Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2013 23:04
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT Təhlükəsizlik Şurasının Yüngül və atıcı silahlara dair toplantısında çıxışı
27 sentyabr 2013 23:04
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT Təhlükəsizlik Şurasının Yüngül və atıcı silahlara dair toplantısında çıxışı
Nyu-York, 27 sentyabr 2013-cü il
İcazənizlə çıxışıma çox mühüm məsələ olan “Yüngül və atıcı silahlara” dair toplantını təşkil etdiyi üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının sədri olan Avstraliyaya öz dərin minnətdarlığımı izhar edərək başlamaq istəyirəm. Təhlükəsizlik Şurasının üzvü olan dövlətlərin bugünkü yüksək səviyyədə iştirakı onlar tərəfindən dünyanın bir çox yerlərində üzləşilən bu kəskin problemə verilən əhəmiyyətin sübutudur.
Mən, həmçinin BMT-nin Baş katibinə və Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) vitse-prezidentinə belə dolğun və aydın təqdimata görə öz minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm.
Belə bir görüşün təşkili vaxtında edilmiş təşəbbüsdür. Bu bizə Şuranın öz səlahiyyətlərinə aid olan münaqişə və post-münaqişə vəziyyətlərində yüngül və atıcı üzrə qəbul etdiyi qərarlarının səmərəliliyini qiymətləndirməyə, onun cavab tədbirlərinin gücləndirilməsi naminə praktiki addımların atılmasının nəzərə keçirilməsinə və bu sahədə müvafiq beynəlxalq öhdəliklərin həyata keçirilməsinə təkan verməsinə imkan yaradır.
Yüngül və atıcı silahların qeyri-qanuni istifadəsi, toplanması və ötürülməsinin nəticələri ciddi və ölçüyə gəlməzdir. Bununla belə, dünya boyunca doğurduğu mənfi fəsadları olduqca aydındır. Mahiyyət etibarilə, yüngül və atıcı silahlar münaqişəyə səbəb ola bilməsə də, amma onların hədsiz toplanılması və nəzarətdən kənarda geniş şəkildə mövcudluğu gərginliyin artmasına, silahlı münaqişənin pisləşməsinə, münaqişələrin uzanmasına və terrorizm və cinayət aktlarının təşviq edilməsinə səbəb olur.
Ölkə daxilində və daha geniş kontekstdə yüngül və atıcı silahların qanunsuz dövriyyəsinin təsiri oxşar təhlükəsizlik, siyasi və sosial aspektlərə malikdir. Bunun nəticələri çox vaxt ölkələrin və ümumilikdə regionların iqtisadi və demokratik inkişafına əngəllər yaradır.
Baş katibin son hesabatı (S/2013/503) bir sıra regionlarda beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə yüngül və atıcı silahların zərərverici təsirinin miqyasını, çəkisini və həcmini müvafiq olaraq müəyyən edir. Ən əsası budur ki, bu hesabat problemin bəzi aspektləri üzrə bir sıra müvafiq müşahidələri və tövsiyələri təklif edir. Biz inanırıq ki, TŞ-nin yüngül və atıcı silahlar ilə bağlı faəliyyətinə dair tövsiyələri nəzərə alınmalı və gələcək qərarlarda da düzgün olaraq öz əksini tapmalıdır.
Ümumilikdə biz, 2001-ci ilə aid yüngül və atıcı silahlara dair fəaliyyət proqramının, o cümlədən 2005-ci il Beynəlxalq təqib üsulunun davamlı və tam şəkildə həyata keçirilməsinin yüngül və atıcı silahların bütün formada olan qeyri-qanuni ticarətinin qarşısının alınması, mübarizə aparılması və aradan qaldırılması üçün əsas beynəlxalq çərçivə kimi mühüm əhəmiyyətini vurğulayırıq. Güclü milli imkanların qurulması dövlətlər tərəfindən onların müvafiq öhdəliklərinin effektiv həyata keçirilməsi üçün əsaslı dərəcədə əhəmiyyət kəsb edir. Müxtəlif çoxtərəfli mexanizm və proseslər dövlətlərə olan yardıma və beynəlxalq əməkdaşlığı təşviq etməli, milli və regional səyləri tamamlamalıdır.
Azərbaycan yüngül və atıcı silahların qeyri-qanuni istehsalı, ötürülməsi və dövriyyəsi, o cümlədən hədsiz toplanması və nəzarətsiz yayılmasının aradan qaldırılması və qarşısının alınması üçün nəzərdə tutulmuş beynəlxalq təşəbbüsləri və üsulları tam dəstəkləyir. Eyni mövqe ilk növbədə 2001-ci il üzrə yüngül və atıcı silahların fəaliyyət proqramına aiddir. Regional səviyyədə isə biz ATƏT-in yüngül və atıcı silahlar üzrə sənədinin müvafiqliyini və bunun ATƏT ərazisində bu problemin həll olunmasına olan mühüm töhfəsini vurğulayırıq.
Azərbaycan milli, regional və qlobal səviyyələrdə öz öhdəliklərini yerinə yetirmək və bu üsulların məqsədlərinə nail olmaq üçün bütün lazımı tədbirləri görür. Biz, səmərəli qurumlararası əməkdaşlıq və informasiya mübadiləsi, elecə də özündə ən yaxşı təcrübələri təcəssüm edən güclü milli ixraca nəzarət sistemi yaratmışıq. Azərbaycan yüngül və atıcı silahların və adi silahların qlobal ticarətində məsuliyyətli davranışı və gücləndirilmiş şəffaflığı dəstəkləyir.
Buna baxmayaraq, milli və beynəlxalq səviyyədə göstərdiyimiz cəhdlər qonşu Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin davamlı işğalı ilə çətinləşdirilir. Beynəlxalq hüquq və onun tərəfdar çıxdığı müvafiq sənədlərin kobud şəkildə pozulması ilə Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində hərbi imkanlarını artırma səylərini davam etdirir. Yüngül və atıcı silahlar və adi silahların beynəlxalq nəzarətdən kənarda həmin ərazilərə böyük miqdarda ötürülməsi davam etdirilir.
Azərbaycan dəfələrlə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə Ermənistan tərəfindən ölkəmin işğal olunmuş ərazilərinə yüngül və atıcı silahlar və ənənəvi silahların qeyri-qanuni ötürülməsini çatdırmışdır. Biz, bütün dövlətləri bundan çəkinməyə, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozan və regionda sülh və firavanlığın bərqərar olunmasının qarşısını alan belə qeyri-qanuni fəaliyyətin dayandırılmasına və pislənilməsinə çağırırıq.
Son olaraq, xanım Prezident, mən bugünkü müşavirənin nəticəsi olaraq 2117 saylı qətnamənin qəbul edilməsini alqışlamaq istərdim. Bu sənəd təkcə yüngül və atıcı silahlara dair Şuranın fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün əsas vermir, həmçinin BMT-nin üzv dövlətlərinin və müvafiq qurumların bu problemə dair Şura qərarlarının icrası üçün səylərini yönləndirir. Bununla bağlı çəkdiyi zəhmətə görə Avstraliyanı alqışlayıram.

Press release 27 September 2013
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the high-level UN Security Council Meeting on Small Arms and Light Weapons
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the high-level UN Security Council Meeting on Small Arms and Light Weapons
New York, September 27, 2013
Madam President,
Allow me to start by expressing my profound gratitude to the Australian Presidency of the Security Council for having convened this meeting on the very important issue of small arms and light weapons (SALW). A high-level participation today attests to the importance accorded by the Member States of the Security Council to this acute problem faced in many parts of the world.
I would also like to thank the Secretary-General of the United Nations and the Vice-President of the International Committee of the Red Cross (ICRC) for their informative and insightful presentations.
The holding of this meeting is a timely initiative. It provides us with an opportunity to assess the effectiveness of the Council’s decisions on SALW problem in the conflict and post-conflict situations under its purview, consider practical steps to strengthen its responses and give impetus to the implementation of relevant international obligations in this sphere.
The consequences of the illicit transfer, destabilizing accumulation and misuse of SALW are grave and immeasurable. Yet, the worldwide negative effects are more than evident. In a sense, SALW may not trigger conflicts, but their excessive accumulation and wide availability beyond control heighten tensions, exacerbate armed violence, prolong conflicts and feed terrorism and criminal activities.
Domestically and in a wider context the impact of illicit SALW circulation has similar security, political and socio-economic dimensions. Its repercussions often become serious impediments to democratic and economic development of countries and whole regions.
The Secretary-General’s latest report (S/2013/503) aptly defines the scope, gravity and magnitude of the undermining impact of SALW on international peace and security in several regions. Most importantly, it offers a number of pertinent recommendations and observations on some aspects of the problem. We believe that the recommendations related to the Security Council’s engagement on the issue should receive due consideration and be properly reflected in its future decisions.
More generally, we emphasize the utmost importance of continued and full implementation of the 2001 SALW Program of Action, as the main international framework to prevent, combat and eradicate illicit trade in SALW in all its aspects, as well as the 2005 International Tracing Instrument. Building strong national capacities are pivotal for the effective implementation by States of their relevant obligations. Various multilateral mechanisms and processes should aim to foster international cooperation and assistance to States, and complement national and regional efforts.
Azerbaijan fully supports international initiatives and instruments on the prevention and eradication of the illicit manufacture, transfer and circulation of SALW, their excessive accumulation and uncontrolled proliferation. The same position concerns, first and foremost, the 2001 SALW Program of Action. At the regional level, we stress the relevance of the OSCE Document on Small Arms and Light Weapons and its important contribution to addressing the problem in the OSCE area.
Azerbaijan takes all appropriate measures at the national, regional and global levels to implement its commitments and meet the objectives of these instruments. We have established an efficient inter-agency cooperation and information sharing, as well as a robust national export control system, which embodies best practices. Azerbaijan stands for increased transparency and responsible behavior in global trade of SALW and conventional weapons.
However, our efforts taken at the national and international levels are being seriously hampered by the continued occupation of Azerbaijan’s territories by neighboring Armenia. In gross violation of international law and relevant regional documents to which it is a party, Armenia continues its military build-up in the occupied territories of Azerbaijan. Large quantities of SALW and conventional weaponry are being channeled to those territories beyond international control.
Azerbaijan has repeatedly drawn the attention of the international community to the illegal transfers of SALW and other conventional weaponry by Armenia to the occupied territories of my country. We urge all States to refrain from, condemn and prevent such illegal activities, which violate Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity, and more broadly, prevent the establishment of peace and prosperity in our region.
In conclusion, Madam President, I would like to welcome the adoption of resolution 2117 as an outcome of our today’s deliberations. Not only does this document provide an important basis to reinforce the Council’s engagement with SALW, but also effectively guides the efforts of the United Nations Member States and relevant entities in the implementation of the Council’s decisions on this cross-cutting problem. I commend Australia for its hard work in that regard.