Mətbuat xidmətinin Qoşulmama Hərəkatının Venesuelada keçirilmiş 17-ci Sammitinin Yekun Sənədinə dair açıqlaması
19 sentyabr 2016 21:10
Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının “İnkişaf naminə sülh, suverenlik və həmrəylik” devizi altında 13-18 sentyabr 2016-cı ildə Venesuela Bolivar Respublikasının Marqarita adasında keçirilmiş XVII Sammitinin Yekun sənədi qəbul olunub. Yekun sənədə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, Dövlət və Hökumət Başçılarının 18-ci Sammitinin 2019-cu ildə Azərbaycanda keçirilməsi və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 26-27 aprel 2016-cı ildə Bakıda keçirilmiş 7-ci Qlobal Forumu ilə əlaqədar bəndlər də daxildir.
Qoşulmama Hərəkatının Marqarita Yekun Sənədindən çıxarışlar:
- “Dövlət və Hökumət başçıları BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələrə (822, 853, 874, 884) baxmayaraq, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin hələ də həll olunmaması və beynəlxalq və regional sülh və təhlükəsizliyi təhdid altında qoymaqda davam etməsi ilə bağlı təəssüfünü ifadə etdilər. Onlar BMT Nizamnaməsində öz əksini tapmış gücdən istifadə etməmək prinsipinin əhəmiyyətini bir daha təsdiq etdilər və tərəfləri münaqişəni Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri əsasında həll etməyə çağırdılar”.
- “Dövlət və Hökumət başçıları Azərbaycan Respublikasının 2019-cu ildə Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin Dövlət və Hökumət başçılarının 18-ci Sammitinə ev sahibliyi etməklə bağlı təklifini alqışladılar. Bu təklif Qoşulmama Hərəkatının Avropa regionundan olan üzv dövlətləri tərəfindən təsdiq olundu və təsbit üçün 17-18 sentyabr 2016-cı ildə Venesuela Bolivar Respublikasının Marqarita adasında keçirilən 17-ci Qoşulmama Hərəkatı Sammitinə təqdim edildi”.
- “Dövlət və Hökumət başçıları BMT Sivilizasiyalar Alyansının 26-27 aprel 2016-cı ildə Bakıda keçirilmiş 7-ci Qlobal Forumunu və bu Qlobal Forumda BMT-nin üzv dövlətləri, beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarının fəal iştirakını alqışladılar”.

Press release 19 September 2016 21:10
The Final Document of the 17th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement held in the Island of Margarita, Bolivarian Republic of Venezuela on 13 - 18 September 2016 was adopted. The Final Document also includes the paragraphs related with the Armenia-Azerbaijan conflict, hosting the 18th Summit of the Heads of State or Government of the Non-Aligned Movement by Azerbaijan in 2019, and the Seventh Global Forum of the UNAOC held on 26-27 April 2016 in Baku.
Extract from the NAM Margarita Final Document:
- The Heads of State or Government expressed their regret that in spite of the United Nations Security Council resolutions (S/RES/822, S/RES/853, S/RES/874,S/RES/884) the conflict between Armenia and Azerbaijan remains unresolved and continues to endanger international and regional peace and security. They reaffirmed the importance of the principle of non-use of force enshrined in the Charter of the United Nations, and encouraged the parties to continue to seek a negotiated settlement of the conflict within the territorial integrity, sovereignty and the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan;
- The Heads of State or Government welcomed the offer of the Republic of Azerbaijan to host the XVIII Summit of the Heads of State or Government of the Non-Aligned Movement in 2019, as endorsed by the NAM Member States from the European Region, and recommended it for endorsement to the XVII NAM Summit to be held in Margarita Island, the Bolivarian Republic of Venezuela on 17-18 September 2016;
- The Heads of State or Government… welcomed the Seventh Global Forum of the UNAOC held on 26-27 April 2016 in Baku, Azerbaijan and active participation of UN member states, international organizations and civil society in the Global Forum.