No:554/23, Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatına dair şərh
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin 27 sentyabr tarixli, 44 günlük Vətən müharibəsi, habelə müharibədən sonra görülən tədbirlər barədə beynəlxalq ictimaiyyəti yanlış yönləndirən bəyanatını qətiyyətlə pisləyirik.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi bu bəyanatı ilə Azərbaycan ərazilərinin 30 ildən artıq hərbi təcavüzünə və işğalına, Azərbaycana qarşı törədilmiş kütləvi qırğınlara və insanlığa qarşı cinayətlərə görə məsuliyyətini açıq şəkildə inkar edərək saxta fikirlər yaymaqda davam edir.
Azərbaycanın Ermənistanın işğalına və təcavüzünə qarşı apardığı müharibə hər zaman ədalətli olub və bu ilin sentyabrında Azərbaycanın antiterror tədbirləri beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsiplərinə açıq şəkildə zidd olaraq Azərbaycanda yerləşdirilmiş qeyri-qanuni erməni silahlı qüvvələrinin yaratdığı təhlükəni legitim olaraq aradan qaldırıb.
Üstəlik, Ermənistan XİN-in yalanlarına zidd və Ermənistanın özündən fərqli olaraq, Azərbaycan heç bir zaman dinc erməni əhalisini hədəf almayıb.
Azərbaycanın vəziyyəti siyasi-diplomatik vasitələrlə həll etmək istəməməsi ilə bağlı əsassız bəyanatlara gəlincə, Ermənistan tərəfinə xatırlatmaq istərdik ki, bu ölkə təkcə 30 illik işğal dövründə yox, həmçinin münaqişədən sonrakı dövrdə də bütün sülh səylərini heçə endirib.
Sentyabrın 21-də Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın mülki əhaliyə birbaşa təhlükə olmadığını bildirməsi fonunda Ermənistan XİN-in hər vəchlə yerli erməni əhalinin "etnik təmizləmə"yə məruz qalmasına dair məlumatlar yayması Ermənistanın siyasətinin və fikirlərinin nə qədər uyğunsuz və yalan olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Biz bir daha bildiririk ki, Qarabağ bölgəsində yaşayan yerli erməni sakinlərin Ermənistana və ya başqa ölkəyə köçmək qərarı ilə Azərbaycanın heç bir əlaqəsi yoxdur. Biz onlara Ermənistanın yaratdığı hərbi xuntanın girovları olduqları dövrdən daha yaxşı yaşamaq üçün şərait yaratmağa hazırıq. Azərbaycan erməni sakinlərini bərabərhüquqlu vətəndaş kimi reinteqrasiya etmək əzmindədir və Azərbaycanın Konstitusiyası, milli qanunvericiliyi və qəbul etdiyimiz beynəlxalq öhdəliklər bu məqsədə çatmaq üçün möhkəm zəmin yaradır.
Biz Ermənistanın Azərbaycan ərazilərində qurduğu separatçı rejimin onun gözləri qarşısında necə dağıldığını və yox olduğunu görməsinin nə qədər ağrılı olduğunu anlayırıq, lakin indi onlar üçün Azərbaycanla ərazi bütövlüyünə və suverenliyə həm sözdə, həm də əməldə hörmətə əsaslanan sülh və etimad qurmağa diqqət yetirmək daha yaxşı olardı.

No:554/23, Commentary in response to the Statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia
We strongly condemn the statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on September 27, 2023, that openly distorts and misguides the international community about the 44-day war and measures undertaken following the war.
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia disseminates fake narratives in this statement while bluntly denying its responsibility for more than 30 years of military aggression and occupation of Azerbaijan’s territories, massacres, and crimes against humanity committed against Azerbaijan.
Azerbaijan’s war against Armenia’s occupation and aggression has always been a just war, and the anti-terrorism measures of Azerbaijan of this September legitimately nullified a threat coming from the illegal Armenian armed forces that are stationed in Azerbaijan in clear violation of all the norms and principles of international law.
Moreover, contrary to the lies of the MFA Armenia and unlike Armenia itself, Azerbaijan never targeted civilian Armenians.
With regard to baseless claims about unwillingness to resolve the situation through political and diplomatic means, we would like to remind the Armenian side how this country has torpedoed all the peace efforts not only during the 30 years of occupation but also during the post-conflict period.
While on September 21 Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that there is no direct threat to the civilian population, dissemination by the MFA Armenia by all means that there is an “ethnic cleansing” of local Armenians clearly demonstrates how inconsistent and false the policy and narrative of Armenia is.
We reiterate that Azerbaijan has nothing to do with the decision by local Armenians of the Karabakh region of Azerbaijan to move to Armenia or any other country. We are willing to create for them conditions for better livelihood than they were under the hostage of the military junta created by Armenia. Azerbaijan is determined to reintegrate Armenian residents as equal citizens and the Constitution, the national legislation of Azerbaijan, and international commitments we have undertaken provide the solid ground to this end.
We do understand how it hurts Armenia to see a separatist regime established in the territories of Azerbaijan has been collapsing and disappearing before its eyes, but now it would be better for them to focus on building peace and trust with Azerbaijan, based on respect to territorial integrity and sovereignty both in words and deeds.