus to our country Dmitry Pinevich
10 February 2025 19:11
On 10 February 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador of the Republic of Belarus to our country Dmitry Pinevich.
Dmitry Pinevich, newly appointed Ambassador of the Republic of Belarus to the Republic of Azerbaijan, presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated the newly appointed Ambassador and wished him success in his diplomatic mission.
During the meeting, issues on the agenda of existing bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Belarus were discussed.
The sides discussed the prospects for the development of the strategic partnership between Azerbaijan and Belarus, as well as various aspects of bilateral and multilateral cooperation.
The important role of high-level contacts, mutual visits and dialogues conducted on international platforms in strengthening interstate relations was noted.
In this regard, it was emphasized that the visit of the President of Belarus Alexander Lukashenko to Azerbaijan on 17 May last year, including his visit to the liberated territories within the framework of the state visit, is a clear indicator of the strategic partnership between our countries.
It was noted with satisfaction that the existing cooperation between Azerbaijan and Belarus in various fields, including political, economic, trade, scientific, educational, cultural, tourism and other areas is developing, and that the steps taken to expand economic and trade relations between Azerbaijan and Belarus, in particular, make an important contribution to the development of bilateral relations.
The importance of the role of the joint intergovernmental commission on trade and economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Belarus in the direction of cooperation in the fields of economy, trade and investment was emphasized.
It was noted that our countries closely cooperate within regional and international organizations, including the United Nations, the Commonwealth of Independent States and the Non-Aligned Movement, and that it is important to continue mutual support within these organizations.
Ambassador Dmitry Pinevich expressed his satisfaction with the start of his diplomatic mission in our country and conveyed his gratitude for the warm reception. He noted that he will make efforts to further develop cooperation between the two countries.