Mətbuat şərhi 06 oktyabr 2023 18:37
6 oktyabr 2023-cü il tarixində ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Şimali Makedoniyanın xarici işlər naziri Bujar Osmani tərəfindən verilmiş və Azərbaycana qarşı qərəzli ittihamlarla dolu bəyanatı şiddətlə qınayır və rədd edirik.
Bu bəyanat, ATƏT sədrliyinin mandatına, o cümlədən ATƏT Nazirlər Şurasının Porto iclasının 8 nömrəli Qərarına uyğun olaraq, sədrlik fəaliyyətinin ATƏT-in bütün üzv dövlətləri tərəfindən razılaşdırılmış mövqelərə zidd olmamasının təmin edilməsinə dair tapşırığa açıq şəkildə ziddir.
ATƏT-in Ermənistan tərəfindən bu Təşkilatın prinsip və öhdəliklərinin ciddi şəkildə pozulmasına on illərlə davam edən qəbuledilməz etinasızlığı fonunda, birtərəfli və qərəzli fikirlərə əsaslanan bu mövqe ağlabatan hesab oluna bilməz. ATƏT-in, onun Sədrliyinin və digər strukturlarının bu kimi məqsədlər üçün sui-istifadəsi eyni zamanda bu Təşkilatın hazırda üzləşdiyi problemlərin həlli yollarının tapılması səylərinə xələl gətirir.
ATƏT-ə, uzun illərdir Ermənistanın və bir sıra vasitəçi olmağa cəhd göstərən iştirakçı dövlətlərin destruktiv mövqeyi səbəbindən uğursuzluğa düçar olan həll yolunun bir parçası olmaq üçün şansının mövcudluğunu xatırlatmaq istərdik.
Azərbaycanın ATƏT-in mövcud öhdəliklərinə uyğun olaraq ardıcıl çağırışlar etməsinə baxmayaraq, onilliklər ərzində bu Təşkilatın ölkəmizin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün bərpasını və yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkünün öz evlərinə qayıtmaq hüququnu təmin etmək üçün öz mandatını yerinə yetirməsinə maneə törədilib. Münaqişədən sonrakı bərpa və quruculuq səylərində, o cümlədən minalardan təmizlənmə proseslərində müsbət rol oynamasına dair ATƏT-ə ünvanlanmış çağırışlarımıza da məhəl qoyulmayıb.
ATƏT-in son üç onillikdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli və Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğalının nəticələrinin aradan qaldırılması üçün yaradılmış strukturlarından səmərəli istifadədə uğursuzluğa düçar olmasını nəzərə alaraq, bu Təşkilatın fəaliyyətdə olan sədrinin müstəqil beynəlxalq müşahidə missiyasına istinadları anlaşılan deyil.
Helsinki Yekun Aktında təsbit olunmuş güc tətbiq edilməməsi prinsipi də daxil olmaqla, bütün prinsiplərin birbaşa olaraq Ermənistan tərəfindən pozulduğunu, habelə BMT Nizamnaməsi və beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində həm diplomatik, həm də hərbi baxımdan öz ərazilərinin işğalına son qoymağın hər zaman Azərbaycanın legitim hüququ olduğunu da bir daha xatırlatmaq istərdik.
Bundan əlavə, milli azlıqlara mənsub şəxslərin hüquq və azadlıqlarının qorunması ilə bağlı istənilən mexanizmin, bu şəxslərdən dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünü pozmaq üçün alət kimi istifadəsini qadağan etdiyini də xatırlatmaq istərdik. Bu baxımdan, biz bütün tərəfləri bu öhdəliyə ciddi riayət etməyə və Azərbaycanın daxili işlərinə müdaxilə etmək cəhdlərindən çəkinməyə çağırırıq.
Azərbaycan öz Konstitusiyasına və müvafiq beynəlxalq öhdəliklərinə uyğun olaraq, regionda sülh və Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin bərabərhüquqlu vətəndaş kimi reinteqrasiyasına nail olmaq əzmində olduğunu bir daha təsdiqləyir.

No:571/23, Commentary on the statement issued by the OSCE Chairman-in-Office on the latest situation in the region
06 October 2023 18:37
We condemn and reject the statement of October 6, 2023, on behalf of the OSCE Chairperson-in-Office, Minister of Foreign Affairs of North Macedonia Bujar Osmani with regard to allegations against Azerbaijan.
This statement is in clear violation of the mandate of the Chairmanship including under the OSCE’s Porto Ministerial Council Decision No. 8, where the Chairpersonship is tasked to ensure that its actions are not inconsistent with the positions agreed by all the OSCE Participating States.
Against the background of Organization’s decades-long unacceptable negligence to the serious violations of its principles and commitments by Armenia, such a position based on one-side and biased narrative cannot be considered credible. Exploitation of the OSCE, its Chairmanship and other executive structures for this purpose, is also detrimental for efforts for finding solutions to problems that the OSCE as an organization currently faces.
Azerbaijan reminds that the OSCE had a chance to be part of the solution in our region for many years, which it failed to deliver because of the destructive position of Armenia and conciliatory stance by certain involved players.
Despite consistent calls of Azerbaijan in line with existing set of OSCE commitments, the Organization has for decades been prevented to deliver its mandate on ensuring that Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity is restored, and the rights of hundreds of thousands of Azerbaijani internally displaced persons to return to their homes. Our appeals for the OSCE to play a positive role in the post-conflict rehabilitation and reconstruction efforts, including de-mining have been ignored, as well.
References by the OSCE CiO on so-called independent international observation mission are peculiar, given the failure by this Organization over the past almost three decades to effectively utilize its own structures established to resolve the Armenia-Azerbaijan conflict and to remove the consequences of Armenia’s occupation of the territories of Azerbaijan.
We would also like to remind that all the principles, including non-use of force principle as enshrined in the Helsinki Final Act were directly violated by Armenia and it was always a legitimate right of Azerbaijan within the scope of the UN Charter and norms and principles of international law to end the occupation of its territories both diplomatically and militarily.
Moreover, we cannot but remind that any mechanisms related to the protection of rights and freedoms of persons belonging to national minorities strictly prohibit the instrumentalization of national minorities for undermining the sovereignty and territorial integrity of states. Therefore, we strongly call all sides to strictly abide by this obligation and refrain from any attempt for interfering with internal affairs of Azerbaijan.
Azerbaijan once again reaffirms its determination for peace in the region and reintegration of the Armenian residents of its Garabagh region as equal citizens in line with its Constitution and relevant international commitments.