Mətbuat şərhi 23 dekabr 2010
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Nazirlər Şurasının 19-cu görüşündə çıxışı
İstanbul, 22 dekabr 2010-cu il
Mən Azərbaycan heyəti adından bu tədbirin bütün iştirakçılarını salamlamaqdan şərəf duyuram və hamınıza uğurlu və nəticəli tədbir arzulayıram. İlk növbədə cənab sədrə və Türkiyə Respublikası hökumətinə ənənəvi səmimi Türk qonaqpərvərliyi və tədbirin gözəl təşkilinə görə dərin təşəkkürümüzü bildirmək istəyirik.
Bu görüş, bizim artdıqca vacib regionumuzun inkişaf və tərəqqisinə nail olmaq üçün müsbət dəyişikliklərə istiqamətlinmiş İƏT çərçivəsində ardıcıl birgə səylərin növbəti raundunun kulminasiyasıdır.
İƏT-ın üzv ölkəsi olaraq Azərbaycan Respublikası bu təşkilatın çərçivəsində əməkdaşlığa xüsusi önəm verir. Biz əminik ki bugünkü görüşdə qəbul olunan qərarlar təşkilatın canlandırılmasında, onun effektivliyinin və bölgəmizin üzləşdiyi çağırışlarla cavab vermə qabiliyyətinin artırılmasında vacib addım olacaq.
Nəzərə alaraq ki, nəqliyyat İƏT daxilində əməkdaşlığın əsas qurucu elementidir və regional ticarətin inkişafı üçün ilkin şərtdir, biz hesab edirik ki İƏT ölkələri üçün faydalı olacaq Bakı-Tiflis-Qars və Qəzvin-Rəşt-Astara kimi əsas regional dəmir yolu layihələrin tamamlanması istiqamətdə bütün səyləri artırılması vacibdir.
Tranzit potensialını artırmaq məqsədilə, Azərbaycan Trans-Avropa və Trans-Asiya şəbəkələrinin birləşməsinə xidmət edəcək öz nəqliyyat infrastrukturunu çox şaxəli etməyə və müasirləşdirməyə çalışır. Bununla yanaşı, yeni Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının və onun təminat (logistik) mərkəzinin inşası beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin rəqabətliliyini və region ölkələrinin tranzit imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə artıracaqdır.
Eyni zamanda Azərbaycan enerji mənbələrinin nəql edilməsinin çox şaxəliliyində, enerji təhlükəsizliyinin artırılmasında və cəlb olunmuş ölkələrin, o cümlədən İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının üzv ölkələrinin iqtisadiyyatlarının inkişaf etdirilməsində böyük rol oynayacaq regional enerji layihələrin həyata keçirilməsində fəallıq göstərir.
İƏT-də müsbət irəliləyişlərin əldə olunmasına baxmayaraq, biz bu nailiyyətlərlə kifayətlənə bilmərik və inanırıq ki, təşkilatın mövcud potensialından tam yararlana bilməmişik. Bunun tam şəkildə dərk edilməsi üçün İƏT-ə üzv ölkələr təşkilatın effektivliyinin artırılmasına yönəlmiş islahatların həyata keçirilməsi prosesini davam etdirməlidirlər.
Biz İƏT-in bütövlükdə təşkilatı strukturunu ölkələrimizin və bütün regionun ehtiyacları və üzləşdiyi çağırışlara cavab verməyə uyğun formaya gətirəsiyik. Biz İƏT-i tamamilə yetişmiş bir təşkilata çevirməyə müvəffəq olduq, lakin buna baxmayaraq bu təşkilat effektiv və əlaqələndirilmiş şəkildə fəaliyyət göstərməlidir. Bu vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün İƏT-in bütün üzv ölkələrinin ümumi və müştərək baxışları və həmçinin güclü bağlılığı və cəlb olunmaları vacibdir.
Biz həmçinin əməkdaşlığın daha çox sahələrini əhatə etməkdən çəkinməliyik. Bizim təcrübə bunun səmərəli olmadığını göstərir. Beləliklə fəaliyyətimiz daha mərkəzləşdirilmiş və layihə yönlü olmalıdır: bu xüsusilə planlaşdırma və həyata keçirmə mərhələlərinə aiddir. Əlavə olaraq, bu müəyyən prioritetlərə əsaslanmalı, təşkilatı imkanlarımıza və məhdud mənbələrimizə uyğun şəkildə həyata keçirilməlidir. Əminik ki, əməkdaşlıq sahələrinin prioritetləşdirilməsi və həmçinin İƏT-in işçi və ekspert qruplarının səmərəliliyinin artırılması bütövlükdə təşkilatın effektivliyinə təkan verə bilər.
Bu baxımdan, Azərbaycan hesab edir ki İƏT-i çərçivəsində əməkdaşlığın hüquqi və fəaliyyət mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac var . Aydın məsələdir ki, yuxarıda qeyd olunanları təşkilatımızın iş üsullarında müvafiq dəyişikliklər etmədən qaradan qaldıra bilmərik. Biz əminik ki, buna nail olmaq məqsədi ilə İƏT islahatlar prosesini davam etdirməli və bunu gündəliyin vacib məsələsi kimi qeyd etməliyik.
İslahat qaydalarını qəbul edərkən üzv dövlətlərin qarşılaşdığı ictimai-siyasi və humanitar xarakterli problemlər Təşkilat tərəfindən müvafiq qaydada baxılmalıdır. Regionda qeyri-sabitlik davam etdiyi müddətdə real regional əməkdaşlıq müzakirə oluna bilməz. Bu regionumuzun və Təşkilatın üzləşdiyi ən ciddi problemdir və onları həll etmək üçün daha qətiyyətli cəhdlər etmək lazımdır.
Bildiyiniz kimi Azərbaycanın 20% torpaqlarının qonşu Ermənistan tərəfindən işğal altında olması və ölkədə 1 milyon qaçqın və məcburi köçkünlərin mövcudluğu İƏT regionunda inkişaf, sabitlik və tərəqqi bərqərar olunmasına böyük maneələr törədir. Bu baxımdan təşkilat və üzv ölkələr Azərbaycanın münaqişənin tez bir zamanda həllinə və ərazi bütövlüyünün bərpasına yönəlmiş mövqeyinə öz qətiyyətli və ardıcıl dəstəyini artırmalıdır.
Sonda bir daha bildirmək istərdim ki, Azərbaycan Respublikası İƏT daxilində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində fəal rol oynamağa hazırdır və təşkilatımızın zəngin potensialının reallaşdırılmasında digər üzv dövlətlərlə birgə fəaliyyət göstərməyə davam edəcəyik.

Press release 23 December 2010 06:23
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 19th Meeting of the Council of Ministers of the Economic Cooperation Organization (ECO)
23 December 2010 06:23
Istanbul, December 22, 2010
At the outset, I would like to express our deep gratitude to you, Mr. Chairman, and to the Government of the Republic of Türkiye for a traditionally warm Turkish hospitality and impeccable organization of the meeting.
This meeting is a culmination of another round of consistent cooperative efforts within the ECO aimed at bringing positive changes for the development and prosperity in our increasingly important region.
The Republic of Azerbaijan attaches high importance to cooperation with this organization and its member states. We are certain that the decisions of today’s meeting would become important steps on a way of reinvigorating the Organization, increasing its effectiveness and responding to challenges in the region.
Let me stop only on a few of many various projects in our region. Bearing in mind that transport is a key constituent area of cooperation within the ECO and an essential prerequisite for regional trade development, we consider that it is necessary to exert efforts towards early completion of the major regional railway projects, namely Baku-Tbilisi-Kars and Qazvin-Rasht-Astara (Iran) – Astara (Azerbaijan), which will for sure benefit the countries of the ECO region.
Pursuing the policy of development of transit potential, Azerbaijan strives to diversify and modernize its transport infrastructure, which will serve the interconnection of the Trans-European and Trans-Asian railway networks. Along with this, the construction of the New International Sea Trade Port and its International Logistic Centre will significantly increase the competitiveness of the international transport corridors and transit capacity of the countries of the region.
Azerbaijan is active in realization of the energy projects, which will play a prominent role in diversification of supply of hydrocarbon resources, enhancement of energy security and boost the economies of the involved countries, including those of ECO member states, which are involved in these projects.
Despite the positive developments in the ECO, we can not be fully satisfied with the progress and believe that the real potential of the Organization still remains untapped. To fully realize it the ECO member states need to continue the process of reforms aimed at improvement of the efficiency of our Organization.
We need to bring the overall organizational setup of the ECO in accordance with the needs and challenges of our countries and of the whole region. We have succeeded in the establishment of the ECO as a full-fledged organization, however it needs to be operated efficiently and in concert. To improve this situation common and shared vision, as well as strong commitment and engagement of all the ECO member states is very essential.
Our activities should become more focused, project-oriented, particularly in the planning and implementation phases. Moreover, it should be based on certain priorities and be relevant to our organizational capacities and limited resources. We are confident that the prioritization of cooperation fields, as well as increasing of the efficiency of the ECO working and expert groups would boost an overall effectiveness of our Organization.
While setting the reforming guidelines it is crucial that the challenges of political, social and humanitarian character encountered by the member states be adequately addressed by the Organization. One can not talk genuinely of the regional cooperation when we still, unfortunately, have places of instability across our region. The unresolved and protracted conflicts possess the most serious risks and challenges that our region and the Organization face. We should undertake more resolute attempts to address the settlement of these conflicts.
As you are all aware, the occupation of almost 20% of the territory of Azerbaijan by neighbouring Armenia and the existence of around 1 million refugees and IDPs in my country remains one of the major impediments for the development, prosperity and security of the whole ECO region.
Azerbaijan stands ready for a speedy resolution of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict based on restoration of my country’s territorial integrity and sovereignty. I am thankful to the Organization and its member states for the support they extended to Azerbaijan’s position in this regard.
In conclusion, I would like to reiterate that the Republic of Azerbaijan stands ready to play a proactive role in developing cooperation within the ECO and will continue to strive along with other member states towards the realization of rich potential of our Organization.