No:584/23, Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonanın Fransa Senatında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
11 oktyabr tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonanın Fransa Senatında çıxışı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi əsassız iddiaları qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik.
Fransa nazirinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsini heç bir güc tətbiq edilmədən, könüllü şəkildə tərk edən ermənilərin Ermənistanda yerləşməsinin guya Azərbaycan tərəfindən planlaşdırıldığı iddiasını səsləndirməsi Fransanın beynəlxalq təşkilatların rəyinin, hətta Ermənistan baş nazirinin 21 sentyabr tarixli bəyanatının əksinə, öz məkrli və xəyalpərəst siyasətlərini davam etdirmək marağından çıxış etdiyini göstərir.
Öz qanlı müstəmləkəçiliyi və vasitəçiliyi dönəmində işğalçı tərəf olan Ermənistanı dəstəkləyən Fransanın indi ədalətdən və beynəlxalq hüquqdan danışması qəbuledilməzdir.
Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad edilməsini, işğalçı qüvvələrin qeyd-şərtsiz, tam və dərhal çıxmasını, məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinin 27 il ərzində icrasını təmin etmək istiqamətində heç bir addım atmayan Fransanın indi Azərbaycana qarşı qərnamə qəbuluna çağırış etməsi riyakarlıq nümunəsidir.
44 günlük Vətən müharibsindən sonra son üç il ərzində Fransa tərəfi əsassız BMT Təhlükəsizlik Şurası təşəbbüsləri ilə çıxış etmək əvəzinə qanunsuz fəaliyyətə son qoyulması və erməni silahlı qüvvələrin ərazilərimizdən çıxarılması məqsədilə Ermənistana düzgün istiqamət versəydi, bu, bölgədə sülh və təhlükəsizliyə əsl töhfə olardı.
Fransa tərəfinə bir daha xatırladırıq ki, Azərbaycanla təhdid və təzyiq dili ilə danışmaq heç bir nəticə verə bilməz və bu kimi destruktiv əməllərə dərhal son qoyulmalıdır.

No:584/23, Commentary on the allegations made by Catherine Colonna, Minister of Europe and Foreign Affairs of France during her speech at the French Senate
11 October 2023 22:27
We strongly condemn and reject the unfounded allegations against Azerbaijan made by Catherine Colonna, Minister of Europe and Foreign Affairs of France during her speech at the French Senate on October 11.
Contrary to the reports of international organizations and also the statement of the Prime Minister of Armenia dated September 21, French Minister’s claims that the settlement of Armenians, who were voluntarily relocated from the Karabakh region of Azerbaijan without facing any force, was allegedly planned by Azerbaijan, demonstrates that France is interested in continuing its insidious and imaginary policy.
France’s narrative about justice and international law is unacceptable, taking into account its support to occupant Armenia both during its bloody colonial and mediation period.
Call for the adoption of a resolution against Azerbaijan by France, which has not taken any steps to ensure the implementation of four UN Security Council resolutions that demanded the liberation of the territories of Azerbaijan from occupation, the unconditional, complete and immediate withdrawal of the occupying forces, and the return of IDPs to their homes for almost 27 years, is an example of hypocrisy.
If France would have guided Armenia in the right direction to stop illegal activities and withdraw the Armenian armed forces from our territories for the last three years after the 44-day Patriotic War, instead of coming up with unfounded UN Security Council initiatives, this would be a real contribution to peace and security in the region.
We remind France once again that speaking with Azerbaijan in the language of threat and pressure cannot give any result, and such destructive actions must be stopped immediately.
All steps against the sovereignty and territorial integrity of our country will be resolutely prevented.