Mətbuat şərhi 27 sentyabr 2014 02:26
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT-nin Baş Assambleyasının 69-cu Sessiyasının ümumi müzakirələrində çıxışı
27 sentyabr 2014 02:26
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun BMT-nin Baş Assambleyasının 69-cu Sessiyasının ümumi müzakirələrində çıxışı
Nyu-York, 26 Sentyabr 2014-cü il
Cənab sədr, Zati-aliləri,
İlk öncə, cənab Sam Kutesanı BMT-nin Baş Assambleyasının 69-cu Sessiyasının prezidenti vəzifəsini üzərinə götürməsi münasibətilə təbrik etmək və bu çox məsul vəzifənin icrasında ona müvəffəqiyyətlər arzulamaq istərdim. Biz həmçinin 68-ci sessiya boyunca həyata keçirdiyi prezidentliyi dövründə gördüyü işlərə görə cənab Con Eşə də öz dərin təşəkkürümüzü bildiririk.
Azərbaycan qlobal davamlı inkişaf gündəliyinin həyata keçirilməsinə və 2015-ci ildən sonrakı İnkişaf gündəliyi ilə əlaqədar razılığın əldə edilməsinə öz öhdəliyini bir daha təsdiq edir.
Minilliyin inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində mənim ölkəmin əldə etdiyi nəticələr unikaldır. Son on il ərzində Azərbaycanın ümum daxili məhsulu 3.4 dəfə artmışdır. Hal-hazırda Azərbaycanın iqtisadiyyatı Cənubi Qafqaz iqtisadiyyatının
80 faizini əhatə edir. Mükəmməl yüksək iqtisadi artım göstəriciləri mövcud resurslarının düşünülmüş formada istifadəsi və sosial əsaslı bazar iqtisadiyyatına sürətli keçid əsasında baş vermişdir. Yoxsulluq göstəricisi 2004-cü ildə 49 faizdən 2014-cü ildə 5.3 faizə düşmüşdür. Eyni dövr ərzində işsizlik dərəcəsi 10.6 faizdən 5 faizə düşmüşdür.
Hökumət tərəfindən idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, qanunun aliliyinin gücləndirilməsi, insan hüquqlarına hörmətin və ictimai xidmətlərə asanlaşdırılmış çıxışın təmin olunması, bərabərhüquqlu və hamını əhatə edən təhsil, gender bərabərliyi və qadınların cəmiyyətdə rolunun gücləndirilməsi, sərfəli enerjiyə çıxışın təmin edilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi kimi sahələrdə irimiqyaslı proqramlar həyata keçirilir.
Milli səviyyədə sürətli inkişaf Azərbaycana inkişaf edən donor statusunda rəsmi olaraq inkişafa yardım etmək imkanı vermişdir. Son illərdə Azərbaycan yeni təsis edilən Azərbaycan Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi-AİDA vasitəsilə inkişaf etməkdə olan dövlətlərin humanitar və sosial-iqtisadi problemlərinin həllində iştirak etməkdə davam edir.
Beynəlxalq inkişafa yardım fəaliyyəti ictimaiyyətimiz tərəfindən də geniş dəstəklənir. Azərbaycanda aparıcı qeyri-hökumət təşkilatı olan Heydər Əliyev Fondu bir sıra ölkələrdə çoxsaylı sosial, humanitar və inkişaf layihələri həyata keçirmişdir.
Azərbaycan dünya bazarında özünü etibarlı enerji təchizatçısı kimi doğrultmuşdur. Bu günlərdə Cənub Qaz Dəhlizinin təməlqoyma mərasimi Azərbaycanda keçirilmişdir. Bu 50 milyardlıq layihə çərçivəsində Trans-Anadolu və Trans- Adriatik boru kəmərləri sisteminin tikilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu xətlər Azərbaycanda tamamilə yeni mənbədən qazın Avropaya çatdırılmasına imkan verəcəkdir.
Azərbaycanın təşəbbüsü olan Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASIM) layihəsi region ölkələrini informasiya-kommunikasiya xidmətləri ilə təmin edəcək, internetə çıxışı sadələşdirəcək, region boyunca 20-dən artıq ölkəni telekommunikasiya və “e-info” sistemləri ilə təmin edəcəkdir.
Davamlı inkişafın önəmli mexanizmi kimi nəqliyyatın kəsb etdiyi dəyəri qiymətləndirərək, Azərbaycan müvəffəqiyyətlə bir neçə regional infrastruktur layihələrini həyata keçirməyə başlamışdır. Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu Avropa və Asiyanı birləşdirən vacib xətdir.
Çağdaş dövrdə dünyanın üzləşdiyi müxtəlif hədə və təhdidlərin fonunda müxtəlif mədəniyyətlərin başlıca dəyərlərinin təşviqi, fərqli icmalar arasında anlaşmanın artırılması və qarşılıqlı hörmətin həvəsləndirilməsinin davamlı şəkildə vurğulanması çox vacibdir. Asiya və Avropa kimi iki böyük qitənin ortasında yerləşən Azərbaycan Şərq və Qərbin görüşdüyü, dünyanın əsas dinlərinin sülh şəraitində yanaşı mövcud olduğu və müxtəlif mədəniyyətlərin dəyər və ənənələrinin ahəngli formada bir-birini tamamladığı unikal məkandır. Təsadüfi deyildir ki, son illər ərzində Azərbaycan sivilizasiyalararası dialoq və müxtəlif dinlər, əqidə və mədəniyyətlər arasında anlaşmanın təşviq olunması üçün çoxsaylı beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etmişdir.
Zorakılıq və kövrək durum inkişafa qarşı ən böyük maneə olaraq qalmaqdadır. Dünya birliyi hələ də beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin ciddi şəkildə pozulması halları ilə üzləşir. Xalqlar dünya boyunca dağıdıcı müharibələr, təcavüz, hərbi işğal və etnik təmizləmədən hələ də əziyyət çəkməkdə davam edirlər.
İyirmi ildən artıq bir müddətdə qonşu Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı hərbi güc tətbiq edir. Ermənistan 20 faizə yaxın Azərbaycan ərazisini işğal etmiş, bir milyondan artıq azərbaycanlıya qarşı etnik təmizləmə
həyata keçirmiş və bunun nəticəsində Ermənistanda və Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində bir nəfər də olsun azərbaycanlı qalmamışdır. İşğal edilmiş ərazilərdə və Ermənistanda Azərbaycanın bütün tarixi və mədəni abidələri dağıdılmaya məruz qalmışdır.
1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü və zor tətbiq edərək ərazi əldə edilməsinin qəbuledilməzliyini təsbit edən dörd qətnamə qəbul etmişdir. Qətnamələr erməni işğalçı qoşunlarının Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir. Bundan əlavə, BMT-nin Baş məclisi, Qoşulmama hərəkatı, İslam əməkdaşlıq təşkilatı və çoxsaylı digər regional təşkilatlar Azərbaycanın suverenliyi, siyasi müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəkləyən və münaqişənin bu prinsiplər əsasında həllini tələb edən müxtəlif qərarlar qəbul etmişlər.
Təəssüf ki, Ermənistan tərəfindən yuxarıda qeyd olunan bu qətnamələrə və beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərinə məhəl qoyulmur və Ermənistan Azərbaycan torpaqlarının hərbi işğalını davam etdirir.
Ermənistan tərəfindən mütəmadi şəkildə atəşkəs rejiminin pozulması və Azərbaycanın dinc sakinlərinin məqsədyönlü şəkildə hücumlara məruz qoyulması nəticəsində cəbhə xətti yaxınlığında yaşanan sakinlərin ölümü və yaralanması halları baş verir. Bu yaxınlarda işğal edilmiş ərazilərdə öz qohumlarının məzarını ziyarət edən bir neçə mülki azərbaycanlı əsir götürülərək işgəncələrə məruz qoyulmuş, onların bəziləri hətta öldürülmüşdür.
Məhz bu səbəbdən Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı törədilmiş cinayətlərə görə cəzasızlığın sona çatdırılmasında beynəlxalq birliyin daha aktiv mövqe nümayiş etdirməsi zəruridir. Cəzasızlığın qarşısının alınması davamlı sülhün və barışığın təmin edilməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
İki gün bundan öncə Ermənistanın prezidenti ümumi müzakirələrdə çıxış edərək, faktları və sülh prosesini saxtalaşdıraraq və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini və bu çərçivədə qəbul edilmiş sənədləri təhrif edərək, BMT Baş məclisini aldatmağa çalışmışdır. Ermənistan prezidenti ali prinsip olan xalqların öz müqəddəratı təyin etmə prinsipindən sui-istifadə edərək, ölkəsinin qonşu dövlət olan Azərbaycanın ərazilərini zor tətbiq etməklə, ilhaq edilməsi cəhdlərini ört- basdır etməyə çalışır. Onun Azərbaycanda yaşayan ermənilərin öz müqəddəratını təyin etmə kimi təqdim etməyə çalışdığı vəziyyətin BMT nizamnaməsi və Helsinki yekun aktında təsbit olunmuş öz müqəddəratı təyin etmə ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Əslində öz müqəddəratını təyin etmə prinsipi didərgin düşmüş azərbaycanlıların Dağlıq-Qarabağ regionuna qayıtmasını tələb edərək, Azərbaycan daxilində onların erməni icması ilə sülh, ləyaqət və çiçəklənmə şəraitində birgə yaşayışını nəzərdə tutur. Biz bu məqsədə sülh yolu ilə nail olacağımıza inanırıq.
Azərbaycan BMT nizamnaməsində, xüsusilə 51-ci maddədə təsbit olunmuş hüquqlarına xələl gətirmədən münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinin tərəfdarıdır. Ermənistan hökuməti dərk etməlidir ki, digər dövlətin ərazisinin işğal edilməsi həll yolu deyil və onun status-kvoya güvənməsi böyük yanlışlıqdır. Azərbaycan heç vaxt ərazi bütövlüyünü və işğal nəticəsində pozulmuş vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarını güzəştə getməyəcəkdir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə birmənalı və davamlı dəstəyi ciddi amildir. Bu Ermənistana onu aydın edir ki, işğal nəticəsində əldə edilmiş mövcud status-kvo heç vaxt qəbul edilməyəcəkdir. BMT nizamnaməsinin hərfini və ruhunu rəhbər tutaraq, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstələdiyinə görə üzv dövlətlərə təşəkkür etmək istərdim. Beynəlxalq ictimaiyyət zor tətbiq edərək, beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin dəyişdirilməsi cəhdlərini qəbul etmir və etməyəcəkdir. Dünya ikili standartları qəbul etməməlidir, əks təqdirdə, bu yanaşma bizi yenidən keçən əsrin qaranlıq dövrlərinə apara bilər. Bu xüsusda, Ermənistanda Azərbaycana qarşı təcavüz və insanlığa qarşı cinayət törətmiş şəxslərin ədalət qarşısına çıxarılmasını və onlara qarşı sanksiyaların tətbiq edilməsinin vaxtı yetişmişdir.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the General Debate of the 69th Session of the United Nations General Assembly
27 September 2014 02:26
Mr. President, Excellencies,
At the outset, I would like to congratulate my good friend Mr. Sam Kutesa on his assumption of the Presidency of the sixty-ninth session of the United Nations General Assembly and wish him every success in fulfilling this highly responsible duty. We are also grateful to Mr. John Ashe for all his hard work in presiding over the sixty-eighth session.
Azerbaijan reaffirms its commitment to the implementation of the global sustainable development agenda and reaching an agreement on the post-2015 Development Agenda.
My country's record in attaining the Millennium Development Goals is truly unique. Over the past ten years, the Gross Domestic Product of Azerbaijan has increased by 3.4 times. Now, the economy of Azerbaijan accounts for more than 80% of that of the South Caucasus. The unrivaled high rate of economic growth has been achieved thanks to prudent use of available resources and rapid transition to socially oriented market economy. The poverty rate was reduced from 49% in 2004 to 5.3% in 2014. Over the same period, the unemployment rate has been decreasing from 10.6% to 5%.
The Government has been implementing large-scale programs on improving good governance, strengthening rule of law, ensuring respect for human rights, providing facilitated access to public services, inclusive and equitable education, gender equality and empowering women, enabling access to affordable energy and protection of environment.
The rapid development at national level enabled Azerbaijan to embark on a new road of official development assistance in the status of an emerging donor. Over the past years, Azerbaijan has continued responding to humanitarian and socio-economic challenges faced by the developing countries through the Azerbaijan International Development Agency-AIDA and other channels.
The commitment to contribute to international development is widely shared across our public. The leading non-governmental organization in Azerbaijan, the Heydar Aliyev Foundation, has implemented numerous social, humanitarian and development projects in a number of countries.
Azerbaijan has established itself as a reliable supplier of energy in the global market. Just recently, the groundbreaking ceremony was held in Azerbaijan launching the Southern Gas Corridor. This $50 billion-project, which envisages construction of pipeline systems such as TANAP and TAP, will enable Europe to get gas supplies from a completely new resource base in Azerbaijan.
The project on the Trans-Eurasian information super highway (TASIM), which was initiated by Azerbaijan, will provide the countries of the region with ICT services, facilitating access to the Internet, telecommunication systems and e-info resources for 20 countries throughout the region.
Acknowledging the value of transport as an important mechanism for sustainable development, Azerbaijan has successfully launched several regional infrastructure projects. The Baku-Tbilisi-Kars railway is an important link connecting Europe and Asia.
Against the background of various threats and challenges facing the world nowadays, it is critical to persistently stress the importance of promoting key values of different cultures, enhancing better understanding among diverse communities and encouraging mutual respect. Located between the two great continents of Asia and Europe, Azerbaijan is a unique place where East and West meet, world's main religions peacefully coexist, values and traditions of different cultures complement harmonically each other. It is not a coincidence that in recent years Azerbaijan has hosted numerous international events aimed at promoting the dialogue among civilizations and enhancing understanding among different religions, faiths and cultures.
Violence and fragility remain the largest obstacles to the development. The world community is still facing serious breaches of the fundamental norms and principles of international law. Peoples throughout the world continue to suffer from devastating wars, aggression, military occupation and ethnic cleansing.
For more than twenty years, Armenia has been using force against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. It has occupied around 20% of the territories of Azerbaijan and conducted ethnic cleansing against almost one million Azerbaijanis, as a result of which no single Azerbaijani is left in Armenia or in the occupied territories of Azerbaijan. No single Azerbaijani historic and cultural monument escaped destruction in the occupied territories and in Armenia.
In 1993, the United Nations Security Council adopted four resolutions that reaffirm the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory. The resolutions demand the immediate, complete and unconditional withdrawal of the Armenian occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan. Further, the United Nations General Assembly, Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation and numerous other regional organizations adopted various decisions supporting the sovereignty, political independence and territorial integrity of Azerbaijan and demanded settlement of the conflict based on these principles.
Unfortunately, Armenia disregards all the aforementioned resolutions and the generally accepted norms and principles of international law and continues military occupation of Azerbaijani lands.
Armenia regularly violates the ceasefire and deliberately attacks Azerbaijani civilians, which results in the killings and woundings of inhabitants residing near the front line. Just recently, several Azerbaijani civilians visiting the graveyards of their relatives in the occupied territories were taken hostage and tortured, some of them even killed by Armenian forces.
It is therefore critical that the international community play a more proactive role in ending impunity for the crimes committed against the civilian population of Azerbaijan. Combating impunity is important to ensure sustainable peace and reconciliation.
Two days ago, the President of Armenia delivered a statement here at the General Debates trying to mislead the UN General Assembly by distorting the facts and the situation in the peace process, and misinterpreting the norms and principles of international law and the relevant documents adopted in this framework. The President of Armenia misuses the noble principle of self- determination to cover up his country's attempts to annex territories of the neighboring State, Azerbaijan, by use of force. The situation, which he tries to present as a self-determination of the Armenians living in Azerbaijan, has nothing in common with the principle of self-determination contained in the UN Charter and the Helsinki Final Act. In fact, the principle of self- determination requires the return of the displaced Azerbaijanis to the Nagorno-Karabakh region, where they will live together with the Armenian community in peace, dignity and prosperity within Azerbaijan. We believe in achieving this goal by political means.
Azerbaijan stands for a negotiated settlement of the conflict without prejudice to its rights under the Charter of the United Nations, in particular those set forth in the Article 51. The Government of Armenia must realize that the military occupation of a territory of another State does not represent a solution and its reliance on the status-quo is a grave miscalculation. Azerbaijan will never compromise its territorial integrity and the rights and freedoms of its citizens violated as a result of the aggression.
The unequivocal and consistent support by the international community for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan has been a crucial factor.
It makes clear to Armenia that the current status-quo achieved as a result of aggression will never be accepted. I would like to thank the Member States for upholding the letter and spirit of the UN Charter by supporting the territorial integrity of Azerbaijan. The international community does not and will not accept attempts to change the internationally recognized borders by use of force. The world should also not accept double standards, otherwise it can bring us back to the dark chapters of the last century. In this regard, the time is ripe to bring to justice those in Armenia who perpetuated acts of aggression against Azerbaijan and crimes against humanity, and impose sanctions on them.