Mətbuat şərhi 28 sentyabr 2011
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT Baş Assambleyasının 66-cı sessiyasının ümumi müzakirələrində çıxışı
Nyu-York, 27 sentyabr 2011-ci il
Zati-Aliləri cənab Nasir Əbdüləziz Əl Naserin BMT Baş Assambleyasının 66-cı Sessiyasının Prezidenti seçilməsi ilə əlaqədar səslənmiş təbriklərə qoşuluram və ona bu yüksək məsuliyyətli vəzifədə uğurlar arzulayıram. Mən, eyni zamanda, onun sələfi Zati-Aliləri cənab Cozef Deysə də sonuncu Sessiyanın işi zamanı məhsuldar fəaliyyətinə görə təşəkkür edirəm.
Mən, həmçinin BMT-nin Baş katibi Zati-Aliləri cənab Ban Ki-Muna BMT-nin yenidən canlanmasına həsr olunmuş fəaliyyətinə və rəhbərliyinə görə öz dərin hörmət və minnətdarlığımı bildirirəm.
Bu ilki Ümumi Müzakirələrin mövzusu ilə əlaqədar bildiririk ki, biz Baş Assambleyanın 65-ci Sessiyasında münaqişələrin sülh yolu ilə nizamlanması, münaqişələrin qarşısının alınması və həlli üçün vasitəçilik rolunun gücləndirilməsinə dair qəbul edilmiş qətnaməni alqışlayırıq. Bu sənəddə Baş Assambleyanın bütün üzv ölkələrin BMT Xartiyasında qeyd olunduğu kimi öz öhdəliklərinə ciddi şəkildə sadiq qalmalı olduğu bir daha bəyan edilmiş və beləliklə də, bütün ölkələrin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və siyasi müstəqilliyinə hörmət öhdəliyi bir daha təsdiq edilmişdir.
Azərbaycan qətnamədə qeyd olunduğu kimi, daha effektiv vasitəçilik üçün müvafiq təlimata ümid edir və biz bunun işlənib hazırlanmasına tövhə vermək üçün hazırıq.
Təəssüflə etiraf etməliyik ki, heç də bütün ölkələr öz beynəlxalq öhdəliklərinə məsuliyyətlə yanaşmır və beynəlxalq hüququn hamı tərəfdən qəbul edilmiş norma və prinsiplərinə əməl etmirlər.
Təqribən 20 ildir ki, biz BMT Xartiyasının və beynəlxalq hüququn digər sənədlərinin Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı zorakılıq tətbiq etmiş Ermənistan Respublikası tərəfindən kobud şəkildə pozulması ilə qarşı-qarşıyayıq. Bu zorakılığın nəticəsi olaraq, Azərbaycan torpaqlarının 20%-i hələ də işğal altındadır və təqribən 1 milyon Azərbaycanlı qaçqın və köçkün öz torpaqlarına qayıda bilmir.
1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən dərhal, tam şəkildə və şərtsiz olaraq çıxarılmasını tələb edən 4 qətnamə qəbul etdi və Azərbaycanın suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiq etdi. Bu kimi müraciətlər həmçinin digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də edilmişdi. Təəssüf ki, Ermənistan dünya ictimaiyyətinin çağırışlarına məhəl qoymamaqda davam edir.
Ən narahatedici məqam odur ki, öz xalqını sülh, rifahlı və stabil gələcəyə, qonşu ölkələrlə əməkdaşlığa hazırlamaq əvəzinə, Ermənistan rəhbərliyi gənc nəsilləri yeni müharibələrə, zorakılıq və təcavüzə açıq şəkildə təhrik edir, eyni zamanda, tək Azərbaycana deyil, regionun digər xalqlarına qarşı da düşmənçilik və nifrətin təhlükəli ideyalarını bütün vasitələrlə yayır.
Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində etnik ermənilərin köçürülərək yerləşdirilməsi, eyni zamanda, tarixi və mədəni irsin məhv edilməsi və mənimsənilməsi kimi qanunsuz fəaliyyətlər daha bir ciddi narahatlıq mənbəyidir. Bu kimi fəaliyyətlər işğalın mövcud vəziyyətini daha da möhkəmləndirmək və etnik təmizləmənin nəticələrini və işğal edilmiş ərazilərin kaloniyalaşdırılmasını təmin etmək məqsədi daşımaqla yanaşı, münaqişənin həlli perspektivlərinə də ciddi maneçilik törədir. Daha əvvəl biz Ermənistan Prezidentinin çox aqressiv və qeyri-konstruktiv çıxışının şahidi olduq. O, Ermənistanın destruktiv siyasətini açıq şəkildə təsdiq etdi.
Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində ötən ilin oktyabrında ATƏT-in Minsk Qrupu tərəfindən keçirilmiş Sahə Dəyərləndirmə Missiyası xüsusilə vurğuladı ki, işğalın mövcud vəziyyəti qəbuledilməzdir və Ermənistan bu ərazilərdə qanunsuz işlərə son qoymalıdır.
Ərazisinin işğalından və yüz minlərlə vətəndaşının zor gücünə köçürülməsindən əziyyət çəkən bir ölkə olaraq, Azərbaycan münaqişənin ən qısa zamanda danışıqlar yolu ilə nizamlanmasında ən çox maraqlı olan tərəfdir. Bizim mövqeyimiz beynəlxalq ictimaiyyətə məlumdur və beynəlxalq hüququn ərazinin güclə alınmasının yolverilməz olduğu, eyni zamanda, qəti və şərtsiz şəkildə rədd olunduğu vurğulanan norma və prinsiplərinə ciddi bağlılıq üzərində qurulmuşdur.
Həm Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində, həm də öz ərazilərində azərbaycanlıların tam etnik təmizlənməsini həyata keçirmiş Ermənistan rəhbərliyinin öz müqəddəratını təyin etmə prinsipini tətbiq etmək cəhdləri tamamilə məntiqsizdir. Aydın məsələdir ki, etnik əsasda əhalini öz evindən qovan heç kəs yerdə qalan əhalinin öz müqəddəratını təyin etməsindən danışa bilməz.
Azərbaycan qəbul edir ki, xalqların öz müqəddəratını təyin etmək hüququ yalnız və yalnız BMT Xartiyasının məqsəd və prinsiplərinə, eyni zamanda, Helsinki Yekun Aktında öz əksini tapdığı kimi, dövlətlərin ərazi bütövlüyünün də daxil olduğu beynəlxalq hüququn müvafiq normalarına uyğun şəkildə tətbiq edilə bilər.
Biz əminik ki, münaqişənin nizamlanması Ermənistan silahlı qüvvələrinin müəyyən olunmuş vaxt çərçivəsində işğal edilmiş ərazilərdən çıxarılması ilə başlamalıdır və kommunikasiyaların bərpası, qaçqın və köçkünlərin öz torpaqlarına geri qayıtması və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində Dağlıq Qarabağda azərbaycanlıların və ermənilərin sülh şəraitində birgə yaşamaları üçün şərtlərin yaradılması ilə davam etdirilməlidir. Vasitəçilər tərəfindən təklif olunmuş və təəssüf ki, Ermənistan rəhbərliyindən başqa beynəlxalq ictimaiyyətin digər üzvləri tərəfindən qəbul edilmiş bu mərhələli yanaşma regiona davamlı sülh, sabitlik və müəyyənlik gətirə bilər.
Azərbaycan hələ də bu çox çətin və həssas danışıqlar prosesinə olan marağını, stimulunu və səbrini qoruyub saxlayır. Biz inanırıq ki, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistan tərəfini beynəlxalq hüququn hamı tərəfindən qəbul edilmiş norma və prinsiplərinə hörmət etməyə və azərbaycanlıların Dağlıq Qarabağ regionu da daxil olmaqla öz torpaqlarında yaşamaq hüquqlarını pozmalarını dayandırmağa inandıracaqdır. Biz öz növbəmizdə bu regiona Azərbaycan Respublikasının tərkibində olmaqla, özünü idarənin ən yüksək formasını təmin etməyə hazırıq.
Mən çıxışımda beynəlxalq gündəlikdə olan digər bir mühüm məsələyə - Fələstin məsələsinə də toxunmaq istəyirəm. Azərbaycan BMT-yə üzv ölkələrin əksəriyyəti tərəfindən ifadə olunmuş mövqeyə bağlılığını bir daha bəyan edir. Biz Fələstin xalqı və rəhbərliyi ilə davamlı həmrəy olduğumuzu bir daha bəyan edirik və inanırıq ki, çox vacib və uzun müddətdir davam edən bu məsələdə nailiyyət əldə olunmasının vaxtı çatmışdır. Fələstinin BMT-də tam şəkildə təmsil olunmasının vaxtı yetişmişdir.
Azərbaycan BMT çərçivəsində razılaşdırılmış məqsəd və vəzifələrin reallaşdırılmasına bundan sonra da tövhə verməkdə qərarlıdır. Son illərdə Azərbaycan yoxsulluğun aradan qaldırılması, davamlı inkişafın təşviq edilməsi və qlobal rifahın dəstəklənməsinə yönəlmiş beynəlxalq və milli səyləri dəstəkləmək məqsədilə humanitar yardımları artırmışdır. Biz inkişaf etməkdə olan və ən az inkişaf etmiş, həmçinin təbii fəlakətlərdən sonra dirçələn ölkələrin ehtiyac və zəifliklərinin aradan qaldırılmasına, xüsusilə də iqlim dəyişikliyindən əziyyət çəkən kiçik ada dövlətlərin problemlərinə xüsusi diqqət yetiririk.
Afrika buynuzunda baş vermiş sonuncu böhran bir daha qlobal həmrəyliyin əhəmiyyətini nümayiş etdirdi. Azərbaycan bu regionda aclığın aradan qaldırılması istiqamətində göstərilən səyləri dəstəkləmək məqsədilə təcili yardım etmişdir. Azərbaycan Hökuməti Afrika Buynuzundakı böhranın orta və uzun müddətli davamlı həllinə nail olmaq istiqamətində beynəlxalq ictimaiyyətin humanitar yardım sahəsində səylərinin artırılmasını dəstəkləmək üçün əlavə vəsaitin ayrılması məsələsini nəzərdən keçirir.
BMT ilə Azərbaycan Hökuməti arasında mövcud olan məhsuldar əməkdaşlığın nəticəsi olaraq, Azərbaycan tərəfindən irəli sürülmüş “Trans-Avrasiya İnformasiya Magistralı vasitəsilə əlaqənin qurulması” adlı qətnamə BMT BA-nın 21 dekabr 2009-cu il tarixində keçirilmiş 64-cü Sessiyasında qəbul edilmişdir (A/RES/64/186).
Layihənin əsas əlaqələndiricisi olan Azərbaycan layihənin həyata keçirilməsi mümkünlüyü barədə araşdırma aparmış və Katibliyin maliyyələşdirilməsini təmin etmişdir. Biz regionun əsas böyük telekommunikasiya operatorlarından ibarət konsorsiumun yaradılması istiqamətində bir sıra addımlar atmışıq.
Azərbaycanda hər zaman müxtəlif inancların, etnik qrupların və fəlsəfələrin tolerant formada birgə mövcud olması ilə yanaşı, Azərbaycan müxtəlif mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların Şimalla Cənubun və Şərqlə Qərbin kəsişməsində görüşdüyü unikal yerlərdən biridir.
Mədəniyyətlər arasında körpü rolunu oynayan və Sivilizasiyalar İttifaqının Dostlar Qrupunun aktiv bir üzvü kimi Azərbaycan, qarşılıqlı hörmət və anlayışa söykənən dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviq olunmasında məsuliyyət hiss edir. Belə ki, biz son illərdə Dünya Dini Liderlərinin Sammiti (aprel 2010), Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu (7-9 aprel 2011) kimi bir sıra yüksək səviyyəli və fəaliyyətyönümlü tədbirlərə ev sahibliyi etmişik.
Beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik, sabitlik və inkişafın qorunub saxlanılması üçün bundan sonra da tövhə vermək arzusunda olan Azərbaycan BMT TŞ-da 2012-2013-cü illər üçün qeyri-daimi üzvlüyə öz namizədliyini irəli sürmüşdür. Seçkilər cari ilin 21 oktyabr tarixində BMT BA-da keçiriləcəkdir.
2012-ci il Azərbaycanın BMT-yə üzvlüyünün 20-ci ildönümü olması ilə əlamətdardır, lakin buna baxmayaraq, digər Şərqi Avropa ölkələri Qrupunun namizədlərindən fərqli olaraq, Azərbaycan heç vaxt TŞ-nın üzvü olmaq imkanını əldə etməmişdir.
Azərbaycanın Təhlükəsizlik Şurasına seçilməsi kiçik və inkişaf etməkdə olan ölkələrin aşağı səviyyəli təmsilçiliyinə yeni görünüş verəcək və bu BMT orqanına daha çox balanslaşdırılmış üzvlük anlayışını gətirəcəkdir.
Azərbaycan Respublikası Hökuməti BMT-nin bütün üzv ölkələrinə Azərbaycanın BMT TŞ-da qeyri-daimi üzvlük üçün irəli sürdüyü namizədliyə göstərəcəkləri dəstəyə görə minnətdar olacaqdır.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the General Debates of the 66th Session of the UN General Assembly
New York, September 27, 2011
I would like to join the previous speakers in congratulating H.E. Mr. Nassir Abdulaziz Al-Nasser on his election as President of the sixty-sixth session of the United Nations General Assembly and wish him every success in this highly responsible post, and I thank his predecessor H.E. Mr. Joseph Deiss for his productive work during the last session.
I also express my profound respect and gratitude to the Secretary-General of the United Nations H.E. Mr. Ban Ki-moon for his leadership and dedication to revitalizing the United Nations Organization.
In regard to the theme of this year’s General Debate, we welcome the adoption at the sixty-fifth session of the General Assembly resolution on the strengthening the role of mediation in the peaceful settlement of disputes, conflict prevention and resolution. In this document, the General Assembly reiterated that all Member States should strictly adhere to their obligations as laid down in the UN Charter and reaffirmed, inter alia, the commitment to respect the sovereignty, territorial integrity and political independence of all States.
Azerbaijan looks forward to the relevant guidance for more effective mediation, as it was indicated in the resolution, and we are ready to actively contribute to its elaboration.
Unfortunately, we have to admit that not all States approach responsibly to their international obligations and comply with the generally accepted norms and principles of international law.
For almost two decades we have been facing the flagrant violation of the UN Charter and other documents of international law by the Republic of Armenia, which perpetrated aggression against the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan. As a result of this aggression, almost 20 percent of the territory of Azerbaijan continues to remain under occupation and about 1 million Azerbaijani refugees and internally displaced persons are unable to return to their homes.
In 1993, the United Nations Security Council adopted four resolutions, which demanded the immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian forces from all the occupied territories of Azerbaijan and reaffirmed the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of Azerbaijan. The same appeals were made also by other international organizations. Unfortunately, Armenia continues to ignore the calls of the international community.
What is even more worrisome is that, instead of preparing its people for peace, prosperous and stable future in friendship and cooperation with neighboring countries, the leadership of Armenia continues to publicly incite the future generations to new wars, violence and aggression and propagate by all means the dangerous ideas of animosity and hatred towards not only Azerbaijan, but also other peoples of the region.
Illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan, including implantation of ethnic Armenian settlers as well as destruction and appropriation of historical and cultural heritage, represent another source of serious concern. Such activities serve to further consolidation of the current status quo of the occupation, securing the results of ethnic cleansing and colonization of the seized lands, as well as seriously hamper the perspectives of the conflict resolution. Earlier in this hall we have witnessed a very aggressive and unconstructive statement of the President of Armenia. He openly confirmed this destructive policy of Armenia.
The Field Assessment Mission (FAM), conducted by the OSCE Minsk Group Co-Chairs last October to the occupied territories of Azerbaijan, stated, inter alia, that the status quo of the occupation is unacceptable and urged Armenia to put an end to its illegal practices in these territories.
As a country suffering from the occupation of its territories and the forcible displacement of hundreds of thousands of its citizens, Azerbaijan is the most interested party in the earliest negotiated settlement of the conflict. Our position is well known to the international community and is based on strict adherence to the norms and principles of international law, according to which the acquisition of territory by force is inadmissible and must be rejected resolutely and unconditionally.
It is absolutely illogical when the leadership of Armenia, who has implemented the total ethnic cleansing of not only the occupied territories of Azerbaijan, but also its own territory from their Azerbaijani population, is trying to apply the principle of self-determination. It is obvious that one cannot expel peoples from their homes on ethnic ground and, at the same time, speak about self-determination on the same ground for those remained.
Azerbaijan recognizes that the right of peoples to self-determination can be implemented only and only at all times in conformity with the purposes and principles of the UN Charter and with the relevant norms of international law, including those relating to territorial integrity of States, as it is enshrined in the Helsinki Final Act.
Azerbaijan is confident that the conflict resolution must start with the withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories within the fixed time-table and follow by the restoration of communications, return of refugees and internally displaced persons and creation of conditions for peaceful coexistence of Azerbaijanis and Armenians in the Nagorno Karabakh region within the territorial integrity of Azerbaijan. This step-by-step approach, which has been proposed by the mediators and supported by the international community, except, unfortunately, the leadership of Armenia, can bring durable peace, stability and predictability to the region.
Azerbaijan still maintains its interest, motivation and patience in this very hard and sensitive process of negotiations. We believe that the international community will convince the Armenian side to respect the generally accepted norms and principles of international law and cease abusing the right of Azerbaijanis to live within their own territory, including the Nagorno Karabakh region. In return, we are ready to guarantee the highest level of self-rule for this region within the Republic of Azerbaijan.
I would like to touch upon another important issue of the international agenda – Palestine. Azerbaijan reaffirms its adherence to the position expressed by the majority of the United Nations Member States. We reiterate our long-standing solidarity with the people and leadership of Palestine and believe that the time has come to reach a breakthrough on this long-standing and very important issue. The time has come for Palestine to be fully represented at the United Nations.
Azerbaijan is determined to contribute further to the realization of the development goals and objectives agreed within the United Nations. Over the recent years, Azerbaijan has enhanced its humanitarian assistance to support international and national efforts aimed at eradicating poverty and promoting sustainable development and global prosperity for all. We pay particular attention to addressing the special needs and vulnerabilities of the developing and least developed countries, as well as those recovering from natural disasters and suffering from climate change, particularly small island States.
The recent humanitarian crisis in the Horn of Africa once again demonstrated the importance of global solidarity. Azerbaijan has provided urgent aid to support the ongoing efforts towards the eradication of famine in this region. The Government of Azerbaijan is currently considering additional funding to support the international community to ramp up its efforts aimed at responding to the humanitarian situation and contributing to mid- and long-term sustainable solution to the crisis in the Horn of Africa.
Proceeding from fruitful cooperation between the United Nations and the Government of Azerbaijan, the resolution entitled “Building Connectivity through the Trans-Eurasian Information Super Highway”, initiated by Azerbaijan, was adopted within the sixty-fourth session of the United Nations General Assembly on December 21st, 2009 (A/RES/64/186). As the main coordinator of the project, Azerbaijan has conducted a feasibility study and is financing the Secretariat of the project. We have taken a number of steps towards the establishment of a consortium comprising of major big telecom operators in the region.
Azerbaijan has always been a place for coexistence and tolerance among various faiths, ethnic groups and philosophies and is one of the unique places where different cultures and civilizations meet at the crossroads between East and West, North and South.
As a bridge between cultures and active member of the Group of Friends of the Alliance of Civilizations, Azerbaijan feels responsible for promoting inter-religious and intercultural dialogue based on mutual respect and understanding. Thus, over the last years, we hosted a number of high-profile and action-oriented events, including the Summit of World Religious Leaders (April, 2010), World Forum for Intercultural Dialogue (7-9 April, 2011) and other similar events.
Desiring to contribute further to the maintenance of international peace, security, stability and prosperity, Azerbaijan has put forward its candidature for a non-permanent seat in the United Nations Security Council, for the term of 2012-2013. The elections will be held this year on October 21st at the United Nations General Assembly.
The year 2012 marks the 20th anniversary of Azerbaijan’s membership to the United Nations, though, unlike other candidates from the Group of Eastern European States, we have never had an opportunity to be a member of the Security Council.
Azerbaijan’s election to the Security Council will contribute to redressing under-representation of small developing countries and bring a more balanced membership in this United Nations organ.
The Government of the Republic of Azerbaijan would highly appreciate the valuable support of the Member States of the United Nations to the candidature of Azerbaijan for a non-permanent seat in the United Nations Security Council.