No:610/23, Nazir Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
24 oktyabr 2023 21:40
24 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı nazirlər Azərbaycanla Rusiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesinin perspektivləri, bölgədəki cari vəziyyət, “3+3” regional platformasının Tehranda keçirilmiş nazirlər iclasının nəticələri, Xəzəryanı ölkələrin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının cari ilin dekabr ayında Moskvada keçirilməsi nəzərdə tutulan iclasının gündəliyində duran məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Telefon danışığı zamanı, Azərbaycan və Ermənistan arasında davamlı sülhün bərqərar edilməsi istiqamətində real şansların olduğu, bölgədə yaranmış tarixi imkanın əldən verilməməsinin vacibliyi vurğulanıb.

No:610/23, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov
24 October 2023 21:40
On 24 October, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
During the telephone conversation, the Ministers exchanged views on the bilateral and multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Russia, prospects for the Azerbaijan-Armenia peace process, the current situation in the region, the outcomes of the ministerial meeting of the “3+3” regional platform held in Tehran, and issues on the agenda of the meeting of the Council of Foreign Ministers of the Caspian littoral states, scheduled to be held in Moscow in December of the current year.
During the telephone conversation, it was emphasized that there are real chances for establishing lasting peace between Azerbaijan and Armenia, and that it is important not to miss the historic opportunity that has emerged in the region.