No:558/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Yaponiyanın xarici əlaqələr üzrə dövlət naziri Şunsuke Takei ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2022 17:25
2 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Nazirlər Şurasının 29-cu iclası çərçivəsində Yaponiyanın xarici əlaqələr üzrə dövlət naziri Şunsuke Takei ilə görüşüb.
Görüşdə bu il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinin qeyd olunduğu, coğrafi olaraq bir-birindən uzaqda yerləşməsinə baxmayaraq, Yaponiya ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı hörmət və etimad əsasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğu vurğulanıb.
Görüşdə siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin, habelə qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti qeyd olunub. İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə, habelə çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb. Bu xüsusda, alternativ enerji mənbələrindən istifadənin potensialının artırılması, iri investorlar üçün münasib olan Ələt Azad İqtisadi Zonasına sərmayə qoyuluşu istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarından bəhs edilib. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə Yaponiya şirkətlərinin quruculuq prosesində iştirakı təşviq olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmkarına bölgədə mövcud cari vəziyyət, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi, Azərbaycan ərazilərinin 30 ilə yaxın davam edən işğalının nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində ölkəmiz tərəfindən atılan əməli addımlar barədə məlumat verib. Nazir, eyni zamanda ərazilərimizdə mövcud mina təhlükəsi, bunun yaratdığı ciddi humanitar fəsadlardan söz açıb.
Görüşdə tərəflər, Yaponiyanın 2023-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasına üzvlüyü çərçivəsində mümkün əməkdaşlıq, həmçinin qlobal və regional aktual mövzular və təhdidlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb.

No:558/22, Press information on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Shunsuke Takei, State Minister for Foreign Affairs of Japan
On December 2, Minister Jeyhun Bayramov met with Shunsuke Takei, the State Minister for Foreign Affairs of Japan within the framework of the 29th meeting of the OSCE Ministerial Council.
The sides emphasized that this year marks the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Japan, and despite the geographical distance, Azerbaijan and Japan managed to establish cooperation based on mutual respect and trust.
Ministers outlined the importance of political consultations and mutual visits and addressed prospects for expanding collaboration in the political, economic, humanitarian, and other fields, as well as on multilateral platforms. In this regard, opportunities for cooperation to increase the renewable energy potential and investing in Alat Free Economic Zone suitable for top investors were discussed. During the meeting, the participation of Japanese companies in the reconstruction process in the liberated territories was encouraged.
Minister Jeyhun Bayramov informed his colleague about the current regional situation, the normalization process between Azerbaijan and Armenia, and the practical steps taken by Azerbaijan to eliminate the consequences of the nearly 30-year occupation of territories of Azerbaijan. Minister also talked about the existing landmine threat in the territories of Azerbaijan and its serious humanitarian consequences.
The officials also exchanged views on possible cooperation within Japan's membership in the UN Security Council in 2023, as well as on global and regional topical issues and threats.