Mətbuat şərhi 03 avqust 2016
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İranın Rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Mahmud Vaezinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının Rabitə və informasiya texnologiyaları naziri, Azərbaycan və İran arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının həmsədri Mahmud Vaezinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və İran arasında əlaqələrin dostluq, qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsipləri əsasında uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunaraq, nəqliyyat, əczaçılıq, maşınqayırma, neft-qaz, energetika, kənd təsərrüfatı, turizm və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə olundu.
Tərəflər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə avqustun 8-də keçiriləcək Azərbaycan-İran-Rusiya dövlət başçılarının üçtərəfli görüşünün əhəmiyyətini vurğuladılar.
Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin dövlət başçılarının üçtərəfli görüşündə əsas mövzulardan biri olacağını qeyd edən nazirlər bu layihənin regionlararası əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminlik ifadə etdilər.

Press release 03 August 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation led by Mahmoud Vaezi, Minister of Communications and Information Technologies of the Islamic Republic of Iran and co-chairman of Azerbaijan-Iran State Commission on economic, trade and humanitarian spheres.
At the meeting the successful development of relations between Azerbaijan and Iran based on the principles of friendship, mutual respect and good neighborhood was highlighted. The sides also commended the level of bilateral cooperation in the fields of transportation, pharmaceutics, machine-building industry, oil and gas, energy, agriculture, tourism and others.
Ministers stressed the importance of trilateral meeting of the Head of States of Azerbaijan, Iran and Russia to be held at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev on August 8, 2016.
The sides mentioned the North-South transport corridor to be one of the main themes of trilateral meeting of the Head of states and expressed their confidence that this project will make an important contribution to the development of interregional cooperation.