Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Qoşulmama Hərəkatının 17-ci Nazirlər Görüşündə çıxışı
30 may 2014 01:23
Əlcəzair, 29 may 2014-cü il
Nazirlər, Zati-aliləri,
İlk növbədə mənə və nümayəndə heyətimə göstərdiyi səmimi qonaqpərvərliyə görə Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının hökumətinə təşəkkürümü bildirmək və Əlcəzairi bu görüşə müvəffəqiyyətlə ev sahibliyi etməsinə görə təbrik etmək istərdim.
Mən, həmçinin İran İslam Respublikasının Hərəkata sədrliyini yüksək qiymətləndirir və dərin təşəkkürümüzü bildirmək istəyirəm.
Qoşulmama Hərəkatı Birləşmiş Millətlər Təşkilatından sonra dövlətlərin ikinci ən böyük qrupu olaraq beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin qorunub saxlanılması və regional təhlükəsizlikdən başlayaraq sosial və iqtisadi inkişafa qədər çoxsaylı məsələlərin həllində əhəmiyyətli rol oynayır. Dekolonizasiya hərəkatının müvəffəqiyyəti və qlobal sosial inkişaf gündəliyinin yaranması Qoşulmama Hərəkatının başa çatdırdığı nəzərə çarpan nəaliyyətləri arasındadır.
Biz, həyəcanla beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunub saxlanılmasında xroniki uğursuzluğun bəzi işarələrini müşahidə edirik. Beynəlxalq birliyin bəzi aktorlarının beynəlxalq hüququn hamı tərəfindən qəbul edilmiş norma və prinsiplərinə məhəl qoymaması ciddi narahatlıq yaradır.
Bunun əksi olaraq Qoşulmama Hərəkatı ədalətin və beynəlxalq münasibətlərdə qanunun aliliyinin həqiqi müdafiəçisi qismində çıxış edir. Ən əsası odur ki, beynəlxalq hüquq imtiyaz deyil, zərurətdir.
Beynəlxalq nizamın əsas elementlərinə təsir etməkdə davam edən, milli birliyi, ərazi bütövlüyünü və dövlətlərin stabilliyini pozan əsas təhdid və çağırışlara qarşı vahid yanaşmanı təmin etmək və onları həll etmək üçün daha böyük səylər lazımdır. Beynəlxalq birliyin dövlətlərinin mütləq əksəriyyətini təşkil edən Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq hüququ, BMT Nizamnaməsinin ruhunu və mətnini tam dəstəkləyir. Onun ədaləti təmin etmək üçün əsas missiyası suveren xalqların hüquq və azadlıqlarına açıq-aydın təhdidlər olduğu hallarda xüsusilə əvəzedilməzdir.
Bununla əlaqədar olaraq Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının prinsip və məqsədlərinə xüsusi əhəmiyyət verir. Azərbaycan müstəqil xarici siyasət həyata keçirərək və hər hansı hərbi alyansa qoşulmamaqla beynəlxalq norma və prinsiplərin qorunub saxlanılması, demokratikləşmənin inkişafı, milli və beynəlxalq səviyyədə insan hüquqlarına hörmət və sosial ədalət üçün davamlı addımlar atır.
Mən, həmçinin Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı, ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə əsasən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı Yekun Sənəddə əks olunmuş Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin dəstəyinə görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, şərtsiz və tam çıxarılmasını birmənalı şəkildə tələb edir. Bu kontekstdə, Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin çağırışı onların Ermənistan tərəfindən həyata keçirilmiş məlum təcavüz aktı, işğal, etnik təmizləmə, qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına qarşı çıxış etməsində həmrəyliyin bariz nümunəsidir.
Əminik ki, bizim buradakı görüşümüz və onun nəticəsində qəbul olunacaq yekun sənəd Hərəkatın prinsip və məqsədlərinin gücləndirilməsinə xidmət edəcəkdir. Ümumi məsuliyyətimiz üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən sülh, təhlükəsizlik, ədalət və çiçəklənmə naminə Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının işini dəstəkləmək və irəli aparmaq üçün səylərini əsirgəməyəcəkdir.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the 17th Mid-Term Ministerial Meeting of the Non-Aligned Movement
30 May 2014 01:23
Algeria, May 29, 2014
Ministers, Excellences,
At the outset, I would like to thank the Government of the People’s Democratic Republic of Algeria for the warm hospitality extended to me and my delegation and congratulate Algeria for its successful hosting of this meeting.
I also want to express our deepest appreciation and thankfulness to the Islamic Republic of Iran for its able chairmanship of the Movement.
Being the second largest group of states after the United Nations, NAM is playing a crucial role in maintaining the international peace and security, and addressing a wide range of issues from regional security to social and economic development. The success of the decolonization movement and the emergence of a global social development agenda, are among the NAM's remarkable achievements that the Movement has accomplished.
On an alarming note, we see some indications for chronic failures of those entrusted with the maintenance of international peace and security. Neglect of universally accepted norms and principles of international law by some actors of international community represents a source of grave concern.
Against that background NAM emerges as the true defender of justice, and the rule of law in international relations. After all, international law is not a privilege, but a necessity.
Greater efforts are needed to ensure a unified approach and to address the major threats and challenges which continue to affect basic elements of the international order, undermine the national unity, territorial integrity and stability of States. The NAM, which comprises absolute majority of states of international community, firmly stands for international law, letter and spirit of the UN Charter. Its primary mission for ensuring justice is indispensable, particularly, in the cases when there are obvious threats to the right and freedom of sovereign nations.
To that end, Azerbaijan attaches a special importance to NAM’s principles and purposes. By carrying out independent foreign policy and not being a party to any military alliance, Azerbaijan makes consistent efforts to preserve international norms and principles and advance democratization, the respect for human rights and social justice on national and international level.
I would also like to extend our appreciation for the support that NAM member states expressed in the Final Document with regard to resolution of Armenia-Azerbaijan conflict based on the UN Security Council resolutions within the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of Azerbaijan. UN SC resolutions unequivocally demand immediate, unconditional and complete withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan. In this context, call by NAM member states is a clear example of solidarity in standing against notorious practices of aggression, occupation, ethnic cleansing and blunt violation of human rights of the refugees and IDPs by Armenia.
We are confident that our meeting here and the Final Document to be adopted at its conclusion will serve strengthening of the principles and purposes of the Movement. Azerbaijan will spare no effort to support and move forward the cause of the NAM for defending peace, security, justice and prosperity which is of great necessity our shared responsibility.