No:557/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ATƏT Parlament Assambleyasının (PA) prezidenti Marqarita Sederfelt ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2022 15:35
2 dekabr 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Lodz şəhərində ATƏT Nazirlər Şurasının 29-cu iclasında iştirakı çərçivəsində ATƏT Parlament Assambleyasının (PA) prezidenti Marqarita Sederfelt ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və ATƏT PA arasında əlaqələrin inkişaf perspektivləri, ATƏT PA gündəliyində duran məsələlər, habelə regionda baş verən ən son proseslər, ATƏT PA-nın Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinə mümkün töhfələri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ATƏT PA prezidentinə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidləri, habelə Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə məlumat verib.
O, Ermənistanın təxribatlarına və prosesləri ləngitmək siyasətinə baxmayaraq, bölgədə sülh və sabitliyin təmin edilməsi üçün bütün vacib istiqamətlər üzrə, o cümlədən gələcək sülh müqaviləsinin imzalanması, sərhədlərin delimitasiyası, bütün kommunikasiyaların açılışı və digər məsələlərdə Azərbaycanın səylərini davam etdirəcəyini bildirib.
Marqareta Sederfelt ATƏT PA-nın Azərbaycanla əməkdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini qeyd edib, həmçinin regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasının vacibliyini vurğulayıb və bu xüsusda ATƏT PA-nın sülh prosesini dəstəkləmək üçün parlamentlərarası dialoqu təşviq etməyə hazır olduğunu ifadə edib.

No: 557/22 Press Release on the Meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with President of the OSCE Parliamentary Assembly (PA) Margareta Cederfelt
02 December 2022 15:35
On 2 December 2022, within the framework of his participation in the 29th Meeting of the OSCE Ministerial Council in the city of Łódź, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with President of the OSCE Parliamentary Assembly (PA) Margareta Cederfelt.
At the meeting, an exchange of views was held on the prospects for the development of relations between Azerbaijan and the OSCE PA, issues on the agenda of the OSCE PA, as well as the latest developments in the region and the possible contributions of the OSCE PA to the Azerbaijan-Armenia normalization process.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the President of the OSCE PA on the current situation in the region, including the restoration and reconstruction works being carried out in the liberated territories, the threat of mines, as well as the steps taken by Azerbaijan towards the normalization of relations with Armenia.
He noted that, despite Armenia's provocations and its policy of delaying the processes, Azerbaijan would continue its efforts on all key fronts to ensure peace and stability in the region, including the signing of a future peace treaty, the delimitation of borders, the opening of all communications, and other issues.
Margareta Cederfelt noted that the OSCE PA attaches great importance to cooperation with Azerbaijan, and also emphasized the importance of ensuring peace and security in the region, expressing the OSCE PA's readiness to promote interparliamentary dialogue in this regard in support of the peace process.