No:597/23, Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın Avropa Parlamentində çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
17 oktyabr 2023 19:40
17 oktyabr 2023-cü il tarixində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Avropa Parlamentinin sessiyası zamanı səsləndirdiyi bəyanat, növbəti dəfə bu ölkənin Azərbaycana qarşı təcavüzkar ritorika və ittihamları davam etdirərək sülh sazişi ilə bağlı perspektivləri daha da sarsıtmaqda qərarlı olduğunu nümayiş etdirdi.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı iddialarından əl çəkmədiyi bir vaxtda özünü sülhsevər, demokratik, beynəlxalq hüquqa hörmət edən ölkə kimi təqdim edən Ermənistandan bu cür iddiaları eşitmək təhqiramizdir.
30 ilə yaxın müddət ərzində bir milyona qədər azərbaycanlının fundamental hüquqlarını pozan, azərbaycanlılara qarşı soyqırımı və kütləvi qırğınlar törətmiş bir ölkə olan Ermənistanın Azərbaycanı könüllü olaraq Ermənistana getmiş yerli ermənilərin etnik təmizləməsində ittiham etməsi əsassız olmaqla yanaşı, regiona səfər edən, eləcə də Ermənistanda aktiv fəaliyyət göstərən BMT-nin ixtisaslaşmış qurumlarının nümayəndələrinin hesabat və bəyanatları ilə açıq şəkildə ziddiyyət təşkil edir. Bu, həmçinin 21 sentyabr tarixində Ermənistan ictimaiyyətinə müraciətində Qarabağ bölgəsindəki erməni sakinlərin təhdidlərlə üzləşmədiyini bildirən Ermənistan baş nazirinin bəyanatlarının bir-biri ilə nə qədər uyğunsuz olduğunu nümayiş etdirir. Eyni zamanda, Ermənistanın tarixin və faktların açıq şəkildə saxtalaşdırılmasında nə qədər məşhur olduğu diqqətə alındıqda, sözügedən ölkənin baş nazirinin bu cür ziddiyyətli açıqlamalarını eşitmək təəccüb doğurmur.
Qranada görüşünün yekun sənədindəki müstəqillik, suverenlik, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığı, güc tətbiq edilməməsi və güc təhdidindən imtina prinsiplərinə istinad edən baş nazir Nikol Paşinyan, Ermənistanın bu prinsipləri baş nazirin hakimiyyətdə olduğu 5 il də daxil olmaqla 30 ildən artıq müddətdə pozmasına baxmayaraq, 44 günlük müharibədən dərhal sonra məhz Azərbaycanın Ermənistana 5 baza prinsipi təqdim etdiyini unudur.
Laçın yolunun guya eksterritoriallığı ilə bağlı baş nazirin iddialarına gəldikdə isə, Ermənistanın məkrli addımlarının qarşısını almaq üçün sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsini təsis etməklə hərəkətin təhlükəsizliyini təmin etmək öhdəliyini yerinə yetirən Azərbaycandan fərqli olaraq, Ermənistanın hər vəchlə baş nazirin də birgə imzaladığı Üçtərəfli Bəyanata zidd olaraq, bu yoldan sui-istifadə etdiyini xatırlatmaq lazımdır. Azərbaycan öz ərazisindəki bütün yollar üzərində suverenliyə malik olduğu və bunun əksini sübut etmək cəhdlərinin əsassızlığı qeyd edilməlidir.
Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycana qarşı təcavüz törətdiyiniərazilərimizi işğal etdiyini diqqətə alındıqda, Ermənistan baş nazirinin ərazi bütövlüyünə və delimitasiyaya hörməti kvadrat kilometrlə ölçməyə çağırış etməsi ciddi deyil. Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan heç vaxt başqa ölkələrin ərazisinə iddia etməyib.
Ermənistanın Azərbaycan və Türkiyəni blokadada ittiham etməsinin reallıqla heç bir əlaqəsi yoxdur. Ermənistanın hərbi təcavüz və ərazi iddiaları səbəbindən regional layihələrdən təcrid olunması hər kəsə yaxşı məlumdur. Üstəlik, görünür ki, Ermənistan Azərbaycanın öz ərazilərini azad etməsindən sonra da buna son qoymaq niyyətində deyil. Ermənistan tərəfi vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hər iki istiqamətdə maneəsiz hərəkətini təşkil etmək, eyni zamanda bu istiqamətdə təhlükəsizliyi təmin etmək öhdəliyinin mövcud olduğunu yaxşı bilir. Ermənistanın, həmçinin Azərbaycanın qərb bölgələrini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirən yeni nəqliyyat kommunikasiyalarının tikintisini təmin etməklə bağlı öhdəliyi mövcuddur. Təəssüf ki, bu ölkə belə bir fürsəti növbəti dəfə əldən verir. İran İslam Respublikasının ərazisi üzərindən Azərbaycanı Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirəcək avtomobil və dəmir yollarının tikintisi haqqında Sazişin imzalanması bir daha Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanın alternativ marşrutlardan istifadə etməklə regionda nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafına daim müsbət töhfə verdiyini göstərir.
Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması, Azərbaycanın Qarabağ regionunda qondarma erməni rejiminin və qanunsuz silahlı qüvvələrin yaratdığı təhlükəni aradan qaldırdıqdan sonra Cənubi Qafqaz regionunun sülh və əməkdaşlıq məkanına çevrilməsi üçün tarixi imkanların yarandığı bir dövrdə, Ermənistan baş nazirinin davam edən aqressiv ritorikası sülh perspektivlərinə xələl gətirir.

No:597/23, Commentary on allegations made by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during his statement at the European Parliament
On October 17, 2023, the statement by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during the session at the European Parliament on another occasion has demonstrated that Armenia is determined to further undermine the prospects of peace agreement, while continuing aggressive rhetoric and allegations against Azerbaijan.
It is derogatory to hear such allegations from Armenia, which claims to be as a peace-loving democratic country respecting international law, when itself not giving up its claims against territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
Accusations against Azerbaijan by Armenia, a country that for almost 30 years has violated the fundamental rights of up to one million Azerbaijanis, committed acts of genocide, and mass killings against Azerbaijanis, on “ethnic cleansing” of local Armenians voluntarily relocated to Armenia is unfounded and is in clear contradiction with the reports and statements of the UN agencies both visited the region and active in Armenia. This also demonstrates how Prime Minister of Armenia is inconsistent with his statements, when he himself declared on September 21st during his address to the Armenian population that the Armenians in Garabagh region do not face threats. At the same time, it is not surprising to hear such contradictory statements by the Prime Minister of Armenia bearing in mind a reputation of this country in blunt falsification of history and facts.
While referring to the principles of independence, sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, non-use of force and non-threat of force in the document at the Granada meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan forgets that it was Azerbaijan who presented 5 basic principles to Armenia immediately after the 44-day war, despite Armenia has violated these principles for more than 30 years, including 5 years of his term.
With regard to claims by the Prime Minister about so-called “extraterritoriality” of the Lachin road, it should be recalled that Armenia by all means misused this road in contrary to the Trilateral Statement co-signed by Prime Minister, unlike Azerbaijan which fulfilled its obligations in guaranteeing the security of movement that further were ensured when Azerbaijan has established a border checkpoint to prevent malign acts by Armenia. It should be noted that Azerbaijan has a sovereignty over all the roads in its territory and efforts to prove otherwise are groundless.
While Armenia itself has committed an aggression and occupied Azerbaijan’s territories for almost 30 years, call on by Armenian Prime Minister about measuring respect for territorial integrity and delimitation by square kilometer is not serious. Unlike Armenia, Azerbaijan has never had claims over territories of other countries.
Armenia’s accusations of Azerbaijan and Türkiye in blockade has nothing to do with reality. Armenia’s self-isolation from regional projects due to military aggression and territorial claims is well-known. Moreover, seems that Armenia is not willing to avert this even following Azerbaijan’s liberation of its territories. Armenia is well-aware that it has an obligation for organizing unhindered movement of citizens, vehicles and cargo in both directions, while guaranteeing security in this direction. Armenia has also an obligation to ensure the construction of new transport communications connecting the western regions of Azerbaijan with Nakhchivan Autonomous Republic. Unfortunately, on another occasion this country is missing the opportunity. The agreement on the construction of a road and railway, which will connect Azerbaijan to the Nakhchivan Autonomous Republic through the territory of the Islamic Republic of Iran, once again shows that, unlike Armenia, Azerbaijan is constantly making a positive contribution to the development of transport corridors in the region using alternative routes.
While historical opportunities emerged for the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, and the transformation of the South Caucasus region into a place of peace and cooperation following Azerbaijan has eliminated the threat emanating from Armenian puppet regime and illegal armed forces in Garabagh region, continuing aggressive rhetoric by the Prime Minister of Armenia undermines the peace prospects.