No:563/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa Komissiyasının Şərq Qonşuluğu və İnstitusional Quruculuq üzrə direktoru Lourens Mereditin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
07 dekabr 2022 12:47
7 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa Komissiyasının Qonşuluq və Genişlənmə Danışıqları üzrə Baş Direktorluğunda Şərq Qonşuluğu və İnstitusional Quruculuq üzrə direktor Lourens Mereditin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı (Aİ) arasında müxtəlif sahələr, xüsusilə iqtisadi, enerji, investisiya, nəqliyyat və s. sahələrdə mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, həmçinin regional vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, Aİ ilə əsas əməkdaşlıq istiqamətlərindən biri olan enerji təhlükəsizliyi sahəsindən bəhs edərək bu istiqamətdə Azərbaycan və Aİ arasında 18 iyul 2022-ci il tarixində Anlaşma Memorandumunun imzalanmasının Aİ-yə qaz ixracının artırılması ilə yanaşı, alternativ enerji mənbələrinin inkişafı məqsədilə əməkdaşlıq baxımından vacibliyini vurğulayıb. Nəqliyyat dəhlizləri sahəsində səylərin artırılması istiqamətində fəaliyyətimizin nəticəsi kimi Azərbaycandan keçən yüklərin həcmində artımın müşahidə edilməsinin müsbət hal olduğu bildirilib. İnvestisiyaların təşviqinə əhəmiyyət verən ölkələrdən biri kimi Azərbaycanın xüsusilə “nou-hau” fəaliyyətində sərmaye qoyuluşunu təşviq etdiyi bildirilib. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə yatırımların edilməsi ilə bağlı Aİ-nin maraq göstərməsi məmnunluqla qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, Ermənistanın görülən işlərə hədə törədən təxribatları, habelə mina təhlükəsi barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb. Bu xüsusda, Ermənistanın 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməməsinin regionda sülh, təhlükəsizlik və inkişafa əsas təhdid olduğu diqqətə çatdırılıb.
Lourens Meredit 18 iyul 2022-ci il tarixində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun Azərbaycan və Aİ arasında münasibətlərin inkişafında görülən işlərin nəticəsi kimi mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib. Orta Dəhlizin həyata keçirilməsində irəli sürdüyü təşəbbüs və göstərdiyi fəallığın Azərbaycanı nəqliyyat və tranzit  sahəsində mühüm tərəfdaşlardan birinə çevirdiyi qeyd olunub. Lourens Meredit, həmçinin bölgələrdə iqtisadi inkişaf, orta və kiçik sahibkarlıq, alternativ enerji, nəqliyyat və rəqəmsal inkişaf sahələrinə sərmaye qoyuluşunun Aİ üçün prioritet olduğunu vurğulayıb. Bu xüsusda, Azərbaycanın sözügedən sahələrdə yenilik və innovasiyaları dəstəkləyən baxışının təqdirəlayiq olduğu bildirilib. Lourens Meredit ciddi hədə törədən mina təhlükəsinin aradan qaldırılması üçün əməkdaşlıq və həmrəyliyin vacibliyini qeyd edib.

No:563/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the delegation led by Lawrence Meredith, Director for the Eastern Neighborhood and Institution Building of the European Commission
On December 7, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received a delegation led by Lawrence Meredith, Director for the Eastern Neighborhood and Institution Building at the Directorate-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission.
At the meeting, an exchange of views on the current cooperation agenda between Azerbaijan and the European Union (EU) in various fields, especially in economic, energy, investment, transport and other fields, as well as the regional situation, took place.
Speaking about the field of energy security, which is one of the main areas of cooperation with the EU, Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of signing a Memorandum of Understanding between Azerbaijan and the EU on July 18, 2022 in terms of cooperation to increase gas exports to the EU, as well as the development of alternative energy sources. It was noted that a positive result of our activities to increase efforts in the field of transport corridors is the increase in the volume of goods passing through Azerbaijan. It was stated that Azerbaijan, as one of the countries that pays attention to the promotion of investments, promotes investment especially in "know-how" activities. It was noted with satisfaction that the EU shows interest in making investments in the rehabilitation and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the opposite side in detail about the current situation in the region during the post-conflict period, the large-scale rehabilitation and reconstruction works carried out in the liberated territories, the provocations of Armenia that threaten the work done, as well as the threat of landmines. In this regard, it was brought to attention that Armenia's failure to fulfill its obligations arising from the Trilateral Statement dated November 10, 2020 is the main threat to peace, security and development in the region.
Lawrence Meredith said that the Memorandum of Understanding signed on July 18, 2022 is of great importance as a result of the work done to develop relations between Azerbaijan and the EU. It was noted that the initiative and activity shown in the implementation of the Middle Corridor made Azerbaijan one of the important partners in the field of transport and transit. Lawrence Meredith also emphasized that investing in the areas of economic development, medium and small entrepreneurship, alternative energy, transport and digital development in the regions is a priority for the EU. In this regard, it was stated that Azerbaijan's view supporting innovations in the mentioned fields is commendable. Lawrence Meredith emphasized the importance of cooperation and solidarity to eliminate the serious threat of landmines.