No:617/23, Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Avropa İttifaqı Şurasının Brüssel toplantısı çərçivəsində iddialarına dair şərh
28 oktyabr 2023 17:06
27 oktyabr tarixində Fransa prezidenti Emmanuel Makronun Avropa İttifaqı Şurasının Brüsseldə keçirilmiş iclası çərçivəsində Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi əsassız və qərəzli iddialarını qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Onilliklər ərzində vasitəçi olarkən Azərbaycanın 20%-ə yaxın ərazisinin Ermənistan tərəfindən işğalına göz yuman və ərazilərimizdə separatizmi təşviq edən Fransanın Azərbaycan tərəfini Ermənistanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə təhdid yaratmaqda ittiham etməsi gülünc və qəbuledilməzdir. Fransa heç vaxt uğurlu vasitəçilik səyləri aparmayıb və onun keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə vasitəçiliyi Minsk Qrupu ilə birlikdə başa çatıb.
Eynilə, beynəlxalq öhdəliklərə, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinə uyğun olaraq Azərbaycanın dəfələrlə Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxarılmasına, qondarma erməni rejiminin ləğvinə dair çağırışlarına baxmayaraq, Fransa tərəfi Ermənistanı beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun hərəkət etməyə təşviq etmək üçün heç bir iş görməyib.
Fransa Ermənistana yalan vədlər vermək əvəzinə, Ermənistana düzgün istiqamət versəydi Azərbaycana qarşı olan təhdidi güc yolu ilə həll etməyə ehtiyac olmazdı və məsələ sülh yolu ilə həll olunardı. Məhz Fransanın iştirak etdiyi vasitəçilik səylərinin nəticə verməməsi və Ermənistanın işğalçı siyasətinin qarşısının alınmaması Azərbaycanı öz torpaqlarını hərbi yolla azad etməyə sövq edib.
Bu xüsusda, Fransanın mövqeyi onun keçmiş müstəmləkə bölgələrindəki mövcud vəziyyətdən dərs almaqdan imtina etdiyini nümayiş etdirir. Bunun əksinə, Fransa inadkarcasına Afrika və digər regionlardakı uğursuzluqlarını bölgəmizə əvvəlcədən uğursuzluğa məhkum olmuş müdaxiləsi ilə kompensasiya etməyə çalışır. Əgər Fransa keçmiş müstəmləkələrindəki kövrək mövcudluğundan irəli gələn məsələləri daha az ağrısız həll etmək istəsə, Azərbaycan bu istiqamətdə vasitəçilik xidmətlərini təqdim edə bilər.
Fransa bölgəmizdə sülh və sabitliyə mane olan təcavüzkar Ermənistanı dəstəkləmək və silahlandırmaq məqsədi daşıyan məkrli siyasətinə son qoymalıdır.

No:617/23, Commentary on the allegations by French President Emmanuel Macron in the scope of the European Council meeting in Brussels
28 October 2023 17:06
We strongly condemn and reject the baseless and biased anti-Azerbaijani allegations of French President Emmanuel Macron voiced on October 27 in the scope of the European Council meeting in Brussels.
It is ludicrous and unacceptable that France, while being a mediator for decades, has turned a blind eye to the occupation of about 20% of the territory of Azerbaijan by Armenia and encouraged separatism in our territories, accuses our country for threatening Armenia’s territorial integrity and sovereignty. France has never led a successful mediation effort, and his mediatorship for the resolution of the former Armenia-Azerbaijan conflict has ended together with the Minsk Group.
Similarly, despite Azerbaijan’s repeated call for withdrawal of the Armenian armed forces, as well as abolishment of Armenian puppet regime in line with international obligations, including within four UN Security Council resolutions, French side has done nothing to urge Armenia to act in line with norms and principles of international law.
If France directed Armenia on the right path instead of making false promises, there would be no need to resolve the threat against Azerbaijan by force, and the issue would have been solved peacefully. It was the mediation efforts involving France failing to yield results and the failure to prevent Armenia's aggressive policy that led Azerbaijan to liberate its lands militarily.
In this context, the stance of France demonstrates that it refuses to learn from the current situation in its former colonial regions. Instead, France relentlessly tries to compensate its failures in Africa and other regions with its doomed to failure intervention in our region. If France wants to resolve its fragile involvement in its former colonies less painlessly, Azerbaijan can present its mediation services in this direction.
France must put an end to its insidious policy aimed at supporting and arming aggressive Armenia in our region, hindering peace and stability.