No:424/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və İran İslam Respublikasının xarici işləri naziri Məhəmməd Cavad Zərif arasında videokonfrans formatında keçirilmiş görüş barədə məlumatı
25 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və İran İslam Respublikasının xarici işləri naziri Məhəmməd Cavad Zərif arasında videokonfrans formatında görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi salamlayaraq, ölkəmizin İranla faydalı əməkdaşlığını məmnunluqla qeyd edib. Nazir bu görüşün Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin Kəlbəcərə daxil olduğu əlamətdar bir gündə keçirildiyini vurğulayıb. O, Azərbaycan tarixinin xüsusi dövründə ölkəmizin ərazi bütövlüyünə, suverenliyinə verdiyi dəstəyə və səsləndirilən bəyanatlara görə İran tərəfinə təşəkkürünü ifadə edib.
Ceyhun Bayramov Azərbaycan-İran sərhədinin tam bərpa edildiyini həmsöhbətinin diqqətinə çatdırıb. Nazir Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin işğaldan azad olunmasının qonşu və dost İran İslam Respublikası ilə daha da geniş əməkdaşlıq üçün yeni fürsətlər və perspektivlər yaratdığını bildirib.
İran xarici işləri naziri Məhəmməd Cavad Zərif işğal altında olan ərazilərimizin azad edilməsi, eləcə də bu gün Azərbaycan Ordusunun bölmələrinin Kəlbəcərə daxil olması münasibəti ilə öz təbriklərini çatdırıb. Nazir münaqişənin həlli ilə bağlı irəliləyişin əldə edilməsi üçün yardımçı olmağa ölkəsinin hər zaman hazır olduğunu qeyd edib.
Tərəflər əməkdaşlığın Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələr üzrə Dövlət Komissiyası çərçivəsində davam etdirməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Həmçinin Azərbaycan və İran arasında ikitərəfli qaydada olduğu kimi, çoxtərəfli regional formatlarda da əməkdaşlığın davam etdirməyin zəruruliyini qeyd ediblər.
Görüşdə nazirlər Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi, Araz çayı üzərində bir sıra birgə layihələr və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

No:424/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting through video conferencing between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the
On November 25, 2020, an online meeting took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif.
Welcoming his counterpart, the Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the fruitful cooperation between our country and Iran. The Minister stressed the significance of the day of the meeting as it coincides with the date when the Azerbaijani Army entered Kalbajar. He thanked the Iranian side for the support given, in the special period in the history of Azerbaijan, to the territorial integrity and sovereignty of our country and the statements made in that regard.
Jeyhun Bayramov informed his interlocutor that the Azerbaijani-Iranian border has been fully restored. The Minister stated that the liberation of the territories of the Republic of Azerbaijan yielded new opportunities and prospects for further cooperation with the neighbouring and friendly Islamic Republic of Iran.
Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif extended his congratulations on the liberation of our occupied territories, as well as the entry of Azerbaijani Army units into Kalbajar today. He noted that his country is always ready to assist in making progress in resolving the conflict.
The sides stressed the importance of continuing cooperation within the State Commission on Economic, Trade and Humanitarian Affairs between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran. They also stressed the need to continue cooperation in multilateral regional formats as in bilateral cooperation between Azerbaijan and Iran.
The Ministers also discussed the North-South International Transport Corridor, a number of joint projects on the Araz River and other issues of mutual interest.