No:016/25, Azərbaycan Respublikası və Lüksemburq Böyük Hersoqluğu Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
22 yanvar 2025 15:30
22 yanvar 2025-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası və Lüksemburq Böyük Hersoqluğu Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Lüksemburq nümayəndə heyətinə isə bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin Siyasi departamentinin rəhbəri Veronik Dokendorf rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı Azərbaycan və Lüksemburq arasında siyasi sahədə əlaqələr müzakirə olunub, davamlı siyasi dialoqun saxlanılması üçün qarşılıqlı səfərlərin və beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Daha sonra iqtisadiyyat, energetika, nəqliyyat və humanitar sahələrdə, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Nazir müavini F.Rzayev ölkəmizin iqlim diplomatiyası səyləri, Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi, sessiya çərçivəsində əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb.
Görüşdə postmünaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi, orada həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.

No:016/25, Press release on political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Grand Duchy of Luxembourg
22 January 2025 15:30
On 22 January 2025, the next round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Grand Duchy of Luxembourg was held in the city of Baku.
The delegation of the Republic of Azerbaijan was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the delegation of Luxembourg was led by Director of the Political Department of the Ministry of Foreign Affairs of this country Veronique Dockendorf.
During the consultations, relations in the political sphere between Azerbaijan and Luxembourg were discussed, and the importance of mutual visits and meetings within the framework of international events for maintaining continuous political dialogue was emphasized. Subsequently, discussions were held on the current state and prospects for development of cooperation in the fields of economy, energy, transport and humanitarian affairs, including within the framework of international organizations.
The importance of developing the relevant legal and contractual framework for expanding cooperation in various fields was noted.
Deputy Minister F. Rzayev spoke about our country’s climate diplomacy efforts, Azerbaijan’s presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as the achievements attained within the framework of the session.
At the meeting, detailed information was provided on the situation in the region in the post-conflict period, the normalization of Armenia-Azerbaijan relations, the steps taken by Azerbaijan towards the establishment of lasting peace in the region, the mine problem in our liberated territories, and the large-scale reconstruction and restoration works carried out there.
The sides also exchanged views on regional and international issues, as well as other topics of mutual interest.