Mətbuat şərhi 04 may 2015 22:58
Kütləvi informasiya vasitələrində verilmiş məlumata əsasən 3 may 2015-ci il tarixində Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qondarma separatist rejimin “parlamenti”nə qurama “seçki”lər keçirilib.
Bu “seçkilər” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin açıq şəkildə pozulmasıdır və buna görə də bu “seçkilər”in heç bir hüquqi qüvvəsi  ola bilməz.
Avropa İttifaqı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, NATO və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri statusunda və fərdi əsasda Rusiya Federasiyası, Fransa və ABŞ və bir çox digər dövlətlər tərəfindən verilmiş bəyanatlarda əks olunduğu kimi, beynəlxalq ictimaiyyət bu qurama “seçki”lərin rədd edilməsində və  dəhşətli etnik təmizləmə və beynəlxalq hüququn imperativ normalarının pozulması ilə müşayiət olunaraq, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı gücdən istifadə nəticəsində yaranmış vəziyyəti legitim olaraq tanımamaqda əsaslı şəkildə Azərbaycan Respublikası ilə həmrəy olub.
Bu təxribatçı addım Ermənistanın silahlı münaqişənin siyasi həllində həqiqətən maraqlı olmadığını bir daha aydın şəkildə göstərir və bunun müqabilində Ermənistan gərginliyi artırmaq, işğal olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı hərbi təlimlər keçirmək, işğal olunmuş ərazilərin demoqrafik, mədəni və fiziki xarakterini dəyişmək, iqtisadi və digər fəaliyyətlər, xüsusilə son məqsəd olaraq “fait accompli” vəziyyəti tətbiq etmək üçün erməni əhalisinin bu ərazilərə köçürülməsi vasitəsilə işğal siyasətinin nəticələrini və ilhaqçı niyyətlərini cəmləşdirmək üçün davamlı addımlar atır.
Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğalı ilə heç zaman barışmayacağını bir daha vurğulayır. Münaqişənin həlli yalnız beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü əsasında mümkündür.
Münaqişənin həllinin prinsipial əsası BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822(1993), 853(1993), 874(1993) və 884(1993) və BMT Baş Assambleyasının 62/243 (2008) qətnamələrində təsbit olunmuşdur. Bu sənədlər Azərbaycana qarşı gücdən istifadəni və ərazilərinin işğalını pisləyir və Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiq edir. Bu qətnamələrdə BMT Dağlıq Qarabağ regionunun Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu bir daha təsdiq edir və Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin qeyri-qanuni mövcudluğunun davam etməsi və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz fəaliyyətlərlə əlaqədar beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyi və ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün Azərbaycan Respublikasının atmaq məcburiyyətində qala biləcəyi addımların istənilən nəticələrinin məsuliyyəti tam şəkildə Ermənistan Respublikasının üzərinə düşəcəkdir.

Press release 04 May 2015
According to the press reports, on May 3, 2015, Armenia has conducted the so-called “elections” to the “parliament” of the puppet separatist regime it has established in the occupied territories of Azerbaijan.
These “elections” constitute a clear violation of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and the norms and principles of international law, and, therefore, have no legal effect whatsoever.
The international community has overwhelmingly united with the Republic of Azerbaijan in rejecting this mock “election” exercise and not recognizing as legitimate the situation created through the use of force against the territorial integrity of Azerbaijan, accompanied by the notorious practice of ethnic cleansing and other flagrant violations of the peremptory norms of international law, as reflected in the statements by the European Union, the Organization of Islamic Cooperation, NATO, the Russian Federation, France and the United States of America individually as well as in their capacity as Co-chairs of the OSCE Minsk Group and many other countries.
This provocative step is yet another clear manifestation that Armenia is not genuinely interested in seeking a political settlement of the armed conflict and, instead, pursues the path of escalation, undertaking consistent measures to consolidate the results of its occupation policy and its annexationist aspirations through conducting large-scale military exercises in the occupied territories, illegally changing the demographic, cultural and physical character of the occupied territories, engaging in economic and other activities, including transfer of Armenian population into these territories with the ultimate goal of imposing a fait accompli situation.
The Republic of Azerbaijan once again underlines that it shall never reconcile with the seizure of its territories. The resolution of the conflict is possible only on the basis of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
The principled basis for the settlement of the conflict is laid down in the United Nations Security Council resolutions 822(1993), 853(1993), 874(1993) and 884(1993) and the U.N. General Assembly resolution 62/243 (2008), which condemn the use of force against Azerbaijan and occupation of its territories and reaffirm the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the United Nations reaffirmed that the Nagorno-Karabakh region is an inalienable part of Azerbaijan and demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan.
The responsibility for the consequences of any action which the Republic of Azerbaijan may be obliged to take in connection with the continued illegal presence of the Armenian armed forces and unlawful activities in the occupied territories of Azerbaijan in order to protect its sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized border will lie entirely with the Republic of Armenia.