Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun sülhməramlı əməliyyatlar üzrə sammitdə çıxışı
29 sentyabr 2015 21:43
Nyu-York, 28 sentyabr, 2015-ci il
İlk olaraq, öncəki natiqlərə qoşularaq, sülh naminə həyatını itirmiş sülhməramlıların xatirəsini yad etmək və sülhməramlı əməliyyatlarda xidmət etmiş və xidmət etməkdə davam edənlərə öz hörmətimi izhar etmək istərdim.
BMT-nin sülhməramlı fəaliyyətinin dəstəklənməsini nəzərdə tutan bu siyasi proses təşəbbüsünə görə, BMT Baş katibi və Amerika Birləşmiş Ştatları Hökumətinə təşəkkürümüzü ifadə edirik.
Yalnız son on ildə BMT sülhməramlı əməliyyatlarının şəxsi heyətinin ölçüsünün artması və mandatının önəmli dərəcədə şaxələndirilməsi beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə təhdidlərin miqyasının genişlənməsinə dəlalət edir. Digər tərəfdən, bu, BMT-nin mərkəzi təşkilat kimi qlobal sülh və təhlükəsizliyin saxlanılmasında beynəlxalq səylərin reallaşdırılması baxımından üzv dövlətlərin etimadını təsdiq edir.
Lakin beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə nail olunması üçün yalnız sülhməramlı əməliyyatlar kifayət etmir. Sülhməramlı əməliyyatlar adətən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması hallarında mövcud problemə münasibətə bir cavabdır. Sülhməramlı əməliyyatların əhəmiyyətini və töhfələrini kiçiltmədən, biz daim xatırlamalıyıq ki, sülh və təhlükəsizliyin bərpası və qorunması üçün dövlətlər tərəfindən beynəlxalq hüquqdan irəli gələn öhdəliklərin, xüsusilə də dövlətlərin siyasi müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətlə bağlı öhdəliklərinə əməl etməsinin təmin olunması ilkin və öncül tələbdir.
Azərbaycan BMT-nin sülhməramlı əməliyyatlarını beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin saxlanılmasında önəmli mexanizmlərdən biri kimi dəstəkləyir. Qonşu Ermənistan tərəfindən hərbi təcavüz, işğal və etnik təmizləməyə məruz qalmış və digər münaqişələrin qonşuluğunda yerləşən bir dövlət kimi Azərbaycan beynəlxalq hüququn ümumi qəbul edilmiş norma və prinsipləri əsasında regionda və onun hüdudlarından kənarda davamlı sülh və təhlükəsizliyin yaradılmasına sadiqdir. 1999-cu ildən Azərbaycan Kosovo, Əfqanıstan və İraqdakı sülhməramlı missiyaların hərbi heyətinə nəzərəçarpacaq dərəcədə töhfə vermişdir. Hazırda, Azərbaycan NATO tərəfindən Əfqanıstanda həyata keçirilən “Qəti dəstək” əməliyyatında iştirak edir. Biz, Azərbaycanda təlim təchizi təminatı da daxil olmaqla, BMT-nin sülhməramlı fəaliyyətlərini dəstəkləməkdə davam edəcəyik.

Press release 29 September 2015 21:43
Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Peacekeeping Summit
29 September 2015 21:43
At the outset, I would like to join the previous speakers in honouring the memory of the peacekeepers who have lost their lives in the cause of peace and in paying tribute to all the men and women who have served and continue to serve in peacekeeping operations.
We express our appreciation to the UN Secretary General and the President of theUnited Statesfor initiating this political process in support of the peacekeeping activities of the United Nations.
The tenfold increase in the personnel size and significant diversification in the mandates of UN peacekeeping operations during just over ten years testify to the magnitude of the threats to international peace and security. On the other hand, it confirms the confidence of Member States in the United Nations as the central organization for international efforts to maintain global peace and security.
However, we cannot achieve international peace and security by peacekeeping alone. Peacekeeping is a response to an underlying problem, which usually arises due to blatant violation of the norms and principles of international law. Without diminishing the importance and contributions made by peacekeeping, we need remember that first and foremost requirement for restoring and preserving peace and security is to ensuring compliance by States with their obligations under international law, most notably those relating to respect for the political independence, sovereignty and territorial integrity of States.
Azerbaijansupports peacekeeping operations of the United Nations as one of the indispensable mechanisms in maintaining international peace and security. As a country suffering from military aggression, occupation and ethnic cleansing by neighbouring Armenia and situated in the proximity to other conflicts, Azerbaijan is committed to establishing lasting peace and security in the region and beyond on the basis of the generally accepted norms and principles of international law. Since 1999,Azerbaijanhas contributed considerable military personnel to the peacekeeping missions in Kosovo (KFOR), Afghanistan (ISAF), andIraq. Currently,Azerbaijanparticipates in the NATO-led “Resolute Support” operation inAfghanistan. We are looking forward to further cooperating and supporting the UN peacekeeping activities, including by providing training facilities inAzerbaijanfor capacity building, as well as for other mission support with stuff offices.