Mətbuat şərhi 04 may 2016
Qondarma rejimin tanınması ilə əlaqədar Ermənistanın müzakirəyə çıxaracağı qanun layihəsi ilə bağlı XİN-nin Mətbuat xidmətinin şərhləri
Kütləvi informasiya vasitələrinin məlumatına əsasən, Ermənistan Respublikasının hökuməti cari ilin 5 mayında keçiriləcək iclasında “Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin tanınması” adlandırılan qanun layihəsini nəzərdən keçirmək niyyətindədir.
Müzakirələrin nəticələrindən asılı olmayaraq, Ermənistan bu cür təxribatçı əməli ilə beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, 1993-cü ildə qəbul edilmiş BMT Təhlükəsizlik Şurasınn müvafiq qətnamələri, həmçinin digər beynəlxalq təşkilatların münaqişə ilə bağlı müvafiq sənəd və qərarlarını növbəti dəfə kobud şəkildə pozmuş olur. Məlum olduğu kimi, BMT Təhlükəsizlik Şurası öz qətnamələrində Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu birmənalı olaraq təsdiq edib və işğalçı qüvvələrin Azərbaycanın bütün işğal edilmiş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edib.
Mütəmadi olaraq təxribatçı əməllər həyata keçirməklə, o cümlədən atəşkəs rejimini pozmaqla, Ermənistan və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin təmas xətti və iki ölkənin sərhədi boyunca Azərbaycanın şəhər və kəndlərini atəşə tutmaqla Ermənistan vəziyyətin dondurulması və danışıqlar prosesində hər hansı irəliləyişin əldə edilməsinin qarşısının alınmasına nail olmaq məqsədi güdür.
Öz silahlı təxribatlarına sarsıdıcı cavab alan, Azərbaycanın hərbi sahədə artan gücünə tab gətirmək və status-kvonun saxlanmasını davam etdirmək qabiliyyətində olmadığını dərk edən Ermənistan rəhbərliyi öz məsuliyyətsiz hərəkətlərinin nəticələri haqqında düşünmədən vəziyyətin siyasi partlayışına və münaqişənin sülh yolu ilə həllinin pozulmasının hazırlığına başlayıb. Ermənistan tərəfi başa düşür ki, münaqişənin həlli prosesində işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi qaçılmazdır.
Bu cür addımlarla Ermənistan rəhbərliyi həm də özünün təcavüzkar və işğalçı siyasətinin aşkar uğursuzluğuna haqq qazandırmağa və öz daxili siyasi ambisiyaları naminə erməni cəmiyyətinin hərbi və ekstremist mövqe tutan ayrı-ayrı dairələrinin tələblərini təmin etməyə çalışır.
Əgər məhdud xudbin məqsədlər sağlam düşüncədən üstün olarsa və bu təxribat həyata keçirilərsə, bunun nəticələri ilə bağlı bütün məsuliyyət Ermənistan və onun rəhbərliyinin üzərinə düşəcəkdir.

Press release 04 May 2016
Comments by the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs about a draft law to be reviewed by Armenia on recognition of the so-called regime
According to the mass media reports, the government of the Republic of Armenia intends to review so-called draft law on “recognition of the independence of Nagorno Karabakh” at the meeting to be held on May 5.
Regardless of results of the discussions, Armenia with its such provocative action once again flagrantly violates the norms and principles of international law, the relevant resolutions adopted by the UN Security Council in 1993, as well as documents and decisions of other international organizations on the conflict. As it is well-known, the UN Security Council has unequivocally confirmed Nagorno Karabakh as an integral part of Azerbaijan and demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all seized lands of Azerbaijan.
By regularly perpetrating provocative acts, as well as violating ceasefire, firing at the cities and villages of Azerbaijan along the line of contact of armed forces of Armenia and Azerbaijan and the border of two countries, Armenia aims to freeze the situation and block any progress in the negotiations process.
Getting devastating response to its armed provocations, realizing its incapability to withstand the rising military power of Azerbaijan and continue to maintain the status-quo, the leadership of Armenia without paying due regard to its irresponsible actions lays ground for political explosion of the situation and derailing the process on pacific settlement of the conflict. Armenia realizes that the liberation of occupied territories of Azerbaijan is inevitable in the settlement process of the conflict.
By such acts, the leadership of Armenia also attempts to justify the obvious failure of its aggressive and annexationist policy and satisfy the demands of various military and extremist circles of Armenian society for the sake of its own internal political ambitions.
If narrow selfish goals prevail over the sober mind and this provocative act is perpetrated, Armenia and its leadership will bear the responsibility of its outcome.